Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 5.Ay 4.Hafta

5.Ay 4.Hafta

gebelik20hafta

Uzman Görüşü:

Bu haftanın sonu itibari ile kadın adayı 40 haftalık normal süresinin yarısını tamamlamış olacaktır. Rahim (döl Yatağı) tam göbek deliği seviyesine ulaşmıştır. Göbek çukuru rahmin basısı sebebi ile silinmeye başlayabilir.
Büyüyen rahmin karında yaptığı gerilme sonucu karın cildinde hafif kaşıntılar olabilmektedir . Cildi nemlendirecek ürünler ile masaj inşa etmek , bol su alımı şikayetin azalmasına destekçi olabilmektedir .
Anne adayının karnının ortada hattında kahverengi bir çizgi belirebilir. Bunun Için linea nigra denir. Doğum sonrasında tamamıyla ortadan kaybolacaktır.
Bebeğin başından poposuna durumda olan mesafesi (CRL) tahmini 160 mm’ ye, kilosu 300 gram’a ulaşmıştır. Bebeğin tat alma, koku, işitme, görme benzeri duyu merkezleri süratle gelişmektedir. Şimdiye civarı kapalı durumda olan göz kapakları ara ara açılır, çocuk göz kırpmaya başlar.

 

Bebek hareketleri ilk ne süre hissedilir?

 

Daha öncesinde doğumlu kadın adayları sık sık 2 hafta civarı öncesinde çocuk hareketlerini hissederken, gebelik deneyimini ilk kez yaşayanlar çocuk hareketlerini hissetmeye onuncu hafta başlarlar. Bu haftalarda bebeğin uyku düzeni oluşmaya başlamıştır. Bebeğin uyku periyotları 20 dk ile 2 saat aralarında değişebilir. Uyku sırasında çocuk hareketleri belirgin olarak azalır. Uyku uyanıklık durumuna yönelik çocuk çoğunlukla saatte 10’dan pek davranış yapar. Ancak bunlardan yalnızca olması gerektiği kadar kuvvetli olanları kadın aracılığıyla hissedilebilir. İlk hamileliklerde nadirende olsa hareketlerin hissedilmesi 22. gebelik haftasına civarı gecikebilir.

Hamilelikte bitki çayları içmek

 

Bir birlik bitkiler gebelikte kullanıldıklarında rahim (döl yatağı) kasılmalarını başlatabilmekte ya da ishal, bulantı, istifra (istifra (istifra (kusma))) oluşturup kritik tansiyon düşüklüklerine ne sebeple olabilmektedir. Bu yüzden bilinmeyen bitkilerin ve bunların çaylarının gebelik anında kullanılması önerilmemektedir.
Portakal, limon benzeri yemek olarak kullanılan bitkilerin çaylarının kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bilinmeyen bitkiler içeriyorsa seçim edilmemelidir. Limon, elma, ıhlamur, kuşburnu, portakal, nane, karanfil benzeri malum çayların aşırıya kaçmamak şartıyla içilmesinde bir sakınca yoktur.
Zararlı bitkilerin bir bölümü şunlardır: Aloe vera (müsil tesiri yaratıp kritik tansiyon düşüklüğü yapabilir), karanfil yağı (uterus uyarıcıdır, rahim (döl yatağı) kasılmalarına yol açabilir), fesleğen ( rahim (döl yatağı) kasılmalarına yol açabilir), ginseng (doğum anomalilerine yol açabilir), safran ( fazla yüksek dozda rahim (döl yatağı) kasılmalarını başlatabilir), yasemin ( fazla yüksek dozlarda rahim (döl yatağı) kasılmalarını başlatabilir), melekotu ( fazla yüksek dozda rahim (döl yatağı) kasılmalarını uyarabilir), ardıç ( rahim (döl yatağı) kasılmalarına yol açabilir), sinameki ( fazla yüksek miktarda alındığında kritik ishal, bulantı istifra (istifra (istifra (kusma))) ve tansiyon düşüklüğüne yol açabilir).
Tüm bitki çaylarını kullanmadan öncesinde doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

annem.org tavsiyesi:
Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlıyorsunuz. Tecrübeli bir kadın adayıysanız, büyük ihtimal bir kelebeğin kanat çırpmasına benzer ilk hareketleri bir önceki haftalarda da hissetmiş olabilirsiniz. Bebeğiniz kalınlaştıkça , hareketlerini bir çok defa olarak ve ek olarak kuvvetli biçimde hissedeceksiniz. Bebeğinizle konuşun. İlerleyen haftalarda sizlere reaksiyon vermeye başladığını dahi görebilirsiniz!

 

Bir önceki yazımız olan 5.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 5.ay 3.hafta, gebelik ve hamilelikte 19.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.