1.Ay 3.Hafta

ucuncu-hafta

Uzman Görüşü:
Siz artık hiçbir değişim farketmeseniz de hamileliğin en ciddi olayı hamileliğin bu haftasında gerçekleşir; döllenme.
Yumurtalıktan atılıp, tüp süresince rahme gerçek ilerlemekte durumda olan yumurta hücresi bir grup sperm hücresi ile karşılaşır. Ancak bu sperm hücrelerinden ancak bir tanesi yumurta hücrelerinin üstündeki zırh tabakasını (zona pelusida) delerek yumurta hücrelerinin içerisine girmeyi başarır, bu olayın sonrasında bazı kimyasal reaksiyonlar ile yumurta hücresi üzerindeki zırh tabakası hepten kuvvetlenerek bir yabancı sperm hücrelerinin içeri girmesine engel olabilir . Yumurta hücresine ulaşmayı başaran sperm hücresi genetik kodunu yumurta hücresi ile birleştirir. Bu olaya döllenme, meydana iştirak eden yepyeni yaşama ise zigot denir. Bu dönemde ileride doğacak bebeğin bütün genetik yapısı ve cinsiyeti değerlendirilmiş olabilir .

Hamilelikte implemantasyon nedir?

 

Döllenmeden ardından daha küçücük bir hücreden ibaret bebeğin hücreleri süratle çoğalmaya sürdürür , ek olarak rahim (döl yatağı) içerisine gerçek durumda olan gezisi de devam ediyor . Bu gezi 3-4 gün içerisinde son bulacaktır. Rahim (döl Yatağı) içerisine ulaştığında hücre sayısını 16’ya çıkarmıştır. Embriyo bizzat için derlenmiş durumda olan rahim (döl yatağı) içerisinde yerleşebileceği uyumlu bir yer seçer. Sık Sık rahmin fundus dediğimiz en üst bölümünde ve arka duvara yerleşir. Bu olaya implantasyon denir. İmplantasyonun gerçekleşmesini süratle çoğalıp farklılaşan embriyonun trofoblast (bu hücreler ileride bebeğin eşi yani plasentayı oluşturacaktır) denen hücreleri olanağı sağlar . Bu hücreler bazı yıkıcı enzimler salgılayarak rahmin duvarı içerisinde ilerleyerek bizzat için uyumlu ve emniyetli bir yer açmakta ve bununla birlikte beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaktadır.

İmplemantasyon kanaması

 

Bu dönemde kimi zaman de olsa birden çok damladan pek olmayan ve kendi kendine duran bir ara kanama ile karşılaşabilirsiniz. Bu kanamaya implantasyon kanaması denir. Sebebi bebeğin rahme tutunmaya çalışırken yıkıcı enzimler salgılamasıdır. Bu ara kanama olmaz ise kadın adayı yabancı herhangi bir ruhi ya da fizyolojik değişim hissetmez.

annem.org tavsiyesi:
Büyük buluşma gerçekleşiyor! “Bebeğinizin” yaşama önce tutunduğu an, yani döllenme onuncu hafta gerçekleşiyor. Siz bir şey hissetmiyor olsanız da, döllenmeden ardından oluşabilen hafif bir lekelenmeyle karşılaşabilirsiniz.
Bebeğinizin cinsiyetinin, döllenme hemen belirlendiğini biliyor muydunuz? Bebeğinizin kız mı, adam mi olacağının şimdiden belli olması epeyce heyecan verici! Cinsiyetin, erkekten iştirak eden kromozomla belirlendiğini ise çoğalış pekçok kadın -baba adayı biliyor. Cinsiyet, gebeliğinizin önce haftalarında en büyük heyecan konunuz olacak.

 

Bir önceki yazımız olan 1.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde hamielikte 2. hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir