Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 5.Ay 3.Hafta

5.Ay 3.Hafta

19.hafta-ultrason-görüntüsü

Uzman Görüşü:
Anne adayının karnı göbek deliğinin bir – 2 cm altına civarında büyümüştür. Yükselen rahim (döl yatağı) mideye baskı yapabilmektedir. hormonunun ( progesteron ) mide boşalma zamanını uzatması da eklenince bilhassa yemeğin birçok kaçırıldığı vakitlerde ve gece geç saatte yiyecek yiyip yatıldığında ağıza acı su geldiği hissedilebilir ( reflü ) . Bu şikayeti azaltmanın yolu öğün sayısını arttırıp yiyecek miktarını azaltmak, gece yatmadan yiyecek yememek, uyku sırasında gövdenin üst yarısını hafif yükseltmektir. Bu önlemlere nazaran şikayetler azalmaz ise hekim tavsiyesi ile ilaç kullanılabilinir.
Bebeğin başından poposuna kalan mesafesi ( CRL ) 150 mm’ ye, kilosu tahmini 230 gram’a ulaşmıştır. Bu dönemde çocuk dışarıdan iştirak eden sesleri hissedebilmeye başlar. Bebeğin damak yapısı ve diş taslakları oluşmaktadır.

Hamilelikte PC kullanmak

 

Eskiden PC mönitörlerinin yaydığı elektromanyetik alanın bilhassa çabuk gebeliklerde düşüklere yol açabildikleri düşünülürken, an itibariyle PC kullanımının gebeliğe kayıp vermediği bilinmektedir. Yalnızca uzunca süreli PC en başında kalınması halinde oturuş pozisyonu nedeniyle sırt, bel ağrılarının olabileceği unutulmamalı. Ek Olarak bacaklarda kan göllenmelerine, şişmelere müsade vermemek amacıyla uzunca süreli hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Sık Sık sık sık ara verilip yürümek bu şikayetlerin oluşumunu engelleyecektir.

annem.org tavsiyesi:
Hamileliğinizin büyük ihtimal en huzurlu dönemindesiniz. İmkânınız varsa yakın bir alanda az bir tatil kaçamağı yapabilirsiniz. İleride yaşayacağınız meşgul günler öncesi hem bir sizlere, hem bir eşinize güzel dönecektir.
Bel ağrılarından yakınmaya başlayabilirsiniz. Vücudunuzu kuvvetlendirmek amacıyla az yürüyüşler yapmanız güzel olabilir. Uzunca zaman ayakta kalacağınız işlerden kaçınmaya çalışın .

 

Bir önceki yazımız olan 5.Ay. 2.Hafta başlıklı makalemizde 5.ay 2.hafta, gebelik ve hamilelikte 18.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.