Son Haberler
Anasayfa / Son Yazılar / Doğum Sonrası / Bebek Bakımı ve Beslenmesi / Anne sütüne eş değer Yumurtanın faydaları | Sağlık ve Bakım

Anne sütüne eş değer Yumurtanın faydaları | Sağlık ve Bakım

’nın

Anne sütü kadar kıymetli yumurtanın faydaları
Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin oluşturduğu ‘İyi Yaşa” konferansında önerilerde bulunan Diyetisyen Gizem Şeber, kahvaltıların, yemeklerin, çorbaların, böreklerin şu demek oluyor ki nerede ise yediğimiz her yemeğin içinde yer edinen yumurtanın anne sütü kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu vurguladı.

Yumurta beyazı %100  yapısındadır. Özellikle kas yapmak isteyen sporcular için yahut kas kaybı olan hastalıklarda yumurta beyazı tüketimi çok önemlidir. Ek olarak yumurtada bulunan bu proteinler kaliteli yapıdadır, doğrusu vücudumuzda süratli ve kayba uğramadan kullanılırlar.

Yumurta sarısı demir ve protein kaynağı
Yumurtanın sarısı demir minerali ihtiva eder. Fakat vücudun bu demiri kullanabilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. O nedenle yumurtanın taze sebzeler ile veya taze sıkılmış meyve suları ile tüketilmesi son derece yararlıdır.

Yumurta

Saçlar ve beyin için vazgeçilmez
Yumurta sarısında bununla birlikte biyotin vitamini yer alır. Saç ve tırnak sağlığı ve beyin gelişiminde önemli olan bu vitaminin en iyi kaynağı yumurtadır. Beyazı iyi pişmemiş yumurtalarda, avidin isminde madde biyotinin vücutta kullanılmasını engeller. Bu yüzden yumurtanın beyazının iyice pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Haşlanmış yumurtada gri halka oluştuysa yumurta faydasız hale geliyor
Çok haşlanmış yumurtalarda oluşan gri halka artık bu yumurtadan bir tek protein alabileceğimizin, vitamin ve minerallerin büyük kısmını kullanamayacağımızın göstergesidir. Bu yumurtalarda özellikle demir minerali kullanılamaz hale gelmiştir.

Bir yumurta ortalama 70 kaloridir. Düşük kalorisine rağmen ihtiva ettiği kaliteli protein sayesinde uzun süre tok meblağ.

Avokado ile yumurtayı birlikte tüketin
Avokado kendisi ile aynı anda tüketilen besinlerin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar. Yumurta benzer biçimde kıymetli bir besinden maksimum yarar sağlamak için avokado ile birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Bunları tüketirken çevrenize önermeniz de fayda vardır 🙂

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuza televizyon karşısında yemek yedirmeyin - Sağlıklı Beslenme başlıklı makalemizde 2 yaş, çocuk bakımı ve çocuk beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Burak

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.