1.Ay 2.Hafta

ikinci-haftaUzman Görüşü:
Adet kanamasının başlamasından bu yana 7.- 14. günler arasındaki bu dönemde döllenme ve dolayısıyla embriyo oluşmamıştır. Mümkün gebeliği temin edecek yumurta hücrelerinin büyümesi ve olgunlaşması devam ediyor . Bu haftanın bitiminde olgunlaşan yumurta hücresi ovulasyon dediğimiz yumurtlama olayı ile oluştuğu taraftaki (fallop tüpü) tüpe atılacaktır.
Hamilelik oluşabilmesi amaçlı mühim noktalardan biri uyumlu sürede durumda olan cinsel ilişkidir. Uyumlu süre , yumurtlama çağında yumurta hücresi ile sperm hücrelerinin karşılaşma olasılığının en dik olduğu günlerdir.

Hamile kalmak amaçlı uyumlu tarihler

Yumurtlama gününü hesaplayarak amaçlı uyumlu günler ile ilgili düşünce sahibi olunabilirsiniz. Yumurtalama bugünü tahmini olarak , kaç gün içerisinde bir tane görüyorsanız bu gün sayısından 14 çıkararak hesaplanabilir. Mesela , 28 gün aralıkla tane gören bir bayan amaçlı yumurtlama bugünü 28 – 14 = 14 (taneinin 14. günüdür). ihtimalinin en dik olduğu zamanlar yumurtlama tarihinden 2 gün eskiden 2 gün sonraya civarı durumda olan süre aralığıdır. Yani 28 gün içerisinde bir tane gören bir bayan amaçlı 12.- 16. günler arası ihtimalinin en dik olduğu aşamadır . Ancak tamamıyla sıhhatli durumda olan eşlerin dahi bir ay içerinde, uyumlu dönemde cinsel ilişkiye nazaran gebe kalma ihtimallerinin % 20’leri geçmediği unutulmamalı, önce denemeler bitiminde oluşmaz ise anında kaygı edilmemelidir.

annem.org tavsiyesi:
Vücudunuz döllenmeden bir önceki çağı yaşarken, baba adayının da sıhhatli sperm hücreleri amaçlı sıhhatli yaşaması fena olmaz. Ne Türlü olsa baba adayınız, gebelik yolculuğunuzda 9 ay süresince sizlere eşlik edecek. Sıhhatli beslenme konusunda işbirliğinde bulunmasını isteyebilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan 1. Ay 1. Hafta başlıklı makalemizde 1. haftada hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir