Son Haberler

Anne Sütünü Arttırma

821_l

Sütünüzü arttırmanın 10 yolu
Emziren annelerin korkulu rüyası sütlerinin kesilmesi ya da verdikleri süt miktarının çocuklarının gelişimine yetmeyecek olmasıdır . Diyetisyen ve Hayat Koçu Gizem Şeber sütü arttırmanın 10 pratik yolunu ve emziren annelere özel çorba tarifini sizlerle paylaşıyor .

Sıvı tüketiminizi arttırın: Süt üretiminin yeteri civarı olmasında en mühim şart , annenin tükettiği sıvı/akışkan miktarıdır. Gün Içerisinde 3 altıntop 3, 5 litre sıvı/akışkan tüketiminin süt miktarını arttırmakta önemli oyun oynadığı uzunca zamandan beri bilinmektedir. Yeteri Civarı su tüketemeyen anneler; suyun yanında şekersiz bitki çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları tüketerek sıvı/akışkan tüketimlerini arttırabilirler.

Zayıflama diyeti yapmayın: Emzirme çağının önce altı ayı içinde yapılmış durumda olan zayıflama iyetlerinin süt üretimini önemli anlamda azalttığı malum bir hakikat . Bu sebeple emziren annelerin çocuk ek besinlere geçene civarı zayıflama diyeti yapmaması tavsiye edilir . İlk altı ay yalnızca yeteri civarı ve dengeli beslenmeye uyarı edilmelidir. Çocuk ek besinlere başladıktan ardından bir profesyonel yardımıyla zayıflama zamanı başlatılabilir.

Karbonhidrat tüketiminizi kesmeyin: Emzirme çağında yapılmış durumda olan en kocaman
yanlışlardan biri zayıflamak yerine karbonhidrat tüketiminin tamamıyla kesilmesidir. Emziren annenin beslenmesinde kesinlikle – , pilav, makarna ve meyve benzeri karbonhidrat kaynakları yer almalıdır. Şekerli besinlerin süt yaptığına inanılması bir il efsanesinden diğer değildir. Yapılmış Durumda Olan biyolojik araştırmalar, şekerli besinlerin süt verimini arttırmadığını belirtti . Beyaz şeker mahaline kaliteli karbonhidrat kaynakları durumda olan tam tahıllı ürünler seçim edilmelidir.

Rezenenin gücünden faydalanın: Yapılmış Durumda Olan biyolojik araştırmalar; rezene tohumunun ve rezene çayının süt miktarını arttırmakta faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rezenenin fazla tüketiminin ise süt üretimini tamamıyla durdurabileceği de biliniyor. Rezeneyi yalnızca çay olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Suda haşlayarak ya da az yağda çevirerek de tüketmeniz olası .

Yulaf ezmesi tüketin: Gün Içerisinde bir kase yulaf ezmesi tüketiminin süt üretimini destekleyebileceği düşünülse de, bu tesiri tam anlamıyla kanıtlanmamıştır. Biyolojik araştırmalar devam etmektedir .

Fesleğenin etkisini unutmayın: Fesleğen bitkisinin de itinalı kullanımda kadın sütünü arttırabileceği bilinir. Yemeklerinizde fesleğene fazladan yer açın.

Yeşillere fazladan yer açın: Koyu yeşil yapraklı sebzelerin kadın sütünü arttırmaya destekçi olduğu bilinmektedir. Salatalarınızda roka, maydanoz benzeri yeşilliklere yer açabilir. Semizotu, ıspanak ve pazı benzeri sebzeleri de haşlayarak, sebze yemeği şeklinde ya da az yağda çok öldürmeden kavurarak tüketebilirsiniz.

Turuncuları sofranıza alın: Havuç, bal kabağı, kavun benzeri turuncu renkte durumda olan ve beta karotenden zengin durumda olan sebzeler süt üretimini arttırmaya yardımcıdır. Havuç ve bal kabağını; çorbalarınızda, yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Protein olmadan olmaz: Sütün anne yapısında da bulunan protein, süt verici annelerin beslenmesinde yer alması gerekli durumda olan bir kaynaktır. Emziren anne adaylarımız , altını çizen itinalı olarak süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık benzeri kaliteli protein kaynaklarını tüketmelidirler.

Arpa Mucizesi: Ülkemizde fazladan alkolsüz bira ya da malt içecek olarak seçim edilen, arpa ile derlenmiş yiyeceklerin ya da çimlenmiş arpa suyunun, kadın sütünün verimliliğini önemli anlamda arttırdığı gözlenmiştir. Türkiye amaçlı yepyeni bir kavram olsa da, pekçok ülkeden uzunca süredir kadın sütünü arttırmak amaçlı kullanılan bir tahıldır.

Emziren annelere özel çorba

Malzemeler:

100 gr dana biftek
1 çay bardağı dolusu arpa
2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
1 orta boy soğan
3 orta boy domates
2 orta boy havuç
4 su bardağı su
1 temizleme çay kaşığı karabiber
1 temizleme çay kaşığı tuz
½ çay bardağı ince kıyılmış fesleğen

Yapılışı: Suda bifteği haşlayınız. Bifteğin haşlanmasına yakın arpayı ek ediniz. Biftek haşlandıktan ardından , bifteği sudan alınız, ince şeritler şeklinde doğrayınız. Bir Daha et suyunun içerisine ekleyiniz. Havuçları soyunuz, küp küp doğrayınız. Domatesleri soyunuz, çekirdeklerini ayırarak rendeleyiniz. Soğanı soyunuz, rendeleyiniz. Bir yiyecek kaşığı zeytinyağında yakmadan rendelenmiş malzemeleri ve fesleğeni hafifçe çeviriniz. Tüm malzemeleri suyun içerisine ek ediniz. Sebzeler yumuşayıncaya civarı 20 dk orta ateşte pişiriniz. Taneli olarak ya da blendarden geçirerek süzülmüş olarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun .

 

Bir önceki yazımız olan Emziren annelerin tercih ettiği içecek: Promalt başlıklı makalemizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:movbiz annemovbiz org

Hakkında furkan şeker

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.