Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 4.Ay 2.Hafta

4.Ay 2.Hafta

gebelik14hafta

Doktor Görüşü:
Gebeliğin 2. 3 aylık çağı ( II. Trimester – hamileliğin 13 – 27. haftalar arası dönem ) başlamıştır. Hamileliğin en huzurlu dönemidir. hormonu HCG’nin düşmeye başlamasıyla bulantı – kusmalar iyice azalmış, iştah düzelmiştir. Bunların sonucu olarak bir önceki haftalarda birden çok kilo kaybetmiş olabilen kadın aydının kilo artışı belirgin duruma gelmeye başlar. Bununla Beraber uyku düzeninin de düzelmesi ile kendisini sürekli yorgun ve uykusuz hisseden kadın adayı çoğalış daha enerjiktir. Gündelik hayatına ve işlerine daha huzurlu adapte olabilir .
Bebeğin ses telleri oluşumunu tamamlamıştır. Daha öncesinde başının kenarlarında durumda olan gözleri ortada üstelik gerçek , normal yerlerine gelmiştir. Bebeğin derisi çok ince ve saydam bir takdirde olsa da parmak izi belirmeye başlamıştır. Başından poposuna durumda olan uzaklık 88 mm’ e varmıştır. Kilosu tahmini 30 gramdır.

Hamilelikte kabızlık problemi

 

Artmaya süren progesteron ve östrojen hormonları sebebi ile kabızlık belirgin bir şikayet haline gelmeye başlayabilir. Lifli gıdalar almaya çaba edilmesi, bol su tüketilmesi, kafeinli içeceklerden kaçınılması ( kahve, kola benzeri ) bu şikayetin azalmasına yardım eden olabilir . Bu önlemlere nazaran kabızlık kritik bir sorun haline gelirse hekim tavsiyesi ile bazı ilaçlar kullanılabilir.

Hamilelikte kapı güvenlik cihazlarından geçmek

 

Artık alım satım merkezleri benzeri bütün kalabalık iş merkezlerinin girişinde, kamu binalarında kapı kontrol cihazları standart duruma gelmiştir. Bunların bebeğe zararlı olup olmadığı konusu kadın adaylarını sürekli kafasını kurcalamaktadır. Ülkemizde pekçok kullanıcı ve yöneticinin bu konuyla alakalı bilgisiz olması ve sonucu olarak hamilelerin bu aramalardan muhaf tutulması da kafa karıştırmaktadır. Bu aletlerin hafif bir cereyan akımıyla düşük manyetik alan ( MR incelemeleri ile kıyaslandığında çok düşük düzeylerdedir. Bununla Beraber gebelerde MR incelemesinin bile zararlı olmadığı bilinmektedir ) ile çalıştığı, x – ışını ( röntgen benzeri ) çalışmadığı bilinmektedir. Bununla Beraber bu aletlerden geçiş ömrü yani maruziyet vakti da çok düşüktür. El dedektörleri dahil olmak üzere , kapı kontrol cihazlarının gebeliğe bir zararı yoktur.

annem.org tavsiyesi:
Bebeğiniz amaçlı bir ad düşünmeye başladınız mı? Cinsiyetini öğrenmenize az kaldı! Eşinizle cinsiyet konusunu konuşun ve bu konuyla alakalı önyargılarınız varsa birbirinize itiraf edin.
Artık gebeliğinizin 2. trimesterına giriş yaptınız. İştahınızın geriye gelmesiyle beraber yediklerinizden zevk almaya, beslenmek amaçlı de fazladan yemeye başlayacaksınız. Besin değeri düşük gıdalarla kilo almamaya dikkat ediniz . Bununla beraber , şişmanlama korkusuyla hiçbir zaman rejim yapmayın. Belinizin kalınlaşması, rahminizin değişim gösteren pozisyonundan kaynaklanıyor .

 

Bir önceki yazımız olan 4.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 4.ay 1.hafta, gebelik ve hamilelikte 13.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.