3.Ay 2.Hafta

onuncu-hafta-hafta

Uzman Görüşü:
Hamileliğin normal süresinin dörtte biri geride kaldı. 5. haftada baş-popo uzunluğu 5mm durumda olan bebeğiniz şu anda 6,5 kat uzayarak 33mm’e ulaştı. Dudaklarının ve kulak kepçesinin de meydana gelmesi ile yüzü çoğalış iyice belirginleşti. Bununla Beraber çoğalış bütün eklemleri gelişti, davranış de edebiliyor. Ancak bu hareketleri hissedebilmeniz amaçlı ek olarak bebeğiniz bir sürü minik. Bu hareketleri ancak ultrasonla görebilirsiniz.
Hamilelikte rahmin kanlanmasını arttırmak amaçlı bilhassa kollar ve bacaklar olmak üzere genellikle beden damarlarında genişleme olabilir. Bu tansiyonun normalden ek olarak düşük düzeylere gelmesine yol açar. Bu sebeple açlığa ve susuzluğa ek olarak az dayanabilirlersiniz.
Memelerde yükselen damarlanmaya ilişkili meydana gelen hassaslık yakınında boyutlarında büyüme de belirgin duruma gelmeye başlamıştır. amaçlı tasarlanmış destekli sutyenlerin tüketimi şikayetlerin azalmasını sağlayabilir.

Hamilelikte ultrason

 

adayları bilhassa çocuklarının hareketlerini hissedemedikleri ve karınlarının ek olarak çıkmadığı dönemde çocuklarının gelişimlerini gözle görebilmek amaçlı sık ultrasona girmek isteyebilirler. Ultrason ses dalgalarıyla personel aletlerdir. Bebeğe herhangi bir haftada kayıp verdikleri yönünde bir bilgi yoktur. Ancak ortada bir sorun yokken sık ultrasona girmenin bir yararı da yoktur.

Hamilelikte doktor kontroller

 

Başından beri takibinde olduğunuz doktorunuz sizlere ne sıklıkta kontrole gelmeniz gerektiğini söyleyecektir ancak kabaca şu şekilde özetlenebilir. 35. haftaya civarı ayda bir, bu haftadan ek olarak sonra haftalık kontroller uygundur. 40 haftayı aşan gebeliklerde doktorların yönetim şekilleri başka olsa da haftalık kontrollerden ek olarak sık (2-3 gün içerisinde bir) kontroller uygundur.

annem.org tavsiyesi:
Zorlu geçtiğimiz önce haftaları geride bırakmak üzeresiniz. Kendinizi yormamaya uyarı edin. Zor ev işleri bekleyebilir. Aciliyetli olanlarını dikkatlice halledin ve zorlandığınızda destek istemekten çekinmeyin. Bedende yükselen kan hacmiyle beraber kollarınız ve bacaklarınızda şişkinlik hissetmeye başlayabilirsiniz. Artık gebe giysileri amaçlı sabah olduğunu görebilirsiniz. Birden Çok bol kıyafet ile bu haftaları geçiştirmek yeteri kadar olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan 3.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 3.ay 1.hafta ve hamilelikte 9.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir