Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 7.Ay 3.Hafta

7.Ay 3.Hafta

662928_298x298

Uzman Görüşü:
Anne adayları hamileliğin bir çağının ek olarak sonuna dosdoğru yaklaşmaktadırlar. Hamileliğin 2. 3 aylık dönemi ( 2. trimester ) bitmesine bir hafta kaldı.
Bu haftada bebeğin başından poposuna kalan uzunluğu ( CRL ) tahmini 24 cm’ye, boyu tahmini 34 cm’ye, kilosu aşağı yukarı 900 gram’a ulaşmıştır. Akciğer gelişmesini süratle sürdürmektedir. Çoğalış kalp atışları o civarında kuvvetli ki çocuk cazip pozisyonda iken kulak ana adayının karnına dayandığında kalp atışları duyulabilir. Çocuk çoğalış sesleri ek olarak güzel ayırt edebilmektedir. Yararları ek olarak tam olarak bilinmese de bebeğe müzik dinletmek, kitap okumak birden çok ana adayı amaçlı bebekleri ile önce gün paylaşımı olması açısından değerlidir.

Hamilelikte uyku pozisyonu

Anne adayı çoğalış uyumakta güçlük çekmeye başlamıştır. Yükselen rahmin bilhassa yatarken diaframa yaptığı baskı artmıştır. Bu sebeple uyku sırasında bilhassa sırt üstü yatıldığında ana adayları solunum sıkıntısı çekebilir. Ana adaylarının sırtüstü yatmamaları, yatarken sırtlarını yükseltecek bir yastık kullanmaları tavsiye edilir .

Hamilelikte idrar yaparken yanma

Hamilelik sırasında rahmin ( uterus ) ya da bebeğin basısıyla sık idrara çıkış sık görülür. Ancak idrarda yanma ise büyük ihtimalle idrar yolu enfeksiyonunun bir bulgusudur. Gebelikte en sık rastlanan problemlerden biridir. Gebelikte geçirilen ve iyileştirme edilmeyen idrar yolu enfeksiyonlarının çabuk doğuma, amniyon zarı iltihabına yol açabileceği bilinmektedir. Bu sebeple idrarda yanma şikayeti kalan ana adaylarının kesinlikle doktora başvurmaları gerekiyor . Hekim açısından yapılmış olan tetkiklerde idrar yolu enfeksiyonu saptanır ise verilen iyileştirme itinalı olarak kullanılmalıdır.

annem.org tavsiyesi:
Doğum yapacağınız hastaneye hüküm verdiniz mi? Hangi yöntemle doğum yapacağınızı, hastanede olması gerekli olan kriterleri düşünmeye başlayın. Doktorunuz, kontrol amaçlı gittiğinizde bunları netleştirmenizi isteyebilir.
Göbeğinizin tam ortasından aşağıya dosdoğru uzanan kahverengi bir çizgi belirmiştir. Linea lingra olarak adlandırılan bu çizgi, doğum esnasından birden çok ay bir sonra kaybolur. Herhangi bir müdahalede bulunmayın ve gebeliğinizin iyi bir işareti olarak onay edin.
Bebeğinizin zihinsel süreçleri büyüdükçe uyku ve uyanıklık periyodu da iyice düzene girer. Gündüzleri siz faaliyette olduğunuz amaçlı vücudunuzun hareketi ve dışarıdaki gürültüler ona ninni beraberinde sallanma tesiri sunacak. İşte bu sebeple büyük ihtimalle gündüzleri uyuduğunu ve geceleri aksiyon dolu olduğunu farklılık edebilirsiniz .

 

Bir önceki yazımız olan 7.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde 7.ay 2.hafta, ve hamilelikte 26.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.