8.Ay 2.Hafta

662932_298x298

Uzman Görüşü:
Bebek tahmini 1300 gr’a ulaşmıştır. Başından poposuna durumda olan uzunluğu tahmini 28 cm, toplamında uzunluğu 39 cm’e ulaşmıştır. Ek Olarak öncesinde karaciğer aracılığıyla sürdürülen kan hücresi üretimini kemik iliği üstlenmeye başlamıştır. Bebeğin vücudunu saran lanugo denen ince tüyler dökülmeye başlamıştır. Çocuk harici ortamda olanların farkına varmaya ve reaksiyon vermeye başlamıştır. Işığa, sese reaksiyon verebilmektedir. bu sırada bebeğin öfke sistemi ve akciğer gelişimi de süratle devam ediyor . Bebeğin gözyaşı imalatı başlamıştır.
adayları bu haftada bebeğin hıçkırır tarzda hareketler yaptığını hissedebilirler. Bu hareketler bebeğin harici ortama hazırlandığı soluk alma alıştırmalarıdır.

Braxton Hicks kontraksiyonları

 

Bu haftadan bu yana anne olacaklar düzensiz aralıklarla iştirak eden , kuvvetli olmayan rahim (döl yatağı) kasılmaları hissetmeye başlayabilirler. Bu kasılmalara Braxton Hicks kontraksiyonları denir. Doğum, rahim (döl yatağı) amaçlı yorucu ve Yorucu bir süreçtir. Bu kontraksiyonlar da bir maraton koşucusunun Yorucu yarış öncesi yaptığı antremanlar niteliğindedir. Rahim (döl Yatağı) ağzında bir açıklık oluşturmazlar, yani doğuma ne sebeple olma riskleri yoktur. Normal doğum sancılarından farkları itinalı aralıklarla gelmemeleri ve kuvvetlerinin düşük olmasıdır. Anne adayı bu ağrıların süresinin uzadığını, şiddetinin arttığını hissederse sabah doğum tehdidine karşı doktora başvurmalıdırlar.
Bebeğin sağlığının en azından dolaylı değerlendirilmesi tarafından anne adayına düşen vazife gün içerisinde çocuk hareketlerinin sayılmasıdır. 24 saat içerisinde annenin uyanık olduğu saatlerde en az 10 kez oynaması bebeğin sağlığı tarafından pozitif bir işarettir. Ya Da herhangi bir yemekten 1/2 saat ek olarak sonra sessiz bir odada bir saat çocuk hareketleri sayıldığında en az 2-3 kez davranış etmesi de pozitif işaret olarak onay edilebilir.

Erken doğum esnasında hayata şansı

 

Bebeğin sabah doğması halinde hayata şansını etkileyen pekçok etken vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi bebeğin yer aldığı haftadır. 28. hamilelik haftasında ek olarak sonra her geçtiğimiz hafta bebeğin hayata şansı giderek artmaktadır. 28. haftadan öncesinde yüklü bakım gerekliliği ne civarı sıkı olursa olsun bebeğin hayata şansı çok azalmaktadır. 2. mühim etken bebeğin doğum ağırlığıdır. 1000 gr üstünde her ek olarak çok kilo ile bebeğin hayata şansı artmaktadır. Üçüncü mühim etken de bebeğin şahsi özellikleridir. Bir Takım bebeklerin akciğerleri ek olarak hızlı gelişirken, bir takım bebekleri akciğerleri ek olarak geç gelişmektedir (şeker hastası durumda olan annelerin bebekleri benzeri ). Bir öbür mühim etken de doğum yapılmış durumda olan hastanenin yüklü bakım ünitesinin şartlarıdır.

annem.org tavsiyesi:
“Baby Shower” partilerini duydunuz mu? Son vakitlerde yaygınlaşmaya başlayan bu huzurlu kutlamayı bir anne olarak siz de yakınlarınızla beraber örgütlü edebilir, farklı oyunlar, ikramlar ve hediyelerle süslenen sıkı bir gün yaşayabilirsiniz.
Hamileliğinizin son haftalarına geldikçe sol tarafa yatarak uyuma alışkanlığını kazanmanız sıkı olur. Sağ tarafa uzunca zaman yattığınızda bebeğinize ek olarak az oksijen gitmesine neden olur . Sol tarafınıza yatarken belinizi rahatlamak amaçlı bacaklarınızın arasına yastık koyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 8.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 8.ay 1.hafta, ve hamilelikte 29.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir