Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 7.Ay 4.Hafta

7.Ay 4.Hafta

662929_298x298

Uzman Görüşü:
3 . Trimesterdeki 3 ayda çocuk şimdiki kilosunun tahmini 3 katına , şimdiki boyunun tahmini 2 katına ulaşacak . Bu dönem içerisinde çocuk ve rahim (döl yatağı) iyice ağırlaşacağı için kasık ağrısı , bel ağrısı , soluk darlığı , mide yanması , varsa varis ve hemoroid ( basur ) benzeri şikayetler giderek çoğalarak doğuma civarı aynı ritimde devam edecek .

zehirlenmesi ( preeklampsi )

Bu hafta itibari ile anne olacaklar haftada birden çok kez istirahat sonrasında tansiyon ölçtürmelidirler . Tansiyon yüksekliği saptanır ise ( 130/80 ya da üstünde ) doktorlarına başvurmaları uyumlu olacaktır . Nedeni Ise yüksek tansiyon ile milletçe içinde gebelik zehirlenmesi denilen rahatsızlık – preeklampsi – onuncu hafta itibari ile ortaya çıkabilir . Yüzde ve vücudun üst yarısında görülen daimi ödemler de anne için uyarıcı olmalıdır . Şunlar gebelik zehirlenmesinin – preeklampsi – göstergesi olabilmektedir .
Ayrıca anne ve eşi içinde kan uyuşmazlığı ( Rh uygunsuzluğu; anne Rh olumsuz ( – ) , baba adayı Rh olumlu ( + ) olması halinde oluşur ) olması halinde anne doğum doktoru aracılığıyla bu haftada test ( indirekt coombs testi ) ifade edilecek ve testin sonucunun olumsuz ( – ) çıkması halinde anne adayına kan uyuşmazlık iğnesi yapılacaktır .
Bebeğin başından poposuna durumda olan mesafesi CRL tahmini 25 cm’e , boyu 35 cm’e , kilosu tahmini 1000 gram’a ulaşmıştır . Ten altı yağ dokusu ( doğum sonrasında beden sıcaklığını dengelemek için mühimdir ) giderek artmaktadır . Bebeğin saçları uzamaya başlamış , kaş ve kirpikleri belirginleşmiştir .

Kan uyuşmazlığı

Anne adayının kan grubu Rh ( + ) olumlu ise , babanın kan grubu her halükarda kan uyuşmazlığı ( Rh uygunsuzluğu ) oluşmaz .
Annenin kan grubu Rh ( – ) olumsuz , babanın kan grubu Rh ( + ) olumlu ise kan uyuşmazlığı olabilir . Anne ya da baba adayının A , B , 0 , AB gruplarından hangisine sahip olduklarının bir önemi yoktur . Bir mühim durumda olan Rh durumudur .
Kan uyuşmazlığı durumda olan ailelerde 28 . haftada ( bebeğin kan grubu bilinmeksizin ) anneye test ( indirekt coombs testi ) yapılır . Testin sonucu olarak annenin duyarlanmadığı ortaya çıkarsa ( test sonucu olumsuz gelirse ) kan uyuşmazlık iğnesi yapılır .
Kan uyuşmazlığı durumda olan ailelerde doğum sonrasında bebeğin kan grubuna bakılır . Çocuk kan grubu annesi benzeri Rh ( – ) olumsuz ise kan uyuşmazlık iğnesinin yapılmasına gerek yoktur . Çocuk kan grubu Rh ( + ) olumlu ise anneye kan uyuşmazlık iğnesi 72 saat içerisinde yapılır . Etki doğum sırasında annasıl bebeğin kanının karışması sonucu annede oluşacak antikorları ( vücudu başka maddelerden , mikroplardan koruyan korunma cisimleri ) önlemektir . Annede meydana gelen bu antikorlar önümüzdeki gebelikte çocuk Rh ( + ) olumlu olursa , bebeğe göbek bağı yöntemiyle girip kan hücresinin yıkılmasına ve bebekte kansızlığa ne amaçla olacaktır .
Kan uyuşmazlığı durumda olan ailede annemizin düşük yapması , kürtaj olması , harici gebelik geçirmesi halinde ya da anne adayına amniyosentez , kordosentez benzeri girişimler yapılması halinde 72 saat içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır .

annem.org tavsiyesi:
Hamileliğinizin üçüncü trimester olarak adlandırılan dönemine giriş yaptınız . Hastane çantanızda olması gerekenleri öğrenip satın almak için gerçek zaman! Her çeşitli hale hazırlıklı olmak yerine hastane çantanızı hazırlamaya başlayın . Elbet miniğinizin beşiğini de! Bir kontrol listesi yapın ve tecrübeli annelerin fikirlerini alın .

 

Bir önceki yazımız olan 7.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 7.ay 3.hafta, gebelik ve hamilelikte 27.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.