Hamileyken Bebeğinizden Haber Alın

Fotosearch_stk25139nwlicc

Kordosentez; bebeğin sıhhat hali ile ilgili mühim veriler verecek girişimsel tek teşhis testidir . – öncesi doktor aracılığıyla çifte ayrıntılı bilgilendirme yapılması mühimdir . Kordosentez; kromozom analizi ya da enfeksiyon taraması , işleme ilişkili düşük riskindeki yükseklik sebebiyle önemli tek fetal sorun varsa uygulanır . En mühim avantajı testlerin 3 bir 5 zaman içerisinde sonuçlanmasıdır . Bununla Birlikte kordosentez iyileştirme için , bebeğe kan nakli yapılmasında ve ilaç uygulamalarında kullanılır .

Hangi durumlarda uygulanır?
*1 . ya da 2 . trimester tarama testlerinin rutin olarak hamile izleminde yapılması ve ultrasonografik teknolojilerde ki gelişmeler sebebiyle koriyonik villüs örneklemesi ve amniyosentez erken hamilelik haftalarında tatbik edilen genetik prenatal teşhis testleridir . Bu sebeple kordosentez ek olarak az sık sık yapılmaktadır .

Kordosentez şu durumlarda uygulanabilir;
• kromozom bozukluklarının tanısı
• kan hastalıkları bir anemi , talasemi , orak hücreli anemi , Rh uygunsuzluğu
• enfeksiyon
• gelişim geriliği

Riskler
• düşük
İşleme ilişkili düşük riski 1/50’dir . Zarar oranındaki yükseklik işlemin genel hali bozuk bebeklere ( gelişim geriliği , anemi , hidrops ) uygulanmasından kaynaklanabilir
• vaginal kanama
• bebeğin kalp atım hızında azalma
• enfeksiyon

 

Nasıl hazırlanmak gerekir?
20 bir 26 . hamilelik haftalarında klinik şartlarında , 26 . hamilelik haftasından bu yana aciliyetli doğum ve yenidoğan yüklü bakım ünitesi imkanlarının yer aldığı hastane ortamında uygulanmalıdır . Erken dönemde özel tek hazırlığa sebep yoktur , aç – gerekmez . Geç dönemde yapılmış olan uygulamalarda aç ve aciliyetli doğum için ön hazırlıkların tamamlanmış olması gereklidir .

İşlem Sırasında
Enfeksiyon riskini azaltmak için işlemden 30 bir 60 dk öncesinde antibiyotik uygulanır . Cilt antiseptik ile temizlenir . Çoğunlukla anestetik gerekmez . Ultrasonografi beraberinde ince , uzunca tek zoka cilt , karın duvarı ve rahmi – . Göbek kordonundaki venden fetal kan örneği alınır . İşlem sırasında kadın adayının hareketsiz olarak yatması istenecektir . İşlem 2 bir 5 dk içerisinde sonlanacaktır . İğne ciltten geçerken yanma , rahime girerken kramp hissedilebilir .

İşlem Sonrasında
Kordosentezin sonrasında bebeğin kalp atımları ultrasonografi ya da doğum monitörü sayesinde takip edilecektir . İşlemden anında ek olarak sonra kramp ve vaginal lekelenme yaşanabilir . İşlem bugünü kadın adayının dinlenmesi tavsiye edilir . Ertesi zaman normal hayatına dönebilir .

Sonuç
Kromozom analizi ve enfeksiyon testleri 3 bir 5 zaman içerisinde sonuçlanır . Doktor ve genetik danışman sonucunuzu çifte ayrıntılı olarak bildirecektir .
Doktorunuza bildirmeniz gereken olan durumlar;
• ateş
• vaginal kanama
• rahim (döl yatağı) kasılması

 

Bir önceki yazımız olan Bebek Gelişimi ve Aşılar başlıklı makalemizde bebek gelişimi ve bebek mimikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir