8.Ay 4.Hafta

662937_298x298

Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna vaziyette olan uzunluğu ( CRL ) tahmini 29 cm’e , toplamında boyu 43 cm’e ulaşmıştır . Kilosu aşağı yukarı 1800 gr civarındadır . Bebeğin el ve ayak tırnakları tamamıyla çıkmıştır . Bebek çoğalış duyabiliyor , hissedebiliyor ve görebiliyor .
Kadın doğum doktorları normal seyrinde gebeliklerde bu haftaya civarı özel testler hariç ayda bir gördükleri annemizi bu haftaki kontrolden 2 hafta ardından bir daha görmek isterler . Bu doğumun yaklaştığının bir göstergesidir . Bebeğin büyümesi ile rahim (döl yatağı) içerisinde bulunan davranış alanı çoğalış daralmıştır . Bu haftadan ardından olacaklar bebeğin hareketlerinin bir önceki haftalara yönelik azaldığını hissedebilirler . Ancak bebeğin tekrardan de 24 saat içinde en az 10 kez veya yemekten 1/2 saat ardından sessiz bir odada bir saat dinlendiğinde en az 2 – 3 kez oynaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır . Bundan daha az davranış ediyorsa doğum doktoruna kontrol için başvurulmalıdır .

 

NST ( non baskı test )

 

Normal seyrindeki gebeliklerde 34 veya 35 . haftada NST ( non baskı test; bebeğin kalp atışlarının dinlendiği ve yazdırıldığı , bununla beraber rahim (döl yatağı) kasılmalarının da kaydedilebildiği testtir . Bebeğin o andaki iyilik hali ile alakalı kımetli veriler verir . ) incelemesine başlanır . Bunun yanında gestasyonel diyabet ( hamileliğe ilişkili şeker rahatsızlığı ) benzeri sıkıntılı hamileliklerde bu incelemeye 32 . hafta benzeri sabah haftalarda başlanır .

 

Doğum izni ne kadar?

 

Çalışan anne adaylarının normalde 8 hafta , doğum sonrasında 8 hafta toplamında 16 hafta yasal izinleri bulunur . Anne adayları 32 . haftada 8 haftalık yasal izinlerine bölünme hakkı kazanırlar . Ancak sıhhat durumları ve iş koşulları elverişli olanlar doktorlarından alacakları 5 hafta daha çalışabilir raporu ile yasal izinlerinin bu 5 haftasını doğum sonrasında izinlerine ekletebilirler . Doğum sonrasında yasal izinleri bu vaziyette 8+5 , yani 13 hafta olacaktır .

Erken doğum tehdidi

 

– Sık Sık ( 20 – 30 dakikada bir veya daha sık sık ) ve itinalı aralıklarla iştirak eden sancılar ( sık sık kasılma şeklindedir . Bununla Beraber bel ağrısı , kasık ağrısı olarak da kendini gösterebilir ) olursa
– Nişan gelmesi halinde ( gebelikte bebeğin sağlığını tehdit edecek mikropların yukarı geçişini önlemek için rahim (döl yatağı) ağzı koyu kıvamlı sümüksü bir yapıyla kapalıdır . Sancıların başlaması ve rahim (döl yatağı) ağzı açıklığının oluşmasıyla bu yapı vajenden dışarı atılır . Bu olaya nişan gelmesi denir ) anne olacaklar zaman geçirmeden doktora başvurmalıdırlar .
Kadın doğum doktoru rahim (döl yatağı) açıklığının olup olmadığını saptamak tarafından muayene yapacaktır . Sonrasında rahim (döl yatağı) kasılmalarını kaydetmek için NST ( non baskı test ) uygulayacaktır . Sonuçlara anne adayına sancıları durdurmak üzere uyumlu iyileştirme başlanacaktır . Rahim (döl Yatağı) ağzı açıklığı 4 cm’den pek ise doğum durdurulamayabilir .

annem.org tavsiyesi:
Çalışan bir anne adayıysanız , doğum izninizin başlangıç vakti gelmiştir . Sakınca olmaması şeklinde , doktorunuzun takdir raporuyla 37 . haftaya civarı çalışmaya aynı ritimde devam edebilirsiniz . Doğum izni konusunda ülkemizde tatbik edilen mevzuat konusunda bir takım basit maddeleri bilmeniz iyi olabilir . İster personel , arzu eder ev hanımı bir anne olun; bebeğinizin son hazırlıklarıyla beraber günleriniz çok yüklü geçmeye başladı .
Çocuk doktorunuzun kim olacağına hüküm verdiniz mi? Çoğu anne – baba adayı bu konuyu çağında pek dikkate almazlar ve doğum yapılmış vaziyette olan hastanenin doktoruyla başlayıp , daha ardından arayışa girerler . Siz favori bu konuyla alakalı alternatiflerinizi belirleyin ve hazır olun .

 

Bir önceki yazımız olan 8.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 8.ay 3.hafta, gebelik ve hamilelikte 31.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir