Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 9.Ay 2.Hafta

9.Ay 2.Hafta

663044_298x298

Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna kalan uzunluğu tahmini 31 cm’e, toplamında uzunluğu 45 cm’e ulaşmıştır. Kilosu aşağı yukarı 2100 gr’dır. Bu hafta itibari ile bebeğin çabuk kilo – çağı başlamıştır. 3. trimester başından bu yana (28. hafta) haftada tahmini 100 gr alan çocuk bu andan itibaren haftada 200-250 gr alacaktır. Yeri daralan çocuk doğum öncesi duruşunu almaya başlamıştır. Boyun öne dosdoğru bükülmüş, çene göğüs kafesine yaslanmıştır. Bacaklar bağdaş kurar bunun için benzer dizlerden bükülmüş, dizler iyice karına dosdoğru çekilmiştir. Kollar da dirseklerden bükülmüştür. Bu duruşa ‘fleksiyon postürü’ denir. Çocuk sık sık sırtını annenin sol tarafına dayamıştır. Adam bebeklerin testisleri tamamiyle skrotum ( hayalar torbaları) içine inmiştir.

Artan şikayetleri

 

Ağırlaşan ve yükselen rahim (döl yatağı) nedeniyle meydana iştirak eden kasık ağrısı, bel ağrısı, mide yanması, bacaklarda şişlik bunun için benzer şikayetlere yükselen kilolar nedeniyle davranış ediyor zorlanma, uykusuzluk da eklenmiştir. Bunun Için nazaran tamamiyle davranış kısıtlamak özel durumlar haricinde (çoğul gebelik, erken doğum tehdidi bunun için benzer ) önerilmez. Hafif yürüyüşler ve olası ise yüzme kendini ek olarak güzel hissetmeyi sağlayabilir. Yatmaya yakın saatlerde yiyecek yenmemesi, kafeinli içeceklerden kaçınılması ve ılık – duş alınması kaliteli – uyku uyumaya destekçi bulunabilir .

İkiz hamilelikler ve riskleri

 

Hamileliğin riskleri rahim (döl yatağı) içerisinde bulunan çocuk sayısıyla dosdoğru orantılı olarak artmaktadır. Günümüzde tüp çocuk uygulamalarının çoğalmasıyla çoğul gebelik taşıyan ana adaylarının sayıları da artmaktadır. Bu ana adayları ek olarak yakından takip edilmekte, takip sıklıkları normal seyrinde tekil gebeliklere yönelik ek olarak sık olmaktadır. Çoğul gebeliklerde;
– Gebeliğin önce 3 ayı içinde görülen bulantı kusmalar ek olarak sık ve ek olarak kuvvetli görülmektedir.
– Gebeliğin önce 3 ayı içinde ek olarak çok yüksek oranda görülen düşük tehdidi çoğul gebeliklerde rahim (döl yatağı) içerisindeki çocuk sayısıyla dosdoğru orantılı artmaktadır.
– Gebeliğin erken dönemlerinde ve son dönemlerde ek olarak sık sık görülen halsizlik ve yorgunluk ek olarak sık ve ek olarak kuvvetli olmaktadır. Bunun ana nedeni çoğul gebelik taşıyan ana adaylarında gebeliğe bağımlı meydana iştirak eden kansızlığın ek olarak kuvvetli görünmesidir.
– Bir gebeliklerde beklenen gebelik ömrü 40 hafta üzerinden hesaplanırken ikiz gebeliklerde bu süre 37 hafta, üçüz gebeliklerde 33 hafta olarak hesaplanma eğilimindedir. Yani çoğul gebeliklerde erken doğum riski ek olarak yüksektir. Bunun nedeni de rahmin taşıyabileceğinden ek olarak çok yükü taşımaya çalışmasıyla açıklanabilir. Bu sebeple çoğul gebelik taşıyan ana adayları 3. trimester başından bu yana (28. hafta) aktivitelerini kısıtlamaları açısından uyarılırlar.
– Plasenta previa (bebeğin eşinin (plasenta) rahim (döl yatağı) ağzını kapatması) olasılığı çoğul gebeliklerde artmıştır.
– Ana adayının besin gereksinimi bir gebeliklere yönelik artmaktadır.
– Annenin sezaryen olasılığı artmıştır. Üçüz ve ek olarak çok çocuk taşıyan hamileliklerde kesinlikle doğum biçimi sezaryen iken ikiz gebeliklerde yaklaşım değişik olabilir . – Takım hekimler açısından ikiz gebeliklerde sezaryen doğumu tercih ederken, – takım hekimler bebekleri duruşları cazip ise (bebklerin ikisi de başı geliş ise) normal doğumu tercih etmektedir.
– Ana adaylarında gebeliğe bağımlı şeker rahatsızlığı ve gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) olasılığı artmıştır.
– Doğum sonrasında kanama riski artmıştır. Rahim (döl Yatağı) – adele kütlesidir, doğum sonrasında kanamayı kasılarak durdurmaktadır. Gebelik süresince normalde taşıyabileceğinden ek olarak kocaman – hacim taşımaya çaba eden rahim (döl yatağı) doğum sonrasında kasılmakta zorlanabilir. Bu vaziyette ana adayları ek olarak çok miktarda – kaybedebilir.

annem.org tavsiyesi:
Hamileliğin erken dönemlerinde hiç gelmeyecekmiş bunun için benzer iştirak eden doğum zamanının yaklaşmasıyla bilhassa önce gebeliğiniz ise – miktar baskı yaratabilir. Kaygı oluşturan konuların doktorla paylaşılması, sorulara karşılık bulunmasını ve rahatlamanızı sağlayabilir.
Doğumu bilgi vereceğiniz yakınlarınızı gsm telefonunuzda ve e-posta listenizde gruplayın. Bebeğiniz doğduktan daha sonra , bunu yapmış olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bir önceki yazımız olan 9.Ay 1.Hafta başlıklı makalemizde 9.ay 1.hafta, gebelik ve hamilelikte 33.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.