Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 5.Ay 1.Hafta

5.Ay 1.Hafta

662908_298x298

Doktor Görüşü:
Anne adayının rahmi göbek deliğinin 4-5 cm altına civarı ulaşmıştır. Bu sebeple bel kalınlaşmıştır. Daha kapsamlı ve huzurlu elbiseler giyilmesi tavsiye edilir . Anne adayının bilhassa surat kısmında açık kahverengi noktalanmalar halinde lekeler gözlenebilir. Bu lekelerin yüze iyice yayılmasıyla hamilelik maskesi (kloasma) oluşabilir. Güneşe maruz kalmaları halinde renkleri koyulaşacağından güneşten savunma şikayetin artmasını önleyecektir. Bu lekelenmeler doğum sonrasında tamamıyla kaybolacaktır.
Bebeğin başından poposuna durumda olan mesafesi (CRL) 130mm’ye, kilosu aşağı yukarı 135 grama ulaşmıştır. Cilt altı yağ depolanması devam ediyor . Bebeğin bağırsaklarında mekonyum denilen fetal dışkı oluşmaya ve depolanmaya başlamıştır.

 

Üçlü test

 

Bu haftada üçlü test ( 2. terimester tarama testi-zeka testi) hekimin önerisi ile yapılabilir. Üçlü testin normal yapılma vakti 16. – 18. haftalar arasıdır. Üçlü test ile anne adayından kan alınır. Bu kandan bakılan B-hcg, estriol, AFP (alfa fetoprotein) hormonlarıyla bebekte trizomi 21 (down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defekti (bebeğin omuriliğinde açıklık) bulunma riskleri hesaplanır. Bu tahlil sonucu bu hastalıklardan herhangi biri amaçlı dik tehlikeli çıkması halinde , hekimin önerisi ve anne adayı ve eşinin kararıyla, bir zoka yardımıyla bebeğin yüzdüğü sudan (amniso mayi) misal alınarak incelemeğe gönderilebilir.

Amniyosentez nedir?

 

Amniyosentez annemizin karınına zoka batırmak sureti ile bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan (amniyos sıvısı) misal alma işlemidir. Bebeğin kayıp görme riskini minimuma indirmek amaçlı işlem ultrason beraberinde bu işte uzmanlaşmış bir doktor aracılığıyla yapılır. Etki amniyos sıvısı içerisine dökülmüş durumda olan çocuk hücresinin toplanması, bu hücrelerin sayısının laboratuar ortamında arttırılması ve kromozom yapısının incelenmesidir. Böylelikle bebeğin herhangi bir kromozom kusuruna sahip olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Netice 15-30 gün içinde çıkmaktadır. Bu işlemin uygulanması amaçlı en uyumlu aşama 16.-18. haftalar arasıdır.
Bu işlem; 35 yaşından büyük anne adaylarına (kromozom anomalili çocuk doğurma ihtimalleri yüksektir), ultrasonda anomali saptanması, üçlü testte ( 2. trimester tarama testi) dik risk saptanması, bundan önce anomalili çocuk doğurma hikayesi bulunması halinde tavsiye edilir .
Amniyosentez işlemi merkezden merkeze değişmekle birlikte tahmini 300’de bir düşük riski taşımaktadır.

annem.org tavsiyesi:
Artık hamileliği iyice benimsediniz değil mi? Bebeğiniz şimdiden hayatınızın bir parçası oldu. Siz tekrardan de arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı ihmal etmemeye bakın. Doğum Esnasında sonraki önce aylarda arkadaşlarınızla eskisi civarı sık görüşemeyebilirsiniz. Gebeliğinizin huzurlu dönemlerinde onlara sık zaman ayırmaya bakın.

 

Bir önceki yazımız olan 4.Ay 4.Hafta başlıklı makalemizde 4.ay 4.hafta, ve hamilelikte 16.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.