3.Ay 3.Hafta

gebelikte-11nci-hafta

Uzman Görüşü:
Bu hafta ile bebeğiniz yasalar karşısında da kişi onay edilmeye başlandı. Bebeğinizin bütün uzuv taslakları oluşumunu tamamlamıştır. Çoğalış organların olgunlaşma safhasına geçiş aşaması başlamıştır. Böbrek gelişimi tamamlanmış ve önce idrar yapımı başlamıştır. Baş-popo uzunluğu 44 mm’e ulaşmıştır.
Bulantılarınız tam anlamıyla kesilmese de azalmaya başlamıştır. İştahınız da düzelmektedir. Rahim (döl Yatağı) büyümeye devam ettiği ve rahim (döl yatağı) pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) arkasından karına gerçek yer değiştirmediği amaçlı sık idrara çıkış şikayetleri çoğunlukla devam ediyor .

Ayrıntılı ultrason

 

Bu haftanın ortaları büyük ihtimal hekimin annemizi tekrardan kontrollere çağırdıkları aşamadır . Amaç bebeğin detaylı gelişmesini izleyebilmektir ( bir .trimester tarama – detaylı ultrason). Oluşmuş olabilecek bazı anomaliler de saptanabilir. Bununla Birlikte tekrardan benzer ultrason ile bebeğin ense kalınlığı (NT- nuchal translucency) ölçülecek, benzer gün verilen kan testi ile ikili tarama testi ( milletçe içinde zeka testi, esasında down sendromu ve trizomi 18 taramasıdır) yapılacaktır. Bebeğin ense kalınlığı, ultrasonografide bebeğin boynunun arka bölümünde koyu rengarenk olarak gözüken kısmı yorumlamak amaçlı kullanılan bir terimdir. Enbaşta down sendromu ve trizomi 18 benzeri kromozom anomalileri ile çoğalmış ense kalınlığı içinde iyi bir ilişki olduğu bir bir sürü iş ile kanıtlanmıştır. Bunun yakınında bebeğin sahip olduğu bazı kalp, böbrek ve akciğer hastalıklarında da ense kalınlığının çoğalmış olacağı bilinmektedir.

İkili test (zeka testi)

 

İkili test, – sık sık görülen kromozom anomalilerinden durumda olan – trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18’li bebek doğma ihtimalinin yüksek olup olmadığını belirlemeye fayda . Böylelikle hangi gebelerde yüksek maliyetli ve bebek tarafından tehlikeli olabilecek teşhis testlerinin yapılacağı saptanmış olabilir . adaylarının detaylı bilgiyi doktorlarından almaları uygundur.

Zeka testini (2li test-birinci trimester tarama testi) kaçırma

 

Zeka testi bebeğinizin başından poposuna durumda olan mesafesi 45 ile 84 mm içinde olduğu herhangi bir dönemde yapılabilir. Bu da 1bir.-14. haftalar arasına isabet gelmektedir. Mühim durumda olan bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ultrason ile benzer gün kan verilerek beta HCG’nin özgür kısmı (gebelik hormonunun kanda dolaşan özgür kısmı) ve PAPP-A ( hamileliğe özgü protein A – pregnancy associated plasma protein A) kanda bakılmasıdır. Bu 2 hormon kan değerleri ile ense kalınlığı PC programlarıyla hesaplanarak, yaş riskiniz de eklenerek bir netice verilecektir. Bu netice olumsuz (düşük risk) ya da olumlu (yüksek risk) olarak değerlendirilir. Ama ikili test hiçbir zaman bebeğin %100 sıhhatli ya da hasta olduğunu söyleyemez. Ancak sonucun yüksek tehlikeli çıkması halinde kesinlikle teşhis amaçlıylari teşhis tetkiklerinin yapılması gerekir.

 

Amniosentez

 

Koryon villus biyopsisi ( annemizin karnına zoka batırmak yolu ile plasentadan parça alma işlemi) ya da amniosentez ( annemizin karnına zoka batırmak yolu ile bebeğin içerisinde yüzdüğü sudan misal alma işlemi) ileri teşhis tetkikleridir. Bu yöntemlerden hangisinin yapılacağına anne ve doktor birlikte hüküm vermelidir. Bu işlemlerin sonucu olarak bebeğin kromozom anomalisi tarafından %100 sıhhatli ya da hasta olduğu anlaşılabilir. Bununla Birlikte ikili test yalnızca trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18’e karşı tarama şansı verirken bu 2 işlem (koryon villus biyopsisi ve amniosentez) malum bütün kromozom anomalilerine karşı tarama şansı verir. Ancak bu 2 girişimsel testin de riskleri olduğu bilinmektedir. Bu testlerin yapılma işlemi ardından merkezden merkeze değişim gösteren oranlarda bebeğin düşük ihtimali olabilir . Bu konuda detaylı bilginin anne doğum doktorundan öğrenilmesi uygundur.

annem.org tavsiyesi:
Doktor kontrolünüz öncesinde doktorunuza soracağınız soruları bir kağıda yazın ve cüzdanınıza koyun. Aklınıza yepyeni sorular geldikçe bu kağıda not alın. Kontrol bugünü o coşkuyla unutabilirsiniz. Gebelikte sık rastlanan ve son haftalarda zorlayıcı olabilen bel ağrılarından korunmak amaçlı şimdiden tedbir almaya başlayın. Vücudunuzu kuvvetlendirmek amaçlı hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. Eşinizi de bu yürüyüşlere dahil olmak üzere edin ve ailece spor yapma alışkanlığı kazanmaya başlayın.

 

Bir önceki yazımız olan 3.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde 3.ay 2.hafta ve hamilelikte 10.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir