Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 2.Ay 4.Hafta

2.Ay 4.Hafta

sekizinci-hafta

Uzman Görüşü:
Bebeğiniz kendisi için mühim bir çağın sonuna gerçek yaklaşmaktadır. Bu haftaya civarı ’embriyo’ olarak adlandırılan çocuk bu haftanın bitiminde ‘fetus’ ismini alacaktır. Bebeğin baş – popo uzunluğu 13 mm dolaylarındadır. Bebeğinizin en çabuk yükselen kısmı beyin ve öfke sistemidir. Ek Olarak bir önceki haftalarda kafa ve gövde ayrımı yapılamıyorken bu haftada ultrasonla bebeğin kafa ve gövde kısmı farklı ayrı gözlenebilmektedir. Omurilik gelişmesini sürdürmektedir. Kollar ve bacaklar silindirik olarak uzamaya devam ederken parmaklar da belirmeye başlamıştır. Göz ve kulakların gelişimi devam ediyor . Bu dönemde durumda olan en mühim değişimlerden biri de plasentanın (bebeğin eşi) bebeğin beslenmesini üstlenmeye başlamasıdır.

Hamilelikte mide problemleri

 

Önceki haftalardan başlayan şikayetler devam ediyor . Bu haftada mide ekşimesi ve hazımsızlık şikayetleri de görülmeye başlanabilir. Bu şikayetlerin sebebi hormonlar tesiri ile bütün sindirim sistemi hareketlerinin yavaşlaması, mide boşalma zamanının uzamasıdır. Bu şikayetler bir sürü artmadıkça doktora başvurulmasına ve ilaç kullanılmasına sebep yoktur. Meyve, sebze benzeri lifli gıdalar galip gelmesi , geceleri yatmadan yiyecek yenmemesi şikayetlerin azalmasına destekçi olabilmektedir .

Hamilelikte içki tüketimi

 

Bebeğin kan dolaşımının anneden geldiği ve annenin aldığı alkolün bebeğe de geçeceği unutulmamalıdır. Alkolün bebekte gelişim geriliği veya zeka geriliği riskinin önemli oranda artacağı unutulmamalıdır.

annem.org tavsiyesi:
Göğüslerinizin büyümeye başladığını hissedebilirsiniz. İlk günlerde yaşadığınız hassaslık ağır ağır azalır ve gebelik süresince göğüsler bir veya 2 vücut büyür. Sütyeniniz sıkmaya başladığında yenisini almak amaçlı pek beklemeyin. Huzurlu ve pamuklu iç çamaşırları giymeye itina gösterin.

 

Bir önceki yazımız olan 2.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 2.ay 3.hafta ve hamilelikte 7.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.