Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 4.Ay 3.Hafta

4.Ay 3.Hafta

662902_298x298

Doktor Görüşü:
Rahim pelvis kemiğinin (leğen kemiği) üst kısmına çıkması ile karın iyice belirginleşmiştir. Kadın adayı elini karnına koyduğunda yuvarlak bir top benzeri rahmini hissedebilir. Çeşitli hamileliklerde benzer haftada karnın görünüşünün ve büyüklüğünün çeşitli olabileceği unutulmamalıdır. Mühim durumda olan karnın büyüklüğü değil, rahmin içerisindeki bebeğin boyutlarıdır. Bilhassa bundan önce doğumlu kadın adaylarında karın kasları normalden daha gevşek olduğundan, karın boyutları daha büyük olabilmektedir .
Bebeğin başından poposuna durumda olan mesafesi 100 mm’ ye ulaşmıştır. Kilosu tahmini 45 gramdır. Cildi halen çok incedir. Bu haftada bebeğin vücudunu lanugo denilen ince tüycükler kaplamaya başlamıştır. Bu tüycükler yirmili haftaların ortasına civarı bebeğin vücudunda kalacaklardır. Elleri ve ayakları ultrasonla kolay bir şekilde ayırt edilebilir duruma gelmiştir. Bu haftadan daha sonra çoğalış ultrason ölçümlerinde baş popo mesafesi kullanılmaz. Bunun mahaline baş çevresi (BPD), karın çevresi (AC), uyluk kemiği uzunluğu (FL) ölçümleri ile ilerleme değerlendirilir. Bebeğin elleri ve ayakları kolaylıkla ayırt edilebilir duruma gelmiştir. Bebeğin öfke sistemi ve eklem gelişimleri iyice tamamlandığından ultrason sırasında bebeğin kafasını yüksek tuttuğu, davranış ettiği kolaylıkla gözlenebilir. Ancak bu haftada kadın adayının bu hareketleri dışarıdan hissetmesi olası değildir. Bilhassa önce hamileliği durumda olan kadınlar bu dönemde bağırsak hareketlerini hata sonucu çocuk hareketi ile karıştırabilirler. Elleri ve ayakları ultrasonla kolay bir şekilde ayırt edilebilir.

Hamilelikte çatlaklar

 

Hamilelik çatlakları (stria gravidarum) oluşumunda ana ne sebeple yükselen rahim (döl yatağı) sebebinden karın cildinin gerilmesi ve kadın adayının değişim gösteren hormonal durumudur. Bu iki faktörün birleşmesi ile cilde esnekliğini verici kollajen liflerde ayrışmalar ve dolayısıyla deride çatlaklar izlenir. En sık sık karın kısmında görülürler. Ancak kalçalarda ve uyluk kısmında de oluşabilirler. Sık Sık uzunlamasına ve deride hafif çöküntüler halinde gözlenirler. Ağrıya ne sebeple olmazlar.
Çatlakların oluşmasında en belirleyici etken ailesel özelliklerdir (genetik). Yani kadın adayının bir . derece yakınlarında ( kadın , kız kardeşler) çatlağı bulunuyorsa, kendisinde de büyük ihtimal oluşacaktır.

 

Çatlak tedavisi

 

Şu ana civarı çatlakların oluşumunu %100 engelleyen ( ya da oluşmuş çatlakların yok olmasını imkanı sunan ) bir ilaç, kozmetik ürün ya da bir metot biyolojik olarak bulunmamıştır. Ancak gebeliğin sabah dönemlerinde yapılacak bir takım önlemlerin oluşabilecek çatlakların miktarını azaltabileceği düşünülmektedir.
Bu önlemlerin en başında 2. trimester (bir4. gebelik haftasından bu yana ) en başında başlamak koşuluyla cildin itinalı olarak nemlendirilmesi gelmektedir. Bu amaçla piyasada kullanılabilecek birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Kadın adayları bu kozmetik ürünleri doktorlarına danışarak kullanabilirler. Bunun yakınında kozmetik ürünler mahaline daha temel çocuk yağı, badem yağı benzeri nemlendiricilerin de kullanılabileceği bilinmektedir.
Cildin nemini korumaya destek edecek bir başka önlem ise yeteri kadar su alımı ile dengeli beslenmektir. Böylelikle çabuk Kilo alma miktarı ile cildin anlık mekanik gerilmesinin de önüne geçilmiş olabilir .

annem.org tavsiyesi:
Artık belirginleşmeye başlayan karnınızı hepten ön plana çıkarabilirsiniz. Kendinize esprili bir gebe bluzu alın. Giymek amaçlı çok sabah değil! Gebelik günlüğü tutuyorsanız, bu haftadan bu yana karnınızın profilden çekilmiş bir fotoğrafını koymaya başlayın.
Bebeğinizin saçları çıkmaya başladı. Midenizdeki yanmaların bebeğinizin saçlarından kaynaklandığını söyleyenler olabilmektedir . Bebeğinizin midede değil, rahimde büyüdüğünü düşünürsek, mide yanmalarının saçlarla ilgisi olmadığını kendilerine hatırlamak iyi olacaktır. Siz favori , mide yanmasını tetikleyebilecek yiyeceklerden uzak durmaya uyarı edin .

 

Bir önceki yazımız olan 4.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde 4.ay 2.hafta, gebelik ve hamilelikte 14.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.