8.Ay 3.Hafta

662935_298x298

Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna durumda olan uzunluğu tahmini 28 cm’e, toplamında uzunluğu tahmini 41 cm’e, kilosu 1400 gram’a ulaşmıştır. Bebeğin öfke sistemi, akciğer gelişimi süratle devam ediyor . Bebeğin kemikleri sertleşmek amaçlı anneden bol kalsiyum almaya sürdürür . Bu sebeple olacaklar kalsiyumdan zengin beslenmeye (süt, yoğurt, ayran…benzeri) çaba göstermelidirler.

Hamilelik şikayetleri amaçlı öneriler

 

Anne adayının karnı göbek deliğinden tahmini 10 cm üzerine civarı büyümüştür. Göbek deliği tamamıyla silinmiştir. Karında gerilmeye ilişkili kaşıntı duygusu olabilmektedir . Cildi nemlendirecek ürünlerle ( çocuk yağı, badem yağı, nemlendirici özel ürünler) karna masaj yapılması şikayetlerin azaltılmasına katkıda yer alırken olası çatlak oluşumunu da azaltabilir. Yükselen rahimle birlikte yükselen mide basısıyla reflü (mide yanması) şikayetlerini azaltmak amaçlı sık sık aralıklarla, azar azar yemek yemeli, yemekten anında hemen ardından yatmaktan kaçınmalı, yatarken gövdenin üst yarısını yükseltecek biçimde vücutlarını yastıkla desteklemelidir. Otururken mümkün ise ayaklarını kalça seviyesinin üzerine uzatmaları bacak ağrılarını ve şişlikleri azaltmada destekçi olacaktır.

Hamilelikte ultrason sıklığı

 

Ultrasonlar ses dalgalarıyla personel aletlerdir ve hamileliğin hiçbir çağında bebeğe herhangi bir zararlarının olduğu gösterilememiştir.
Anne adayları sık sık çocuklarının kilolarındaki artışı değerlendirmek ve bebekleri görebilmek amaçlı sık sık ultrasona girmek isterler. Sık Sık ultrasona girmenin bebeğe herhangi bir zararının olduğu gösterilememiş olsa da çoğu süre anne doğum polikliniklerinin yoğunluğundan ve hekimin sebep görmemesinden nazaran anne olacaklar talep ettikleri sıklıkta ultrasona giremezler.
Normal seyrinde giden hamileliklerde anne doğum doktorları ayda bir yapılmış durumda olan ultrasonlarla anne adaylarının takiplerini sürdürürler. Ancak gelişim geriliği durumda olan bebeklerde, günleri geçmesine nazaran doğmamış bebeklerde, şeker hastası durumda olan gebelerde vb benzeri özel durumlarda ek olarak sık sık aralıklarla ultrason yapılması gerekebilmektedir.

annem.org tavsiyesi:
Bebek bakım kitaplarını başucunuzda bulundurun. Bebeğiniz doğmadan öncesinde basit verileri kazanmanız o doğduktan hemen ardından çok işinize yarayacak. Vaktiniz varsa bol bol okuyun.
Bu haftalarda bebeğinizin kemik gelişimi hızlanıyor. Gebeliğinizin önce haftalarında mühim durumda olan kalsiyum ihtiyacı bu haftalarda da kendini gösteriyor. Aldığınız gündelik kalsiyum alımınızın yeteri kadar miktarda olduğundan emin olun. Bu hafta bebeğinizin hareketlerini epeyce güçlü hissedebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 8.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde 8.ay 2.hafta, ve hamilelikte 30.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir