Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 1. Ay 1. Hafta

1. Ay 1. Hafta

birinci-hafta

1. Hafta Gebelik Profesyonel Görüşü

 

Kadın doğum doktorları aracılığıyla gebelik haftası hesaplanırken gebe kalınan seks bugünü değil, son adetin önce gününden başlamak kaydıyla hesaplama yapılır (SAT – son tane tarihi). Bu Şekilde hesaplandığında gebelik 40 hafta (280 gün) olarak onay edilir.
Hamileliğin önce haftası, tane kanamasının önce gününden 7. güne civarı durumda olan süredir . Esasında bu dönemde ortada herhangi bir embriyo ve çocuk yoktur. Bu dönem mümkün gebelik amaçlı rahim (döl yatağı) ve yumurtalıkların hazırlanmaya başladığı aşamadır . En kaliteli yumurta hücresi büyümekte ve vücudu gebeliğe hazırlıklı duruma getirmeye çaba etmektedir.

Hamilelikten öncesinde doktor kontrolü

 

Her ne civarı gebelik bir rahatsızlık değil, yaşamın normal bir zamanı olsa da, hamileliklerin tahmini %5-10’unda anne çocuk sağlığını tehdit eden bir vaziyet oluşabilmektedir. Bu sebeple gebeliğe hüküm verdiğiniz dönemde bir anne doğum doktoruna başvurmalısınız. Doktor, sıhhat durumundan özgeçmişinizi değerlendirecek, muayenenizi yapacak, çeşitli tetkikler isteyecek ve bu şekilde sizi hazırlamış olacaktır. Bununla Birlikte gebelik öncesinde vitamin-folik asit desteği ile bebekte çıkabilecek sakatlıklara karşı önlem alacaktır.
Hamilelik öncesi bu bakımın maksadı sizin daha öncesinde geçirmiş olduğunuz yada şu anda sahip olduğunuz hastalıların tanınmasıdır. Farkında olunmayan ve bebeğin sağlığını tehdit edebilecek hastalıklara teşhis koyulabilmesi ( mesela şeker rahatsızlığı , dik tansiyon yada tiroid bezi hastalıkları benzeri ) ve gereken önlemlerin alınmasıyla mümkün problemlere karşı korunmak amaçlanır.

Folik asit nedir?

 

Folik asit bedende yer alan folat isimli vitaminin sentetik karşılığıdır. Folat vücudun kan hücreleri benzeri çabuk çoğalan hücrelerinde bölünmede kritik basamaklarda kullanılır. Eksikliğinde hamile olmayan kişilerde kansızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, baş ağrısı, çarpıntı, unutkanlık, tutum bozukluklarına yol açabilirken, gebelerde vaziyet belli bir zaman daha farklıdır. Gebelerde en çabuk çoğalan hücreler bebeğin organlarını oluşturacak hücrelerdir ve onların da folik aside gereksinimleri vardır. O sebeple eksikliğinde enbaşta bebeğin en çabuk çoğalan hücreleri durumda olan öfke sisteminde olmak üzere pekçok organda sakatlıklara yol açabilir. En sık sık yol açtığı durumlar: spina bifida (bireyda omurgayı yaratan kemiklerin omurgada bir boşluk yada açıklık oluşturacak şekilde gelişmelerini tamamlayamaması hali ) ve anensefalidir (kafatası kemiklerinin meydana gelmesi ama beynin oluşamaması hali ). Folik asit alınmazsa bu hastalıklar şüphesiz gelişir mi sorusunun cevabı ‘hayır’ dır. Ama gebelik öncesi 3 ay eskiden başlayıp gebelik saptandıktan ardından 3 ay daha folik asit kullanımıyla bu hastalıkların riski % 70 oranında azalır. Bilhassa bundan önceki gebeliklerinde spina bifidalı yada anensefalili çocuk doğurma hikayesi olanlarda folik asit tüketimi bu hastalıkların tekrarını çok daha kritik oranda azaltır.

Hamilelik öncesi aşılar

 

Hamilelik öncesi doktora önce başvurunuzda ifade edilecek tahliller içerisinde Kızamıkçık (rubella) ve Hepatit B’ye karşı bağışıklık durumunu saptayacak testler de vardır. Eğer daha öncesinde Kızamıkçık geçirilmemiş ise Kızamıkçık aşısı yapılması gereklidir. Nedeni Ise Kızamıkçık mikrobuna karşı bağışıklık yoksa ve gebeliğin sabah çağında Kızamıkçık geçirilirse bebeği kaybetmeye ne sebeple olacak kritik sakatlıklar meydana çıkabilir. Başka taraftan eğer Kızamıkçık aşısı yaptırılırsa 3 ay zaman ile gebe kalınmaması gerektiği unutmamalıdır. Nedeni Ise Kızamıkçık aşısı dinamik virüs içerir bir aşıdır. Yapıldıktan bu yana 3 ay süresince annemizin vücudunda Kızamıkçık mikrobu dolaşmaya sürdürür .
Anne adayının Hepatit B’ye karşı bağışıklığı yoksa, aşısı yaptırılmalıdır. Hepatit B aşısı sonrasında gebelikten korunmaya gerek yoktur. Anında hamile kalınabilir.
Son Tetanoz aşısı üstünden 5 seneden uzunca zaman geçmişse Tetanoz aşı yaptırılması da tavsiye edilir . Tetanoz aşısı sonrasında da korunmaya gerek yoktur. Anında hamile kalınabilir.
Salgın çağında 2. ve 3. Trimesterde ( gebeliğin 2. ve üçüncü 3 aylık çağı – 14- 40. haftalar arası) yer alan hamileler aşılanmalıdır. Grip aşısı dinamik virüs içermeyen bir aşıdır. Anneye ve bebeğe bir zararı yoktur. Ancak tekrardan bir . Trimesterde ( gebeliğin önce 3 aylık çağı – bir -13. Haftalar arası) yapılması önerilmez. Yumurta alerjisi olanlara da grip aşısı yapılması önerilmez.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerden Topuk Kani Neden Alinir ? başlıklı makalemizde bebeklerde topuk kanı, topuk kanı ve topuk kanı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.