5.Ay. 2.Hafta

18.hafta-ultrason-görüntüsü

Doktor Görüşü:
Daha öncesinde doğumlu olacaklar amaçlı onuncu hafta çocuk hareketlerinin farklılık edildiği haftadır . İlk hamileliği vaziyette olan adaylarının ise bu duyguyu yaşamaları amaçlı önlerinde tahmini iki haftaları daha vardır .
Bebeğin gelişimi süratle devam ediyor . Başından poposuna vaziyette olan mesafesi ( CRL ) 140 mm’ ye , kilosu tahmini 200 gram’a ulaşmıştır . Narin vaziyette olan kemikleri sertleşmeye başlamıştır . Adam bebeklerde prostat hemen hemen tamamıyla gelişmesini tamamlamışken , kız bebeklerde yumurtalıklarda önce yumurta hücreleri gelişmeye başlamış , uterus ( rahim (döl yatağı) ) normal şeklini almıştır . Bebeğin cildi verniks caseosa denilen kremsi koruma amaçlı bir tabaka ile kaplanmaya başlamıştır . Bunun görevi bebeğin cildini devamlı maruz kaldığı sudan korumaktır . Bebeğin kalbinde 4 odacık imajı oluşmuştur ancak kalp gelişmesini daha tamamlamamıştır . Bebeğin kalp atış hızı normal yetişkin bir kişinin hemen hemen iki katıdır ( 120 – 140/dakika ) ve bizzat vücuduna gün içerisinde tahmini 25 litre kan pompalamaktadır .

 

Ortostatik hipotansiyon

 

Anne adayının kan hacmi çoğalmış , bununla beraber damar duvarlarındaki kasları dahil olmak üzere düz kaslarında gevşeme belirginleşmiştir . Bu sebeple bilhassa iki. trimesterde ( 13 . – 27 . haftalar arası ) anne adaylarının tansiyonları normale göre düşük kaydedilir . Çoğalmış kan hacmi sebebi ile kalbin iş yükü de arttığından anlık beden şekil değişikliklerine ( yatar pozisyondan aniden oturur pozisyona geçmek , oturur pozisyondan aniden ayağa kalkmak benzeri ) kalbin vereceği cevap gecikebilir . Anlık tansiyon düşüklüğü sebebi ile baş dönmesi ve fenalık duygusu yaşayabilir . Bunun Için ortostatik hipotansiyon denir . Bunun Benzeri bir durumla karşılaşıldığında uzanmak ve ayakları yüksek bir yere uzatarak istirahat etmek uyumlu tutum olacaktır . Bu şikayetler sık olmuyorsa ve bilinç kaybı benzeri neticeler doğurmuyorsa hamileliğe kayıp vermesi beklenmez .

Hamileyken otomobil kullanmak

 

Anne adayının karın kasları , rahim (döl yatağı) kasları , bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyon sıvısı , bebeği zararlı olabilecek harici etkilerden çok sıkı korur . Gebelikte otomobil kullanmayı , bilhassa karnın iyice büyüdüğü haftalara civarı kısıtlamanın bir icabı yoktur . Son haftalarda karın çoğalış iyice büyüdüğü amaçlı otomobil tüketimi sırasında direksiyona çok yakın kalmaktadır . Bu vaziyette normalde risk oluşturmayacak çok hafif kazalarda dahi karnın direksiyona çarpma olasılığı artmaktadır . Bu sebeple bu dönemlerde çok sebep olunmadıkça otomobil kullanmamak önerilmektedir .
Araba tüketimi sırasında şüphesiz güven kemeri takılmalıdır . Güven kemerinin takılırken sırasında kemer karnın üstünden hiçbir zaman geçirilmemelidir . Bir kolu kalça hizasından karnın altından geçerken başka kolu kalça hizasından yukarı gerçek karnın yanından ve üstünden geçmelidir . Böylelikle bir talihsiz kaza halinde güven kemerinin doğruca karna basınç uygulaması ve bebeğe kayıp verme olasılığı minimuma indirilmiş olur .

Hamileyken uzunca süreli yolculuk yapmak

 

Daha öncesinde sabah doğum hikayesi bulunmaması , kanama şikayetinin olmaması , çoğul ( çoğul gebeliklerde sabah doğum olasılığı yüksektir bu sebeple daha temkinli olunmalıdır ) olmaması halinde doğuma yakın son haftalar haricinde ( kesin bir hafta sınırı bulunmamakla beraber 35 . Haftadan daha sonra anne doğum doktoruna muayene olduktan daha sonra yolculuk kararı verilmesi uygundur ) uzunca süreli seyahatte kritik bir sakınca bulunmamaktadır .
Hamilelerde damarlar etrafındaki kaslar dahil olmak üzere düz kaslarda gevşeme olduğundan , uzunca süreli hareketsiz kalma halinde bilhassa bacaklarda yer çekiminin de tesiri ile kan toplanması gerçekleşir . Bu vaziyet ayaklarda şişmeye ve ağrıya ne sebeple olur . Bu hareketsiz süre uzar ise bacaklarda damarlar içerisinde kan göllenmeleri ve pıhtılaşma olabilir . Bu pıhtılar daha daha sonra koparak akciğer benzeri yaşamsal organlarda tıkanıklıklara ve kritik problemlere yol açabilmektedir . O sebeple uzunca süreli yolculuklarda bizzat arabalarıyla gezi eden anne olacaklar bir . 5 – iki saatte bir durup mola vermeli ve az yürüyüşler yapmalıdır . Mola arasında otomobil içerisinde de bacak hareketleri ve egzersizleri ile kan dolaşımını canlandırmalıdırlar . Otobüs yolculuklarında ise bütün molalarda otobüsten inmeli ve yürüyüş yapmalıdırlar . Tekrardan mola arasında otomobil içerisinde bacak egzersizleri ile kan dolaşımını canlandırmalıdırlar . 2 koltukta bir başlarına oturmaları mümkün ise ara ara bacaklarını başka koltuğa uzatarak dinlendirmelidirler .

 

Hamileyken uçağa binmek

 

Hamilelikte uçak yolculuğunun da aynı biçimde doğuma yakın haftalar olmadığı ( 36 . Haftadan daha sonra pekçok uçak firması hamileleri uçağa almamaktadır . Sebebi anneye ya da bebeğe gelecek kayıp değil , havada gerçekleşecek mümkün bir doğum nedeniyle risk almak istememeleridir ) , sabah doğum hikayesi , kanama , çoğul gebelik ( sabah doğum daha sık gözlenmektedir ) olmadığı sürece bir sakıncası yoktur . Yolcu uçaklarında kabin basıncı sabit olduğundan annemizi basınç konusundaki endişeleri yersizdir . Ancak başka ulaşım araçlarıyla aynı biçimde anne olacaklar bir . 5 saatte bir kalkıp dolaşmalı , aralarda da oturdukları yerden bacak egzersizleri yapmalıdır . Uçak yolculuklarında bir başka ciddi husus havayolu firmalarının uygulamalarıdır . Pekçok havayolu şirketi 7 . aydan daha sonra ( 28nci hafta ) uçuş yapmakta sakınca olmadığına işaret eden doktor raporu istemektedir . Ve bu raporun ömrü 7 günden eskiyen olmamalıdır .

annem.org tavsiyesi:
Bebeğinizin hareketlerini farketmek amaçlı sabırsızlanıyorsunuz . Hareketleri hissetmenizle beraber , bebeğinize odaklanmanız ve önce haftaların problemlerini unutmanız daha pratik olacak . İlk ” tekme ” yi hissettiğiniz tarihi hatıra olarak bir kenara not almayı unutmayın!
Dolaşım sisteminizdeki değişikliklerle beraber tansiyonunuz daha düşük seyretmeye başlayabilir . Huzursuzluk verecek boyuta geldiğinde ölçüm yaparak bu değeri not alın ve ayaklarınızı yukarı kaldıracak biçimde uzanın

 

Bir önceki yazımız olan 5.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 5.ay 1.hafta, gebelik ve hamilelikte 17.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:18 haftalık bebek görüntüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir