Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 3.Ay 4.Hafta

3.Ay 4.Hafta

images

Doktor Görüşü:
Artık anne olacaklar bizzat kendilerini çok daha sıkı hissetmektedirler . Erken bulantıları ve kusmalar tamamıyla kesilmiştir . Bununla Birlikte rahim (döl yatağı) çoğalış pelvis kemiklerinin ( leğen kemiği ) üst kısmına gerçek çıkmaya başladığı ve karın içerisine gerçek büyüdüğü için sık sık idrara çıkış şikayetleri de ortadan kaybolmuştur .
Bebeğin başından poposuna civarı durumda olan mesafesi 56 mm’ye ulaşmıştır . Çoğalış belirginleşen eller ve ayaklarda tırnaklar uzamaya başlamıştır . Diş etlerinde dişlerinin yerleri belli olmuştur . Santral sistemi belli bir süre daha olgunlaşmıştır . Cinsel organlar gelişimi iyice tamamlanmaya yakın olsa da adam bebeklerin testisleri halen karın içlerinde olduklarından cinsiyeti ifade etmek halen kolay değildir .

 

Hamilelikte diş bakımı

 

Bu haftada karşılaşabilinen şikayetlerden biri diş eti kanamalarıdır . Bunun gebelik sebebiyle diş etlerinde hassasiyetin çoğalması sonucu olarak olduğu bilinmelidir . Normalde kullanılandan daha narin uçlu diş fırçalarının kullanılmaya başlaması , şikayetin azalmasına destekçi olacaktır .
12 . haftadan daha sonra civa içermeyen dolgu malzemeleri ile dolgu yaptırmakta bir sakınca yoktur . Diş çekimi ise hamileliğin her ayı içinde yapılabilir . Lokal anestezinin bebeğe zararı yoktur , yalnızca kullanılacak antibiyotik konusunda anne doğum doktoruna danışılması uyumlu olacaktır .

Hamilelikte saç boyatma

 

Bu konu hakkında kesinlikle şartlar yoktur . Bir Takım hekimler 12 haftanın üstünde naturel boyalarla saç boyama işlemine müsaade verirken , bazıları ise gebelik süresince saç boyatılmasına karşı çıkabilir . Ancak anlaşılacağı benzeri 12 haftadan öncesinde saç boyatmanıza genellikle hekimler müsaade vermemektedir .

annem.org tavsiyesi:
Artık hamile olduğunuzu tüm dünyaya duyurabilirsiniz! Düşük riskinin nispeten dik olduğu önce haftaları atlattınız . Bugüne civarı fazladan bulantı , hazımsızlık benzeri şikayetlere odaklanmak zorunda kalmış olabilirsiniz . Çoğalış bebeğinizle ilgili planlar yapmaya rahatça konsantre olabilirsiniz .
Saçınızda ve cildinizde farklılıklar mi hissediyorsunuz? Bir Takım anne olacaklar ciltlerinin gebelikte gerginleştiğini ve öyle ki güzelleştiğini görürken , bazıları sivilcelerden yakınırlar . Saçlar genellikle çabuk uzar ama gebelik çağında saç dökünmesinden de yakınmanız mümkündür . Şunlar bebeğinizin cinsiyle ilgili olmadıkları benzeri , tamamıyla hormonal değişimlerden kaynaklanır .

 

Bir önceki yazımız olan 3.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 3.ay 3.hafta ve hamilelikte 11.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.