4.Ay 1.Hafta

hamilelikte-13-haftalar-

Doktor Görüşü:
Bu haftada erken gebeliğin yarattığı şikayetler anında hemen hiç kalmamıştır. Yükselen rahmin ve bebeğin beslenmesini, yükselen metabolizma hızını karşılamak amaçlı kadın adayının toplamında kan hacmi artmıştır. Bu çoğalmış kan hacmi hafif baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Çoğunlukla ilaç kullanmaya sebep olmadan istirahat etmek bu baş ağrılarının geçmesine yetecektir . Çoğalış göbeğiniz temkinli gözlerden kaçmıyor. Kıyafetlerinizin bir kısmının içerisine girmekte zorlanıyorsunuz. Yakın bir sürede gebeliğe uyumlu yepyeni elbiseler alma vakti yaklaşıyor.
Bebeğinizin başından poposuna durumda olan mesafesi 70 mm’ye ulaşmıştır. Öfke sistemi gelişime devam ediyor . Üstelik bazı refleksler de gelişmiştir. Bebeğin beslenmesi tamamıyla plasenta ve göbek kordonu üstlenmiştir ve bu haftanın başı itibari ile düşük yapma ihtimaliniz mühim ölçüde azalmıştır. Yani çocuk çoğalış annesine ve yaşama bir sürü ek olarak sıkı tutunmaktadır.

 

Hamilelikte vajinal mantar problemi

 

Bu dönemde vajinal mantar enfeksiyonu ile karşılaşabilirsiniz. Vajende yer alan faydalı bakterilerin (laktobasiller) sayılarının çoğalmasıyla glikojen denen bir şekerden asit yapımı artar. Ve böylelikle vajenin asidik özelliği artar. Bu asit derecesi korkacağınız düzeylerde değil, yalnızca duyarlı ölçümlerle anlaşılan düzeylerdedir ancak zararlı mikropların çoğalmasını engelleyecek civarı da etkilidir. Bu asidik ortamın bir zararı, mantar enfeksiyonlarına eğilimi arttırmasıdır. O sebeple beyaz rengarenk , kaşıntının eşlik ettiği akıntı farkettiğinizde doktoruna başvurmak gerçek olacaktır.

Hamilelikte demir preparatı (kan ilacı) kullanımı

 

Doktorunuz çoğunlukla 12. haftanın bitiminde folik asit kullanımını çoğalış kesecek ve sizlere kan yapıcı demir preparatları başlayacaktır. Demir, itinalı beslenmesine nazaran kadın adayının %100 dışarıdan alması gerekli durumda olan bir besin kaynağıdır. Kadın adayı ne civarı demir içerir besinler yese de (demir en bir sürü kırmızı ette bulunur) yükselen kan hacmi ve bebeğinin gereksinimleri sebebinden çoğalmış gündelik demir ihtiyacını karşılayamaz. Demir preparatı (kan ilaçları) almayan kadın adaylarında bir zaman hemen ardından demir depoları tükenir ve önemli kansızlık ve yabancı bazı sorunlara ne sebeple olabilmektedir . Demir preparatlarının (kan ilaçları) gebeliğin 12. Haftasından hemen ardından başlanması, doğum ardından bebeğin yalnızca kadın sütü alacağı önce altı aylık dönemde de kullanılmaya devam edilmesi tavsiye edilir .

annem.org tavsiyesi:
Henüz karnınız büyümemiş olsa da şımartılmayı hak ediyorsunuz. Ne de olsa, Yorucu geçtiğimiz önce trimesterın sonuna geldiniz. Kendinize bir hediyesi alın. Minik bir takı ya da çiçek olabilmektedir , hediyenin büyüğü-küçüğü olmaz, değil mi!

 

Bir önceki yazımız olan 3.Ay 4.Hafta başlıklı makalemizde 3.ay 4.hafta ve hamilelikte 12.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir