3.Ay 1.Hafta

dokuzuncu-hafta

Uzman Görüşü:
Bu hafta ile çocuk amaçlı yepyeni bir aşama başlıyor. Şimdiye civarı ’embriyo’ olarak adlandırılan çocuk çoğalış ‘fetus’ olarak adlandırılıyor. Kişi olma yolunda yepyeni bir hamle . Daha bir önceki haftalarda kadın adayları aracılığıyla daha bir sürü fasulye tanesine benzetilen bebekleri kafası, gövdesi, kolları ve bacaklarıyla minik birey görüntüsünü yakalamıştır. Baş -popo uzunluğu 23 mm’ye ulaşmıştır. Bebeğin kafası toplamında vücudunun yarısı kadardır. Gözleri çoğalış oluşmuş ama göz kapakları kapalıdır ve daha yirmili haftalara civarı kapalı kalacaktır. Cinsiyet farklılaşması başlamıştır ancak adam bebeklerin testisleri daha karın içerisinde olduklarından cinsiyet ayrımları bu haftada ultrason ile yapılamaz.

 

Hamilelikte ağrılar

 

Bu dönemde kadın adayında sık idrara çıkış , kasıklarında ağrı şikayetleri eklenebilir. Rahim (döl Yatağı) bu çabuk büyümesi ile komşusu mesaneye (idrar torbasına) baskı yapmaya başlar. Ve kapasitesi azalan mesane sebebinden kadın adayları bu haftada sık idrara çıkış gereksinimi duyarlar. Rahmi karın içerisinde tutan bağlar (rahmi karın duvarlarına bağlarlar) rahim (döl yatağı) civarı çabuk büyüyemez ve bu bağların içinden geçtiğimiz sinirler gerilerek kadın adayında kasık ağrılarına yol açabilir. Çoğunlukla korkulacak bir vaziyet yoktur ancak ağrı şiddeti artarsa ya da ağrıya kanama eklenirse doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir .

Karnım ne süre belli olmaya başlayacak?

 

Bu dönemlerde sık sorulan sorulardan biridir. Kadın adayının karnı daha hiç çıkmamıştır. Elbet ki kadın adayının rahmi de çocuk benzeri süratle büyümektedir. Normalde yumruk büyüklüğünde durumda olan rahmin kanlanması iyice artmıştır ve son olarak hemen hemen bir portakal büyüklüğünü gelmiştir. Ama halen pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) arkasından görülemeyecek civarı küçüktür. Bu sebeple kadın adayının göbeği halen görünür değildir. Rahim (döl Yatağı) ancak 12. haftanın sonrasında pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) üst kısmına çıkmaya başlar. Ve bu haftanın sonrasında karın temkinli gözler aracılığıyla seçilmeye başlar.

annem.org tavsiyesi:
Kendinizi rahatsız ve sinirli hissedebilir, sonradan lüzumsuz olduğunu fark edeceğiniz alınganlıklar yapabilirsiniz. Kadın Ve Baba olmakla alakalı kaygılar hissedebilirsiniz. Yaşadığınız huzursuzluğun hormonal olduğunu unutmayın. Duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Bir önceki yazımız olan 2.Ay 4.Hafta başlıklı makalemizde 2.ay 4.hafta ve hamilelikte 8.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir