Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 2.Ay 3.Hafta

2.Ay 3.Hafta

gebelikte-yedinci

Uzman Görüşü:
Bu haftada göğüslerde hassaslık geçmiş olsa da bilhassa erken saatlerinde durumda olan bulantılar devam ediyor. Erken yataktan kalkmadan ve gün içerisinde bulantı hissedildiğinde tuzlu kuru krakerlerin mağlup olması bu şikayetin azalmasına destekçi olabilmektedir. Kritik kusmalar eklenmedikçe doktorunuz aracılığıyla bulantı önleyici ilaç tüketimi önerilmeyecektir. Bununla Birlikte yükselen gebelik hormonları sebebi ile belli bir süre alıngan ve rahatsız olabilirsiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu folik asit dışarısında ek bir ilaca gereksinim yoktur.
Halsizlik, yorgunluk şikayetlerinde çoğunlukla yükseliş vardır. Gebeliğin önce üç ayı bebeğinizin en çabuk biçimde büyüdüğü, hücre sayısını en çabuk arttırdığı aşamadır. Bu gelişimi sağlayabilmek için sizin bütün kaynaklarınız kullanmaktadır. Bu sebeple bir sürü uyuma, etrafa ilgisizlik benzeri şikayetlerde çoğunlukla görülür. Kendinizi bir sürü davranış etmek için zorlamamalısınız, gün içerisinde minik az şekerlemelerle enerji toplayabilirsiniz. Bu yaşananların naturel olduğunu ve her geçen gün yok olacağını bilmelisiniz.
Bu hafta içerisinde embriyonun boyu 8-9 mm boyutlara ulaşmıştır. Kol ve bacak tomurcukları gelişmeye devam ediyor. Ancak parmaklar ek olarak şekillenmemiştir. Sindirim sistemini oluşturacak hücreler karaciğer, mide ve pankreası geliştirmek üzere farklılaşmaya başlar. Surat ve boynu oluşturacak kıvrımlar ek olarak belirgin duruma gelmiştir.

 

Aşerme nedir?

 

Bu haftada hissedilmeye başlanan hamileliğe en özgü yakınma aşermedir. Hamilelerin üçte ikisinde aşerme gözlenebilir. Aşermenin tam olarak sebebi bilinmese de koku ve tat alımında durumda olan değişiklik sonucu olabileceği düşünülmektedir. Bir Sürü çeşitli yiyeceklere karşı olabilmektedir.

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

 

Anne adayları aracılığıyla sık sık sorulan sorulardan biridir. Bu problemin cevabının değişken olduğu ve anne olacaklar içinde kişiden kişiye değişeceği unutulmamalıdır. Normal kilolu bir kadın için (beden kitle indeksi* 20 – 25 arası) önce altı ay her ay bir kilo (altı ay bitiminde 6 kilo) ve sonraki dönemde ay başına bir,5 kilo (sonraki 4 ay altı kilo), yani toplamında aşağı yukarı 12 kilo (11-14 kilo) idealdir. Bulantı kusmaların sık sık yaşandığı gebeliğin önce 12 haftasında kilo alınamayabileceği, üstelik bir 2 kilo verilebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu dönemde çocuk yeteri kadar besini annemizin depolarından sağlamaya sürdürür.
Ancak bu durumun istisnaları da yok değildir. Gebelik öncesi fit durumda olan bayanların (beden kitle indeksi 20’nin altında olanlar) 12 kilonun üstünde alması (15-16kilo), gebelik öncesi kilolu durumda olan bayanların (beden kitle indeksi 25’in üstünde olanlar) 12 kilodan az alması (8-9kilo) idealdir.
Sık yapılmış durumda olan hatalardan biri gebelik sırasında az kilo almaya çaba etmek ya da 2 can taşıdığının düşünülmesi sebebinden bir sürü yiyecek yiyip pek kilo almak olacaktır. Unutulmamalıdır gebelik bitiminde bebeğiniz tahmini 3 – 3.5 kilo ağırlığa ulaşacaktır. Bununla Birlikte plasenta (bebeğin eşi, tahmini 0.5 kilo), rahmin büyüyerek alacağı ağırlık ( tahmini bir kilo), bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvının kilosu (amnios mayi, tahmini bir kilo), gebelik hormonları sebebi ile annenin vücudunun tuttuğu sıvının kilosu ( tahmini 6 kilo) anne adayı aracılığıyla taşınacaktır. Netice anne adayı aşağı yukarı 12 kilo yalnızca bebeği için alacaktır. Bu kilo artışının bir sürü altında kilo ile (4-5 kilo benzeri) gebeliğin tamamlanması bir nevi annemizin depolarından bebeğini beslemesi (gebelik sonrasında kritik anemi, saç dökülmesi, tırnaklarının kırılması, dişlerinin pratik çürümesi benzeri problemlerle karşılaşabilmesi), bazen bebeğinin yeteri kadar kilo alamaması (düşük doğum kilosu) ile sonuçlanabilir. 12 kilonun bir sürü üstünde (17-20 kilo üzeri) kilo artışıyla gebeliğin tamamlanması ise doğum sonrasında 12 kilonun fazlasının annelerde kalmasıyla sonuçlanır.
*vücut kitle indeksi (VKİ): kilo / boyun karesi ile hesaplanabilir.

annem.org tavsiyesi:
Bebeğinizin uzuv gelişiminin sürdüğü kritik haftalarda olduğunuz için; sigara, içki ve ilaçlardan uzak durun. İlaç kullanmanız gerek duyulduğunda doktorunuza kesinlikle danışın. Toksoplazma mikrobunun getireceği risklerden uzak durmak için, çiğ ete dokunduktan ek olarak sonra ellerinizi iyice yıkayın. Çiğ et ürünleri tüketmekten kaçının ve kediniz varsa tuvalet temizliğini başkasına devredin.

 

Bir önceki yazımız olan 2.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde 2.ay 2.hafta ve hamilelikte 6.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.