Son Haberler

Bebek Bakımı ve Beslenmesi

yeni-dogan_l

Yeni Doğan Reflexleri
Refleksler her canlıda yer alan koruma amaçlı mekanizmalardır. Gözünüze herhangi birşey kaçtığında gözlerin kırpılması, eliniz ateşe değdiğinde elinizi süratle çekmeniz sizi harici dünyadan korumaya karşı reflekslerdir.
İnsanlar yepyeni doğduklarında sonradan ortadan kalkacak olan pekçok reflekse sahiptirler. Bu doğaldır, zira yepyeni doğmuş ve kendini diliyle anlam edemeyen ve bütün sistemleri artık gelişim aşamasında olan bir canlının yetişkin birine yönelik fazladan koruma amaçlı reflekse gereksinimi vardır.
İşte bebeklerin bu sebeple doğduklarında birden fazla refleksleri vardır. Bebeğiniz kalınlaştıkça ve bizzat kendine başetmeyi öğrendikçe bu erken aşama refleksleri de zayıflayarak yok olur .
Yerine çok daha karma karışık motor beceriler (motor= ) davranış )gelişir ve böylelikle bebeğiniz kendini harici dünyadaki zararlı olması mümkün etkenlerden daha sıkı koruyabilir duruma ciro .Yenidoğan muayenesinde bu refleksler hekim aracılığıyla değerlendirilerek bebeğin nörolojik durumu ile ilgili haber edinilir. Uykuda ya da uyanık vaziyette bebeğiniz esner, sıçrar, hıçkırır, gerinir ve bunları çoğu süre “nedensiz” yapar.
Bu davranışların çoğu tepki tepkilerdir. Bebeğinizin solunum yöntemine , misal olarak emme anında süt kaçtığında bebeğiniz tepki olarak öksürür ve bu yolla solunum sistemini başka maddelerden korumaktadır . Yepyeni doğmuş bir çocuk parlak bir – tutulmasına ya da burnuna dokunulmasına hapşırarak yanıt verir.
Göz kapaklarına dokunulduğunda gözlerini kırpar.Topuğuna – – amacıyla zoka batırılması benzeri ağrılı bir uyarana bu uyarandan kaçarak yanıt verir.Karnı üzerinde yatarken nefessiz kalmamak amacıyla başını kaldırarak bir tarafa çevirir.Bebeğinizin burnunun ya da ağzının üst kısmına bir nesne koyduğunuzda elleriyle ya da başını hızlıca sallayarak o nesneyi uzaklaştırmaya çalışır.
9-12 Ay Çocuk Beslenmesi

Moro ya da “sıçrama” refleksi: Bebeğinizin olağandışı ve aniden gelişen durumlarda verdiği bir tepkidir. Misal olarak bebeğiniz yatmaktayken yattığı yatağa elle sertçe vurulduğunda çocuk “sıçrar “. Birden kollar, bacaklar ve beden gergin bir duruma getirilir ve kısa süre daha sonra eskiyen haline döner.
Yakalama refleksi: Parmağınızı bebeğinizin avuçiçine koyduğunuzda meydana gelir . Bebeğiniz bu uyarana parmağınızı avuçiçinde sıkarak yanıt verir.
Yürüme refleksi: Bebeğiniz ayaktabanlarında bir basınç hissettiğinde meydana gelir . Bebeğinizi üstten desteklerseniz ve düz bir zemine ayaklarını değdirirseniz bebeğiniz sanki yürüyormuş benzeri ayaklarını davranış ettirmeye başlayacaktır.
Emme ve yutma refleksleri: Bu refleksler beslenme tarafından çok mühimdir . Bebeğiniz kendisine uyumlu bir biçimde verilen memeyi çok iştahlı bir biçimde emer ve iştirak eden sütü de çok sıkı bir biçimde yutarak midesine indirir. Sakinliğe gereksinimi olduğunda ise bebeğiniz bizzat parmağını ya da sizin parmağınızı emerek bu refleksi uygulamayı devam eder . Bebeğinizin aşağı ve üst dudak birleşim mahaline parmaklarınızla dokunun. Bebeğiniz ağzını açıp parmağınızın yer aldığı yöne gerçek dönecek ve bulmaya başlayacaktır. Dudaklarına dokunun ve bebeğinizin ağzını açtığını göreceksiniz.
Bu yukarıda sayılan refleksler bebeğinizin dünyaya geldikten daha sonra hayatını idame ettirmesi ve uyumlu bir biçimde büyüyüp gelişmesi amacıyla gereken reflekslerden en önemlileridir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde doğum öncesi, gebelik ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:bebek bakm ve beslenmesibebek bakımı ve beslenmesi

Hakkında furkan şeker

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.