6.Ay 4.Hafta

662921_298x298

Uzman Görüşü:
Hamileliğin bu haftasında kadın adayları tahmini 6 kilo almışlardır. Olan 14 haftada da tahmini 6 kilo ( yani ayda bir , 5 kilo ) almaları beklenmektedir. Bebeğin kilo artışı da bu haftadan ardından belirginleşecektir. Bebeğin kilosu tahmini 650 gram’a ulaşmıştır. Bebeğin akciğerde damarsal gelişimi de süratle devam ediyor . Çocuk harici ortamda hayata şansını giderek arttırmaktadır. Bebeğin hemen hemen bütün organları fonksiyonunu mahaline getirmeye başlamıştır.

 

Hamilelikte mide yanması ( reflü )

 

Büyüyen rahim (döl yatağı) diaframa baskı yaptığı benzeri mideye de baskısını arttırır ve kadın adaylarının mide yanması ( reflü ) şikayetleri artar. Öğün sayısını arttırıp, öğünlerdeki yiyecek miktarını azaltmak, yatmaya yakın yiyecek yememeye çaba etmek bu şikayetleri azaltsa da, kadın adayları amaçlı doktora başvurup ilaç başlamayı gerektirecek civarı huzursuz edici olabilmektedir .

Hamilelikte epilasyon

 

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın pekçok yolu olsa da sırasında bunların hangilerinin kullanılabileceği sorusu kadın adayları aracılığıyla sıkça sorulmaktadır. İğne epilasyon ( elektroliz ) , lazer epilasyon, tüy dökücü kremler, jilet, ağda tüylerden kurtulmak amaçlı kullanılan yöntemlerdir. sırasında hormonal değişimler sebebinden bedende tüylenme artmaktadır. Gebeliğin sonlanması ve hormon seviyelerinin normale dönmesi ile kıllanmanın azalacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple epilasyonun fazladan doğum sonrasında döneme bırakılması tavsiye edilir .
İğne epilasyon

 

Bebek üstünde malum bir tesiri olmasa da güvenilirliğini meydana koyan biyolojik çalışmalar da yoktur. Kadın adayında cildin normale yönelik hassaslaştığı da hesaba katılır ise epilasyon amaçlı bu yöntemin ( karın cildi enbaşta olmak üzere ) kullanılmaması uyumlu olacaktır.
Lazer epilasyon

 

Bebek üst kısmına malum bir zararlı tesiri olmasa da güvenilirliğini meydana koyan biyolojik çalışmalar da yoktur. Bu sebeple zararlı değilmiş benzeri görünse de bu yöntemin kullanılmaması uyumlu olacaktır.
Tüy dökücü kremler

 

İçerdikleri kimyasal maddeler ile kıl köklerine hasar verip kılların dökülmesini sağlarlar. Bu kimyasalların kana karışıp plasenta ( bebeğin eşi ) yöntemiyle bebeğe geçip geçmeyeceğine işaret eden kesinlikle haber yoktur. Güvenilirliği ispatlanmamış bu yöntemin de gebelikte kullanlımaması uyumlu olacaktır.
Ağda

 

Hamilelikte kabul görmeyen tüylerden kurtulmak amaçlı ağda yaptırılması sakıncalı değildir. Ancak gebelikte cildin hassaslaştığı unutulmamalıdır. Bilhassa pubik alanda ( bikini bölgesi ) kan akımı çok ve hassasiyeti çok artmaktadır. Bu bölgeye yapılacak ağda gebelik dışı döneme yönelik daha ağrılı ve kanamalı olabilmektedir . Ağda öncesi ve sonrasında nemlendirici antiseptik bir solüsyon tüketimi tahrişi ve ağrıyı azaltabilir. Ama unutulmaması gerekli olan en mühim nokta işlem yapılmış olan ortamın ve kullanılan malzemenin hijyenik olması gerektiğidir.
Jilet Hamilelik sırasında uygulanması sakıncalı değildir.

annem.org tavsiyesi:
Nefes almakta süre zaman zorluk çekiyorsanız, açıkhavada yapacağınız gündelik yürüyüşler kendinizi daha sıkı hissetmenize destekçi olabilmektedir . Sizlere eşlik edebilecek arkadaşlarınızı ya da eşinizi çağrı edin ve akşamları birlikte az yürüyüşler yapın.
Bu hafta, gebelikte mühim bir dönüm noktasıdır. Bu haftadan bu yana doğan bebeklerin çok sıkı derlenmiş ve tam donanımlı yenidoğan yüklü bakım koşullarında yaşatılma şansı bulunmaktadır. Bu haftadan bu yana , sabah doğum belirtileri konusunda haber edinmeye başlayın. Bu konuda doktorunuz sizlere destekçi olacaktır .

 

Bir önceki yazımız olan 6.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 6.ay 3.hafta, gebelik ve hamilelikte 23.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir