Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / 9.Ay 3.Hafta

9.Ay 3.Hafta

663046_298x298

Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna durumda olan uzunluğu ( CRL ) tahmini 33 cm’e , toplamında uzunluğu 46 cm’e ulaşmıştır . Kilosu aşağıya yukarı 2500 gr’dır . Çocuk zamanının kocaman bölümünü yepyeni doğduğu dönemde olacağı benzeri uyuyarak geçirmektedir . Bebeğin gelişmesini son istemeyince akciğerleri de çoğalış gelişmesini tamamlamaya çok yakındır .

 

Hamilelikte 35 . haftadan ardından haftalık kontroller

 

Kadın doğum doktorları bu haftadan ardından annemizi haftada bir kontrollere çağırır . Burada etki her gelişte anne adayına NST ( non baskı test ) uygulamaktır . Bu test bir taraftan çocuk kalp seslerini kaydederken , öbür taraftan rahmin kasılmalarını kaydetmektedir ( bu 2 – amaçlı annemizin karnına 2 tane prob yerleştirilir ) . Bu test ile bebeğin o andaki iyilik durumu saptama edilir . Testin aşağıya yukarı ömrü 20 dakikadır fakat bilhassa test sırasında bebeğin uyuyor olması halinde test uzatılabilir ya da bir zaman ardından tekrarlanabilir . Bununla Birlikte ultrason ile bebeğin amniyos mayi durumuna bakılır . Bunların ikisinin de sıkı olması halinde anne adayına çocuk hareketlerini takip etmesi hatırlatılarak bir hafta ardından kontrole çağrılır . Suyunun gelmesi ( amniyon zarının yırtılması büyükelçi vajenden bardaktan boşanırcasına annemizin durduramayacağı saydam bir su gelişi durumu ) , sancılarının sıklaşması , çocuk hareketlerinin düşmesi ( 24 – içerisinde 10 kez ya da yemekten 1/2 – ardından sessiz bir odada bir – içerisinde 2 büyükelçi 3 defadan az ) halinde bir haftayı beklemeden acilen doktorlarına bilgi vererek hastaneye gelmeleri söylenir . Bu haftada doğum sancıları başlasa da çoğalış özel durumlar dışarısında sancılar durdurulmaya çalışılmaz . Nedeni Ise bu haftadaki bebeklerin bir sürü kocaman bir bölümü rahim (döl yatağı) dışarısında bizzat başına ya da bir sürü minik bir destekle yaşamda kalabilecek civarı gelişmesini tamamlamıştır .
Bu zamana civarı zıt duran ( makat geliş ) bebekleri kocaman kısmı çoğalış baş gelişe dönmüştür . Dönmeyen tahmini %4 hastanın bebeğin baş gelişe dönme olasılığı azalmıştır . Bunların çoğu sezaryen ile doğum yapacaktır .

Çatı darlığı

 

Doğumun başlamasıyla sık sık ( %95 ) baş aşağıya duran çocuk rahim (döl yatağı) kasılmalarının tesiri ile aşağıya gerçek doğum kanalında ilerlemeye başlar . Doğum kanalı pelvis ( çatı ) kemikleri benzeri katı ve kaslar , bağlar benzeri narin dokulardan oluşur . Narin dokular esneyerek doğuma engel oluşturmazken kemikler ve eklemlerin esneme payları bir sürü ek olarak yetersizdir . Ve bir takım annelerimizde bu kemikler normal doğuma müsaade vermeyecek civarı dar olabilmektedir . Bu muayenede etki bu tip mümkün darlıkları saptamaktır . Muayenenin 37 . haftada yapılmasının maksadı mümkün çocuk kilosunun onuncu hafta itibari ile tahmini olarak bilinecek olmasıdır . Bir Takım anne olacaklar amaçlı pelvis kemiklerinin ( doğum kanalı büyükelçi çatı ) izafi ( bebeğe göre ) darlığından bahsedilir . Bu durum şu şekilde açıklanabilir , pelvis kemikleri dar saptansa da bir takım anne adaylarının mesela 3500 gramlık bir bebeği doğurma olasılığı yokken , 3000 gr altındaki bir bebeği doğurma ihtimalleri olabilmektedir . Yani tahmini doğum ağırlığının bilinmesi ile pelvis kemikleri dar olsa da anne adayına normal doğum şansı verilebilir . Çatı darlığının anne adayına tek zararı normal doğum şansını elinden almasıdır .

annem.org tavsiyesi:
Fotoğraf makinenizden birçok hoşnut değilseniz yenisini almanız sıkı olabilir . Yedek piller ve – cihazını şimdiden doğum çantanıza koyun . Bir doğum fotoğrafçısıyla çalışmayacaksanız , hastanede kimin fotoğraf/video çekeceğini belirleyi ve bu görevi o kişiye bildirin .

 

Bir önceki yazımız olan 9.Ay 2.Hafta başlıklı makalemizde 9.ay 2.hafta, ve hamilelikte 34.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.