Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 6.Ay 1.Hafta

6.Ay 1.Hafta

662917_298x298

Uzman Görüşü:
Rahim büyüklüğü göbek deliğinin birden çok santim üst kısmına çıktı . Bu haftada bebeğin kilosu aşağı yukarı 350 gram’a ulaşmıştır . Kalp , gelişmesini devam ettirmekte ve giderek daha kuvvetli kasılmaktadır . Çocuk dışarıdan iştirak eden sesleri daha tam olarak duymaya başlamıştır . Cilt altı yağ depolanması devam ediyor , cildin şeffaflığı çoğalış kaybolmaya başlamıştır . Bebeğin bundan önce narin ve kıkırdağımsı durumda olan kemikleri çabuk kalsiyum depolanmasıyla sertleşmeye başlamıştır . Bu dönemde anne adaylarının kalsiyum açısından zengin beslenmeleri mühimdir .

 

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları

 

Rahim süratle büyümekte , onu tutan bağların gerilmesine ilişkili bu dönemde anne adaylarının kasık ağrılarında yükseliş olabilmektedir . Doktor kontrolleri sırasında bu ağrıların idrar yolu enfeksiyonundan ayrılması mühimdir . Bu amaçla anne doğum doktoru açısından temel bir idrar tahlili ve gerekirse idrar kültürü istenecektir . Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının sabah doğum eylemine ne amaçla olabildikleri bilindiğinden , saptanması halinde iyileştirme edilmeleri mühimdir .

Ayrıntılı ultrason

 

Bu hafta , bebeğin kalbi dahil olmak üzere bütün organlarının incelenmesi ve mümkün anormalliklerin saptanmasına destekçi durumda olan detaylı ultrasonun ( 2. düzey ultrasonografi ) yapılabileceği haftadır . Bu ultrason ile bebeğin kalbi , kalbinden çıkan damarları , öfke sistemi , böbrekleri , idrar torbası , karaciğeri , midesi , kolları , bacakları , parmakları , dudak yapısı ( bilhassa dudak , damak yarığı açısından ) , bebeği besleyen ana damarların akımları benzeri detaylı analiz yapılır . Detaylı ultrason amaçlı uyumlu aşama 21 . – 24 . haftalar arasıdır . Bu analiz hem bir bebeğin yaşamla bağdaşmayacak anomalilerinin hem bir de doğum sonrasında aciliyetli müdahale gerektirecek problemlerinin ( mesela büyük arterlerin transpozisyonu denilen kalp anomalisinde doğum sonrasında aciliyetli ameliyat gerekiyor ) saptanması açısından bir sürü mühimdir . Bu analiz sırasında bebekte kromozom anomalisi düşündürecek bir sorun saptanırsa , anne adayına kordosentez ( bebeğin göbek kordonuna zoka batırarak misal alma ) işlemi önerilebilir . Böylelikle aile , hekimin bilgilendirmesi ile gereken kararları ya da önlemleri uyumlu sürede alabilmiş olabilir .

Kordosentez nedir?

 

20 haftanın üzerinde gebeliklerde bebekle alakalı bir denetim yapılacaksa ( kromozom analizi , enfeksiyon taraması , kan uyuşmazlığında bebeğin anemi düzeyinin belirlenmesi benzeri ) kullanılacak yöntemdir . Amniyosentezden ( amniyosentez işleminin açıklaması 17 . hafta açıklamaları içerisinde olabilir ) daha çabuk netice alınır . İşlem amniyosentez benzeri ultrason beraberinde ve bu işte uzmanlaşmış perinatologlar açısından yapılır . Ultrason ile bebeğin göbek kordonunun olduğu yer belirlenir . Daha daha sonra özel bir zoka ile annenin cilt , ciltaltı ve uterusu geçilerek göbek kordonuna ulaşılır . 2 ml fetal kan alınır ve incelemeye gönderilir . Bu işlem sonrasında düşük olasılığı amniyosentez işleminden belli bir süre daha yüksektir . Merkezden merkeze değişmekle beraber tahmini 200′ de bir düşük yapma olasılığı vardır .

annem.org tavsiyesi:
Çalışan bir anne adayıysanız , gün içerisinde bacaklarınızı dinlendirmeye itina gösterin . Varis şikayetlerinden korunmak amaçlı uzunca zaman benzer pozisyonda oturmamaya ve pek ayakta kalmamaya itina gösterin . Rahmin büyümesiyle beraber vücudunuzun denge merkezi değişiyor . Yaşamaya başladığınız bel ağrılarına , kasıklarınızda hissedeceğiniz ağrılar da eklenebilir . Rahmi tutan bağ dokusu gerildikçe bu ağrıları yaşamanız normaldir . Bunları ağrı olarak değil , rahminizin büyüme çabaları olarak düşünmeye çalışın . Anlık hareketlerden kaçının . Ağrılarınız normalden çeşitli seyrederse ve itinalı kasılmalar haline dönüşürse doktorunuzu bilgilendirmeniz sıkı olabilir .

 

Bir önceki yazımız olan 5.Ay 4.Hafta başlıklı makalemizde 5.ay 4.hafta, ve hamilelikte 20.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.