9.Ay 4.Hafta

663053_298x298

Uzman Görüşü:
Bebeğin başından poposuna durumda olan uzunluğu (CRL) tahmini 34cm’e, toplamında uzunluğu 46 cm’e ulaşmıştır. Kilosu tahmini 2700 gram’ dır. Bu haftanın bitiminde akciğer dahil olmak üzere bütün organları fonksiyon yapmaya başlamıştır.
Teorik olarak ömrü 40 hafta olarak hesaplandığından onuncu hafta itibari ile adaylarının doğumuna 4 hafta kaldı. Ek Olarak öncesinde sezaryen ile doğum yapanlar amaçlı bu zaman tahmini bir ,5 hafta ek olarak az ( eskiyen sezaryenli adaylarımız genellikle 38 hafta 5 gündelik olduklarında planlı olarak sezaryene alınır). Fakat şu bilinmelidir ki erken doğumlar tek kenara bırakıldığında doğum 37 hafta ile 42 hafta içinde herhangi tek sürede gerçekleşebilir. adayları onuncu hafta itibari ile her zaman doğuma hazırlıklı olmalıdırlar.
Bu haftada hekim aracılığıyla yapılmış durumda olan takipte NST (non baskı test) çekilir ve bebeğin sularının (amniyos mayi) durumuna bakılır. Eğer bebeğin kilosuna tek aydan öncesinde bakılmış ise bebeğin ölçüleri ve kilosu da ultrason ile değerlendirilir.
Bu haftadan ek olarak sonra anneye fizyolojik olarak huzursuzluk vereceğinden ve bebeğe enfeksiyon bulaştırma olasılığı olabileceğinden seks yasaklanır.

 

Angajman

 

Bu haftanın en başında rahim (döl yatağı) çoğalış en dik konumuna ulaşmıştır. Akciğerlere, mideye yaptığı stress iyice artmıştır. Fakat bu haftanın sonlarına gerçek anne olacaklar karınlarının – taraflarında kritik tek rahatlama hissederler, karınları aşağıya gerçek koltuk değiştirmiştir. Çoğalış soluk – ek olarak kolaydır, mide yanması şikayetleri, kaburgalarda hissettikleri acı azalmıştır. Bunun sebebi bilhassa önce hamileliği durumda olan bayanlarda leğen kemiklerinin (pelvis kemikleri, doğum karayolu ) iyice gevşemesi ve hazırlık sancılarının etkileri ile bebeğin kafasının doğum kanalına girmesidir. Bu olaya ‘angajman’ denir.

 

Sık idrara çıkma

 

Bazı şikayetlerin düşmesi yakınında doğum kanalına inen çocuk başının idrar torbasına (mesane) bası yapmaya başlaması sebebi ile gebeliğin önce haftalarında olduğu benzeri sık sık idrara çıkış şikayeti gözlenir. Anne adayları gece rahat uyumalarına müsaade vermeyecek civarı sık sık idrara çıkış gereksinimi duyabilirler. Bu durumu azaltmanın karayolu yatmaya yakın sıvı/akışkan alımını kısıtlamaktır.

Kordon dolanması

 

Bebeğin boynuna kordon dolanması nadir görülmeyen tek durumdur. Hamileliklerin tahmini %20-25’inde doğum anında en az bir defa kordon dolanması gözlenmektedir. Anne karnında sık sık doopler ultrason ( – akımlarının izlenebildiği) ile boyun çevresinde kordonun ( – akımının) görülmesi ile tanınır. Tek kısmı ise fakat doğum sırasında farklılık edilmektedir.
Kordon dolanması sık sık doğum sırasında kritik tek meseleye yol açmaz. Fakat saptanması şeklinde doğum zamanı yakından takip edilmelidir. 2’den pek dolanma varsa ya da kordon normalden az ise (normal boyu 50 cm’dir) normal doğum sırasında bebeğin başı aşağıya gerçek inerken kordon gerilip sıkışabilir ve bebeğe giden – azalacağından bebeğin kalp atışları bozulabilir. Bu durum kimi zaman de olsa bir defa kordon dolanması durumda olan ve kordon boyu normal durumda olan bebeklerde de gözlenebilir. Kalp atışlarında bozulma devam ederse bebeğin sezaryenle doğurtulması gerekebilir.

annem.org tavsiyesi:
Geceleri sık sık idrara çıkmaktan şikayetçi olabilirsiniz. Gece süresince birden çok kere yaşayacağınız bu durum, esasında bebeğiniz doğduktan ek olarak sonra tek zaman yaşayacağınız gece uyanmaları amaçlı antrenman olanağı sağlar . Doğumla alakalı endişeleriniz aklınıza takılıyor ve tek ek olarak uyumanızı güçleştiriyorsa, doğum yapacağınız hastaneye doğum esnasında öncesinde tek ziyaret yapmayı düşünebilirsiniz. Ortama alışmanız durumundan rahatlatıcı olabilmektedir .

 

Bir önceki yazımız olan 9.Ay 3.Hafta başlıklı makalemizde 9.ay 3.hafta, gebelik ve hamilelikte 35.hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir