Bebek Aşıları

Bebeklerin-asi-takvimi.._1305587477Grip aşısı yapılmalı mı ?

Sonbahar gelirken daima aynı soru sorulmaya başlar.Grip aşısı yapılmalı mı,yapılmamalı mı?Kimi hekimler televizyona çıkıp  ” Kesinlikle grip aşısı olun” derken hem de yabancı hekimler konuşup “Grip aşısının içerisinde cıva var,sakın yaptırmayın” derler. Tek taraftan da bazısı grip aşısı sebebinden hiç hastalanmadığını argüman ederken bazısı da “Grip aşısı olalıdan bu yana nezleden gripten kurtulamadım” der. Nedir bu grip aşısı?

Sonbahar gelirken daima aynı soru sorulmaya başlar.Grip aşısı yapılmalı mı,yapılmamalı mı?Kimi hekimler televizyona çıkıp ” Şüphesiz grip aşısı olun” derken hem bir bir de yabancı hekimler konuşup “Grip aşısının içerisinde cıva var,sakın yaptırmayın” derler.Bir taraftan da bazısı grip aşısı sebebinden hiç hastalanmadığını argüman ederken bazısı da “Grip aşısı olalıdan bu yana nezleden gripten kurtulamadım” der. Nedir bu grip aşısı?Çocuklarımıza grip aşısı yaptırmalı mıyız?

Son yıllarda grip aşısı birçok ülkede çocukluk dönemi rutin aşı takvimine girmiştir.

Grip bilhassa kış mevsiminde ve baharda görülen bir hastalıktır. Yeryüzünde her sene yüzbinden pek bireyin ölümüne sebep olur . Bilhassa belli sene grupları grip için daha pek risk taşımaktadır.Bunlardan iki yaşından minik çocuklar,65 yaşın üstündekiler,astımlılar,kalpte akciğerde böbreklerde ya da bağışıklık sisteminde kronik bir rahatsızlığı olanlar ve solunum fonksiyonunda herhangi bir nedenden dolayı bozulma olanlardır.

Mevsimsel grip, Influenza A ve Influenza B isimli iki virüs sebebiyle olur.Influenza A çoğunlukla bundan önce , ocakta belediye aylarında salgınlar yapar. Influenza B ise çoğunlukla kış sonu bahar en en başında daha sık sık sık belediye üzere A civarı yaygın olmayan bir biçimde görülür.Gribin belirtileri; pek fazla yüksek belediye , beden ağrısı,öksürük,burun akıntısı,boğaz ağrısı vb.dir. Çok çabuk bulaşan bir hastalıktır.Grip enfeksiyonu sonrası bedende zatürre,kulak iltihabı benzeri ikincil enfeksiyonlara da sık sık sık neden olabilir .

Grip virüsleri bir çok kez antijen yapılarını değiştirdikleri için bir sene gri geçirmiş ya da gribe karşın aşılanmış belediye bir dahaki seneki grip mikroplarına karşın bağışıklanma sağlamaz.

Grip aşısı her sene bahar ve yaz aylarında geliyor olacak seneki grip virüsşeri için oluşturulur. Bu yapılırken de yazın belediye yarımküre ve Asya’da görülen grip virüsleri belediye önüne alınır.Kullanılan suşların önümüzdeki mevsim gribe daha pek neden olacakları öngürülmektedir.

Mevsimsel grip aşısı üçlü (trivalan) bir aşı olarak hazırlanır.O mevsim görülen iki influenza A,bir influenza B virüsünden yapılır. Organizasyon bilgileri her sene CDC aracılığıyla yayınlanır ve yıldan seneye değişim gösterir.

Grip aşısı inaktif yani ölü aşıdır.Yumurtaya,tavuk proteinine ve neomisin isimli antibiyotiğe alerjisi olanlarda kullanılmamalı ya da doktor denetiminde dikkatle uygulanmalıdır. Yepyeni tek dozluk grip aşılarında sığınma amaçlı olarak CIVA BULUNMAMAKTADIR.Bu ne yazık ki hata malum bir şeydir.Çok dozlu grip aşılarında cıva bulunabilmekte iken piyasadaki tek dozlu grip aşılarında cıva yoktur.

Grip aşısı 0-18 sene çocuklar için önerilmektedir.Grip, çok zor geçebilen ve ardından da komplikasyonları çok olduğundan aşılanmakta fayda vardır.Grip aşısının her sene tekrarlanması gerekir.Grip aşısının etkinliği %100 değildir. Her sene değişmekle beraber yabancı grip tiplerine yönelik %50-85 içerisinde değişmektedir.Grip aşısının influenza virüsü dışarısında , yabancı solunum karayolu enfeksiyonu yapan virüslere karşın da bir miktar sığınma amaçlı olabilir .Mevsimsel grip aşısının kuş gribi ve domuz gribi benzeri hastalıklara karşın fakat minimal bir sığınma sağladığı bilinmektedir.Amerika’da burundan sprey olarak tatbik edilen zayıflatılmış dinamik grip aşısı da mevcuttur.

Sonuç olarak söylenebilecek birşey şudur.Evet grip aşısı yararlıdır .0-18 sene arası çocukların her sene olmasında fayda vardır.En azından pek fazla yüksek risk grupları,yani iki yaşından minikler ,astımlılar ya da kronik rahatsızlığı var var olan çocuklar şüphesiz olmalıdır. Evde 6 aylıktan minik bebek varsa bebeğe bakanımız her biri şüphesiz olmalıdır.

Grip aşısı %100 çalışacak diye bir birşey yoktur. Bu belli bir süre şans işidir ve aşı hazırlanırken o yılın virüslerinin ne civarı tutturulduğuna bağlıdır. Ne var ki ne olursa olsun grip aşısı tam engellemese bile hem bir bir gribin hem bir bir yabancı hastalıkların hafif geçirilmesine etki edebilir. Ve hayır, şüphesiz tek doz grip aşılarının anında anında hiçbirinde cıva yoktur.Aşının cıva içerip içermediğini doktorunuz ve eczacınızla konuşup,prospektüsten de kontrol edebilirsiniz.

Domuz gribi

Domuz gribi son bir sene içerisinde dünya yüzünde süratle yayılan bir virüs.Antijenik yapısı H1 Nbir,ınfluenza A virüslerinden biri olarak tanımlanıyor. Yeryüzünde süratle yayılarak 6.derecede salgın statüsüne belediye . Ne var ki klinik olarak yabancı virüslerden çok da yabancı değil.Domuz gribi aşısı 5 başka şirket aracılığıyla çalışılmakta. Ne var ki artık aşıyla alakalı kesinleşmiş bir tarih bulunmamaktadır.

Kuş gribi

Kuş gribi,ya da H5N1 yabancı grip virüslerine yönelik kuvvetli seyreder.%60’a yakın vakada öldürücüdür.İlaçlara karşın da yabancı grip virüsleri civarı hassas değildir.

Şu anda kuş gribine kerşı da bir aşı mevcuttur. Yepyeni aşılar geliştirilme aşamasındadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ağız Kokusu başlıklı makalemizde bebek bakımı ve bebek hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir