Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 1.Ay 4.Hafta

1.Ay 4.Hafta

dorduncu-hafta

Uzman Görüşü:

Embriyo süratle hücre sayısını arttırmakta ve yerini sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Embriyonun hücreleri genelde iki gruba ayrılmaktadır bu dönemde. İlk grup bebeği ve organlarını oluşturmak yönünde farklılaşırken, iki. grup ise 1iki. haftadan ardından bir başına bebeğin beslenmesini üstlenecek plasenta ve göbek kordonunu oluşturmak üzere farklılaşmaktadır. Bununla Birlikte bu hücreler gebelik hormonu olarak da malum HCG salgılarlar. Bebeği ve organlarını oluşturacak hücre grubu sonrasında 3’e ayrılır, farklılaşmaya ve çoğalmaya başlar.
Endoderm hücreleri:
Sindirim sistemi, mesane, üretra, lisan , karaciğer, pankreas
Ektoderm hücreleri:
Deri ve ekleri, diş, öfke sistemi, retina, hipofiz
Mezoderm hücreleri:
Kaslar, damar sistemleri, böbrek, genital sistem

Hamilelik belirtileri

 

4. haftanın sonuna civarı hamile olduğunuzun farkına varmayacaksınız. Bu zamana civarı kimi zaman de olsa kasıklarda kramp tarzı ağrılar, halsizlik, yorgunluk, göğüslerde hassaslık , bulantı – istifra (istifra (istifra (kusma))) , sık idrar yapma, tat almada değişiklik, ağızda metalik tat benzeri gebeliğe özgü olmayan bulgular görülebilir. Bu belirtilerin ana sebebi yükselen gebelik hormonu (HCG) ve östrojen – progesterondur.
Hamilelik testleri Bu haftanın bitiminde adetin gecikmesi ile hamile olabileceğiniz hissini ilk kez yaşarsınız. Bir bayan doğum doktoruna başvurarak kanda gebelik testi (bHCG) yaptırabilir ve hamileliğinizi % 100 saptayabilirsiniz. Öbür bir metot ise eczaneden edinilebilecek idrarda gebelik testlerinden bir tanesini almak ve testi evde uygulamaktır.
Bu dönemde ifade edilecek ultrason ile hamileliği saptamak olası olmaz. Görülebilecek bir şey rahim (döl yatağı) iç duvarında (bebeğin rahim (döl yatağı) içerisinde yerleşeceği yer) kalınlaşmadır. Bu normal bir süreçtir.

İdrarda olumsuz ( – ) gebelik testi

 

Hamilelik olsa dahi idrardan hazırlanan testlerin olumsuz ( – ) çıkabileceği unutulmamalıdır. Gebelik hormonunun (HCG) idrarda saptanabilmesi için kan düzeyinin belli değerin üst kısmına çıkması gerekir. Bu sebeple gebeliğin sabah dönemlerinde kan testi olumlu olmasına nazaran , idrar testi olumsuz olabilmektedir . Bu vaziyette bayan doğum doktorunuza başvurarak kanda gebelik testi yaptırmak yada bir hafta içerisinde idrarda gebelik testini yenilemek uyumlu tutum olacaktır.

Hamilelikte spor yapmak

 

Anne adaylarının anında hemen tümü hamileliklerinin ilk dönemlerinde yaşantılarının taşıdıkları bebeklerine kayıp verip vermeyeceğini sorgulamaya başlarlar. En sık hazırlanan yanlışlardan biri de bilhassa ilk üç ayda hareketlerini, gündelik aktivitelerini kısıtlamaktır. Düşük tehdidi benzeri bir vaziyet söz konusu olmadığı sürece, doktorunuz aracılığıyla uyarılmadıkça hareketlerinizi kısıtlamanızın icabı yoktur. Aksine gebelikte uyumlu ve itinalı egzersizler ( bir sürü yorucu olmayan sırt kasları, karın kasları ve bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler) bilhassa ilerleyen haftalarda çoğalmış beden kilosu sebebi ile oluşacak ağrıları azaltır. Doğum anında kadın adayının ek olarak az yorulmasına ve ağrıları ek olarak sıkı tolere etmesine destekçi olabilir .
Hamilelikte yürüyüş ve yüzme en huzurlu tolere edilen ve en faydalı sporlardandır. Bunu yakınında gebelik öncesi tenis oynayanlar beden kilosu artıp anlık hareketler inşa etmek ve denge kurmak zorlaşana civarı bu spora aynı ritimde devam edebilirler.
Scuba (tüplü dalış) gebelikte basınç değişiklikleri sebebi ile önerilmez. Kayak, dağcılık benzeri sporlar da çoğalmış talihsiz kaza ve yaralanma olasılığı sebebi ile önerilmez.

annem.org tavsiyesi:
Vücudunuzda olup biten mühim değişiklikleri ağır ağır hissetmeye başlayabilirsiniz. Büyük Ihtimal bu haftanın bitiminde olmasını beklediğiniz adetiniz gecikti. Kanda Beta HCG testi yaptırarak gebeliğinizi anında saptama ettirebilirsiniz. Bu hafta evde yapacağınız gebelik testi yanıltıcı netice verebilir, aklınızda olsun.

 

Bir önceki yazımız olan 1.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde hamilelikte 3.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.