Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 2.Ay 2.Hafta

2.Ay 2.Hafta

altinci-hafta

Uzman Görüşü:
Gebelik hormonlarının (HCG, östrojen, progesteron) kan seviyelerinin iyice çoğalması sebebi ile kokulara hassaslık , bilhassa sabahları durumda olan bulantılar artmaya başlamıştır. Bunu belli bir süre da olsa hafifletmek amaçlı erken daha yataktan kalkmadan tuzlu kuru kraker galip gelmesi ve daha sonra yataktan kalkılması, yağlı ve baharatlı yemeklerden sakınılması tavsiye edilir . Bu önlemlere nazaran bulantılara kusmalar eklenebilir ve üstelik kadın adayı bir miktar kilo dahi kaybedebilir. Bu dönemde bebeğin gelişimi amaçlı annenin depolarının yeteri civarı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kadın bir -2 kilo kaybetse de çoğunlukla çok kritik bir tedaviye sebep duyulmaz.

 

Bebeğin önce kalp atışları

 

Ve evet bitiminde bebeğin önce fotoğrafını albüme koymanın ve kalp atışlarını görmenin vakti geldi. Her ne civarı bebeğin ultrason görüntüsünde baş ve gövde kısmı tam olarak ayrılamıyor olsa da tahmini 5 mm boyutundaki çocuk bu haftanın sonlarına gerçek ‘c’şeklini almaya başlamıştır. Bu haftanın ortalarında üst ekstremite tomucuğu (kollar ve ellerin gelişeceği mimari ), bundan birden çok gün daha sonra alt ekstremite tomurcuğu (bacaklar ve ayakların gelişeceği mimari ) oluşur. Beyin ve öfke sistemi gelişimine devam ediyor . Surat ve göz taslağı oluşmaya başlamıştır ancak bunları ultrason ile ayırt etmek olası değildir. Bu haftaya esasında mana kazandıran kalp taslağının meydana gelmesi ve kasılmaya başlamasıdır. Bu kıpırtı annenin bebeğinde farklılık edebildiği önce davranış olması ve canlılığı yansıtması açısından çok anlamlıdır. Bu haftada doktorunuz açısından kapsamlı kapsamlı rutin tetkikler yaptırılacaktır.

Hamilelikte beslenme

 

Doğru beslenmenin temelinde dengeli ve yeteri civarı beslenme vardır. Hebelikte de ciddi durumda olan pek yiyecek ve kilo almak değildir. Gebelik sürecinde basit besin maddeleri durumda olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve bunlara ilişkili kalori gereksinimi artmıştır. Ancak bu yükseliş hiçbir zaman çok yemenizi gerektirecek civarı değildir. Gebe olmayanlara yönelik gündelik 300 kalori pek alınması yetecektir . Bu da her öğünde bir -2 kaşık pek yiyecek ile karşılanabilir.
Su tüketimine uyarı etmek çok mühimdir .

 

Hamilelikte su içme

 

Günde en az 2-3 litre su kullanımı mühimdir . Ateş Gibi günlerde bu tüketim arttırılmalı ve su mahaline kahve, çay, meyve suyu tüketiminden kaçınılmalıdır. Eksik su alımının annede erken doğumu dahi tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte tuz alımı

 

Geçmişte tuz kısıtlamasının gebeliğe ilişkili fazla yüksek tansiyon (preeklampsi) diye malum hastalığın gelişmesini azalttığına inanılıyordu. Ancak günümüzde bu inanışın gerçek olmadığı çoğalış biliniyor. Normal miktarda gıdalarla edinilen tuz kadın amaçlı yetecektir . Eksik ya da pek tuz alımı kadın adayının sıvı/akışkan elektrolit dengesinde bozulmalara yol açabilir.

annem.org tavsiyesi:
Bu hafta bebeğinizin kalbi atmaya başlıyor. Kalp atışlarının başladığını öğrendiğinizde, içinizde bir dinamik taşıdığınızı fazladan hissedecek ve bu mucizeye inanamayacaksınız. Doktorunuz önce kontrolünüzde, kalp atışlarını dinletmek mahaline yalnızca ekranda gösterebilir, önümüzdeki kontrol amaçlı sabredin.

 

Bir önceki yazımız olan 2.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 2.Ay 1.Hafta ve hamilelikte 5.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.