Son Haberler

Anne Sütü

image_photomanssicc

Anne sütü bebeğinizin sağlığını ve psikolojisini koruyor!
Bebeklerin bütün ihtiyacını karşılayacak içeriğe sahip tek besin durumunda olan anne sütü, kadın ile çocuk arasında duygusal bağlantı kurulmasını da sağlıyor. Özellikle ilk altı ayda bebeğin fiziki gelişimi açısından gereken bütün besinleri içermekte olan anne sütünün psiko – sosyal ihtiyaçları da karşıladığı bildiriliyor .

Bayındır Hastanesi Söğütözü Genç Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Tıraş, hayatın önce 2 yılının büyüme ve gelişmenin en çabuk olduğu aşama olduğunu ifade ederek , “Bu dönemde gerçek beslenmenin etkileri sonraki yıllarda da meydana çıkıyor. Bu sebeple Hayat Sıhhat Örgütü, bebeklere önce altı ay yalnızca anne sütü verilmesini ve emzirmenin genç 2 yaşına gelinceye civarı sürdürülmesini öneriyor” halinde haber veriyor.

Anne sütünü ” bütün topluluk ve kültürlerde onay edilmiş en kudretli beslenme şekli olarak bebeğin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini uyumlu miktar ve kalitede içerir tek fiziksel besin” olarak tarif eden Dr. Tıraş, emzirme yardımıyla anne ve çocuk aralarında kurulan duygusal bağın önemine de işaret etmekte . Anne sütünün bebekler üzerindeki öbür etkilerini ise şu biçimde açıklıyor:

“Anne sütü ile beslenen bebeklerde, bulaşıcı hastalıklar ek olarak az görülüyor. İleriki yaş grubundaki alerji, fazla Kilo alma miktarı , şeker rahatsızlığı , kanser, multipl skleroz benzeri öfke sistemi hastalıkları, damar tıkanıklığı, içki bağımlılığı, diş çürükleri benzeri rahatsızlıklara ek olarak az rastlanıyor.”

Anne sütünün çocuk üzerindeki pozitif etkilerinin yanında emzirmek kadınları da tek takım hastalıklardan koruyor.
Dr. Tıraş, emziren anne adayında meme ve yumurtalık kanserlerinin ek olarak az görüldüğünü, kemik yapısının dayanıklı olduğunu ve kırık görülme sıklığının azaldığını bildiriyor . Diğer taraftan emzirme, doğum sonrasında anne rahminin eskiyen haline dönmesini hızlandırarak kanamaları azaltarak, annenin eskiyen kilosuna dönme süresini hızlandırıyor ve doğum sonrasında ruhi sorunlar ise ek olarak nadir görülüyor.

Ekonomik ve çevre dostu
Anne sütü hem de en uyumlu fiyat ve çevre arkadaşı beslenme türü olarak da nitelendiriliyor. Hamilelik sırasında beden süt üretimine naturel olarak hazırlanıyor. Fakat hamileliğin son dönemlerinde anne adaylarının emzirme süreciyle alakalı bilgilendirilmeleri önem taşıyor. Bayındır Hastaneleri doğum kliniklerinde oldukça başarılı tek emzirme amaçlı gerekli olan bütün önlemlerin alındığını belirten Dr. Tıraş, “Bebeğinize güveniniz. O, uyumlu koşullar sağlandığında naturel olarak yer alan emme refleksiyle aranacak, annesini tutacak

 

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Bebeğinizden Haber Alın başlıklı makalemizde bebek geliyor, doğum öncesi ve doğuma hazırlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.