Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 7.Ay 2.Hafta

7.Ay 2.Hafta

662926_298x298

Uzman Görüşü: 
Bebek tahmini 800 gr’a ulaşmıştır . Başından poposuna durumda olan uzunluğu ( CRL ) tahmini 23 cm’ye ulaşmıştır . Akciğer gelişimi süratle devam ediyor . Bebeğin en geç gelişmesini istemeyince yaşamsal organı akciğerleridir . Bu sebeple sabah doğan bebeklerde en sık meydana çıkan sorun solunum sıkıntısıdır .

Gebeliğe ilişkili şeker

Gebeliğe ilişkili şeker rahatsızlığı ( gestasyonel diyabet ) taraması 26 . – 28 . haftalar aralarında yapılır ( 24 . – 28 . haftalar aralarında yapılabileceğini vurgulayan görüşler de vardır ) . Bu amaçla kullanılan test ‘şeker yükleme testi’ dir . İki tip şeker yükleme testi vardır . Bunlardan birincisi 50 gr glikoz ile yapılmış durumda olan testtir . Bu test tarama testidir . Yani şeker rahatsızlığı amaçlı belirgin bir riski olmayan kadın adaylarından , şeker rahatsızlığı amaçlı riski dik olanları ayırt etmeyi olanağı sağlar . Öbür test ise 100 gr glikoz ile yapılmış durumda olan glikoz tolerans testidir ( ağızdan glikoz tolerans testi – OGTT ) . Bu test ise 50 gr test yapılıp dik çıkan kadın adaylarına ve hamileliğe ilişkili şeker rahatsızlığı amaçlı dik tehlikeli kadın adaylarına ( birinci derece akrabalarında diyabeti durumda olan , bundan önce anomalili bebek doğurma hikayesi durumda olan , bundan önce 4000 gr üstünde bebek doğurma hikayesi durumda olan kadın adayları benzeri ) yapılır .
50 gr testte önce açlık kan şekeri bakılır , sonrasında 50 gr şeker limon suyu ve suyla karıştırılarak kadın adayına içirilir ve bir saat daha sonra kan şekeri ölçümü yinelenir . 100 gr testte ise önce açlık kan şekeri alındıktan daha sonra 100 gr glikoz limon suyu ve su ile karıştırılarak kadın adayına içirilir . Sonrasında bir . , İki . , 3 . ve 4 . saat kan şekeri ölçümleri yinelenir .
Gebeliğe bağı şeker hastalığının tanınması kadın adayı ve bebek amaçlı bir sürü mühimdir . Bu rahatsızlık farklılık edilmez ise bebekte kritik kalp ve öfke sistemi sakatlıkları oluşabilir , bebek anlık kalp durması sebebi ile kadın karnında kaybedilebilir , akciğer gelişimi gecikebilir , bebeğin dik doğum ağırlıklarına ulaşmasına ne amaçla olabilmektedir , bebeğin suyunun kritik biçimde artmasına ne amaçla olabilmektedir ( polihidramnios ) . Bu sebeple tanındıktan daha sonra önce diyetle , sonrasında ilaçlarla annenin kan şekeri düşürülmelidir . Bu rahatsızlık sık sık doğum sonrasında süratle düzelir . Ancak hamileliğinde şeker rahatsızlığı çıkan kadın adaylarıylarki yaş grubundaki şeker hastalığına yakalanma risklerinin arttığını unutmamalıdırlar . Belli aralıklarla tahlil yaptırmalıdırlar .

Gebeliğe ilişkili şeker tanısında 50 gr yükleme testi

Gebeliğe ilişkili şeker ( gestasyonel diyabet ) hastalığının sıklığı % 3 – 5’tir . Yani testin uygulanacağı 100 hastadan yalnızca 3 ila 5 tanesinde bu hastalığın tanısı konup iyileştirme başlanacaktır . Bu testleri yaptırmış kadın adayları 50 gr şeker yükleme testinin dahi kolay değil olduğunu bilirler . Bununla Beraber 100 gr yükleme testi hem bir bir sürü daha kolay değil , hem bir de daha maliyetlidir . Yani 100 kadın adayının 100’üne de kolay değil ve maliyetli durumda olan testi yaptırmaktansa , önce daha temel ve pahalı olmayan 50 gr testi yaptırmak , daha daha sonra yalnızca 50 gr testin sonucu dik çıkanlara 100 gr testi yaptırmak bir sürü daha uygundur .

annem.org .com tavsiyesi:
Minik tulumlar , patikler , şapkalar ve eldivenler… Bebeğinizin önce giysilerini almaya başlayabilirsiniz . Bunları artık yıkayıp dolaba kaldırmadan önce şık bir sepette saklayabilir , meraklı konuklar amaçlı evinizin başköşesinde sergileyebilirsiniz .
Büyüyen rahmin karın boşluğundaki ana toplardamara baskı yapması sonucu , ayaklarda şişme görülebilir . Ayaklarda şişmeyle beraber tansiyonunuz da yükseliyorsa doktorunuza haber vermelisiniz .

 

Bir önceki yazımız olan 7.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 7.ay 1.hafta, ve hamilelikte 25.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.