7.Ay 1.Hafta

662924_298x298

Uzman Görüşü:
Bebeğin kilosu tahmini 700 gram’a ulaşmıştır . Başından poposuna durumda olan mesafesi tahmini 21cm’ye ulaşmıştır . Çoğalış tat alma duyusu gelişmiştir . Duyduğu bir takım seslere karşı hareketlerini hızlandırarak , göz kırparak karşılık vermeye başlamıştır . İlk solunum egzersizlerine de başlamıştır . İçinde yüzdüğü sıvıyı ( amniyos sıvısı ) akciğerlerine alıp vermeye başlamıştır

Erken doğum sancıları

adayı yükselen rahmin sinirlere bası yapması , rahmi tutan bağların içerisinde bulunan sinirlerin gerilmesi , vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ile belki haftalardır bel ve kasık ağrısı hissetmektedirler . Ancak bu şikayetler bayan doğum doktoru için çeşitli bir mana ifade etmeye başlamıştır . Hekimler bu haftalarda başlayabilen sabah doğum sancılarını tanımaya çaba ederler . Sabah doğum tehdidinde sık sık adayı adayı belli aralıklarla karınlarında toplanma , sertleşme ve kramp tarzı ağrılar hissederler . Bu toplanma olayını tanımlamak için adayı adayı avucunun içi ile karnına dokunarak bekleyebilir . Bu sancılar sırasında karınlarının avuçlarının altında toplandığını hissedeceklerdir . Bu sancıların geldiği dönemler dışarısında karınları yumuşaktır ve ağrıları hafiflemiştir ( yani sabah doğum sancıları itinalı aralıklarla gelir ) . Ancak kimi zaman de olsa sabah doğum sancıları belli belirsiz kasık ve bel ağrılarını taklit edebilir . Doktorların yapması gereken durumda olan de bunları birbirinden ayırt etmektir . Bu sebeple ultrasonla rahim (döl yatağı) ağzı boyunu ölçmek , adayı adayını rahim (döl yatağı) kasılmalarını kaydeden bir makineye bağlantı kurmak ( NST – non baskı test , ileriki haftalarda bebeğin kalp atışlarını ve rahim (döl yatağı) kasılmalarını beraber kaydetmek için kullanılacaktır ) benzeri ek yöntemler kullanacaklardır . Eğer sabah doğum tehdidini düşündürecek sancılar saptanır ise gereken iyileştirme ayaktan ya da hastaneye yatırılarak uygulanacaktır . Sabah doğum tehdidi saptanmaz ise adayı adayı bu ağrıları azaltacak öneriler ile gönül rahatlığıyla evine gönderilecektir . Vesile buldukça dinlenmek , uzunca zaman ayakta kalmamak , ılık duş almak , bacak ağrılarını azaltmak için kan göllenmesini azaltacak varis çorapları kullanmak önerilerin en başında gelir .

Erken doğan bebeklerin yaşaması

Şu bilinmektedir ki , bebek iyice olgunlaşana civarı anne adayı karnında kaldığı daha çok birden çok saat bile onun için bir sürü değerlidir . Hayata ve sıhhatli olma şansını arttırır . Yüklü bakım şartlarının ve çalışanların bir sürü sıkı olduğu koşullarda bu haftalarda doğan bir takım bebeklerin yaşatılabildikleri bilinmektedir . Ancak bu haftalarda doğan bebeklerde ileri yaşantılarında zihinsel ve sinirsel ( görme , duyma . . benzeri ) sorunlar çıkabileceği bilinmektedir . Bu çocuklar gelişimleri sırasında yakın takipte olmalıdırlar .

annem.org tavsiyesi:
Babaların da yaşayabileceğini duymuş muydunuz? Farklı çeşitli ifade etmek gerekirse , bir takım babalar anne adayı adayının içinde bulunduğu değişimleri fazlasıyla içselleştirip aynı bulgular yaşayabiliyor . Karnında şişkinlik hisseden , aşeren , midesi bulanan babalar için yapılabilecek fazla bir müdahale bulunmasa da , tek olmadıklarını ifade etmek onları bir nebze rahatlatabilir!

 

Bir önceki yazımız olan 6.Ay 4.Hafta başlıklı makalemizde 6.ay 4.hafta, gebelik ve hamilelikte 24.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir