Bebek Gelişimi 2. Ay

2 Aylık Bebeğin Görme Yetisi

İkinci ayda bebeğinin görme yetisi geçen aya göre daha net ve canlı olacaktır. Artık pastel renklerle tanıştırabilirsin fakat bu renklerle yine arası çok iyi olmaz. 2. ayında ilk aya göre daha net gördüğü için parlak ve canlı renklere daha fazla ilgi gösterir.

Gözleri ile senin konuşmanı ve hareketlerini incelediği için dili hep hareket halinde olur, bunun sonucunda ses çıkartacaktır. Fakat çıkardığı sesler henüz dilini kullanmayı bilmediği için hep sesli harflerden oluşur. Bunda endişe edilecek hiçbir şey yok. Bebekler 3 ay ile 5 ay arasında sessiz harfleri kullanmaya başlarlar.

Banyo küvetini veya biberonunu gördüğünde tepki verebilir.

İlk aydaki gibi fazla uzağı göremez ama gözleriyle takip edebilir.

2 Aylık Bebeğin İşitme Yetisi

İkinci ayda işitme duyuları ilk aya göre daha kuvvetli olacak. Mesela bu ay senin sesini daha net algılayacağına emin olabilirsin. Hatta uzun süre sesini duymadığında endişelenebilir bile…

Kalın ses ile ince seslerin farkını ayırt edebilir. Örneğin senin sesin ile babasının sesinin farkını anlayacaktır.

Bu ay sürekli aynı müziği dinleterek tepkilerini ölçebilirsin. Çünkü tekrar eden tanıdık melodik seslere ya da okuduğun aynı masala tepki vermeye başlar. İşitme duyusu daha iyi olduğu için çıkardığı sesler de fazlalaşacaktır. Kendi kendine çıkardığı sesler çok hoşuna gider ve sürekli bu sesi tekrar eder. Sen de bu sesleri taklit ederek onu onaylayabilirsin.

İkinci ayın sonuna doğru ses çıkartırken sürekli tek bir noktaya veya cisme bakıyorsa onun hakkında konuşuyor olabilir.

İşitmeye dair 2 aylık tepkilerine son bir örnek ise, müzik dinlerken kol ve bacaklarını ritmik bir şekilde hareket ettirebilmesidir.

Bebeğinizin Gelişimi için Neler Yapmalısınız?

İkinci ayda ve bundan sonraki aylarda bebeğinin gelişimi için ona ilgini ve sevgini esirgemeden vermeye devam etmelisin. Onu sev, kucakla, sarıl ve bol bol konuş.

Konuşsam bile anlamayacak ki diye düşünmeden sürekli konuş onunla… Bu onun psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir.

Bebeğinin sosyal gelişimi için onunla yüz yüze vakit geçirmeli, ona şarkılar söylemeli ve özellikle bu ay ismiyle hitap etmelisin.

Bebeğinle ne kadar çok konuşursan o kadar iyi. Aslında bunun bir zamanı yok. Mutlaka 2. ayda başlamalısın diye bir öneri yapamayız, canın ne zaman istiyorsa o zaman konuşmalısın. Fakat gelişimi için mutlaka konuşmanı öneriyoruz. Gerçi zaten birçok gibi senin de bebeğin karnındayken konuşmaya başladığına eminim. O yüzden anlat ona tüm gününü. Yapacağın yemek hakkında fikrini sor, onu giydirirken hangi kıyafeti giydireceğini anlat.

Hatta öyle bir anlat ki bu konuşmalar doktorunun seni ultrasona aldığı zamanlardaki gibi olsun. Nasıl doktorun sana bacakları burada, elleri burada, şimdi gözleri açtı gibi basit cümleler ile her detayı anlatıyorsa sen de bebeğine öyle anlat her şeyi… Uzun cümleler kurma, basit cümleler kur.

Dil gelişimi için çıkardığı sesleri taklit et. Oyuncak yakaladığında ya da tutabildiğinde onu alkışla ve tebrik etmeyi sakın ihmal etme.

Güvenini arttırmak için o bir şeyden büyülenirse sen de aynı şeye aynı ilgiyi göster. Bırak senin dikkatini çektiğini düşünsün.

Boyun ve sırt gelişimini desteklemek için 2. ayda yüzükoyun yatırmalısın. Boynu ve sırtı geliştiğinde baş hareketini daha kontrollü yapacaktır.

2. Ayın Sonunda Bebeğiniz Neler Yapabilir?

-Yüzüstü yatırıldığında gövdesini 45 derece yukarı kaldırabilir.

-Ellerini keşfeder ve incelemeye başlar.

-Bebek kendi sesini duymaktan çok mutlu olduğu için sürekli ses çıkarır.

-Önüne bir cisim bırakıldığında ve eline verildiğinde onu tutmaya başlar. Küçük cisimleri ağzına götürmeye çalışır, büyükse sallayıp bırakır.

-Vücut hareketlerini tamamen kontrol edemez ama iyice hareket etmeye başladığı için artık yüksek bir yerde tek başına bırakılmamalıdır.

-Gündüzleri daha az uyurken, geceleri daha fazla uyumaya başlamıştır.

-Gülücük ve sevinç çığlıkları atabilir.

-Kendisi ile ilgilenildiğini anlar.

-Ses çıkarmaktan çok hoşlanır.

-Anne sesini bu ay net bir şekilde tanır.

-Mutluluktan çığlık atabilir.

-Sürekli el ve ayakları ile oynayabilir.

-Emerek sakinleşir.

-Ağladığında özellikle de sen kucağına aldığında sakinleşip susabilir.

2 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Artık emzirme konusunda sen de tecrübeli sayılırsın. Hatta henüz iş hayatına geri dönmediysen ya da çalışan bir anne değilsen bebeğini hala emzirmeye devam edebilirsin. Emzirmenin en güzel tarafı süt miktarına bebeğinin karar veriyor olması.

Artık, 2 aylık bir bebek kaç cc süt içer gibi bir sorunun aklını kurcalamasına gerek yok! Doyana kadar emmeye devam edeceği için hesap yapmana gerek yok.

Fakat çalışan annelerdensen ve doğum iznini 32. haftada aldıysan yavaş yavaş işe başlamadan önce stok yapmaya ve biberon eğitimini vermeye başlamalısın. İş hayatına geri döneceğin için bebeğin emmeye devam etse bile biberon ile beslemeye başlamalısın.Biberona alışma süreci için 5. ya da 6. hafta en uygun haftalardır. Böylece işe dönmeden önce biberon düzenini oturtmak için 2 haftan daha olacak. Eğitime günde bir öğünü biberon ile vermeye başlayabilirsin.

İlk başta reddetmek istese bile zamanla bu düzen oturacaktır merak etme. Eğer ki biberonun emziğini reddediyorsa bir sonraki biberonla besleme seansında emziği değiştirmeyi denemelisin. Hatta bebeğin emzik kullanıyorsa günlük kullandığı emziği ile biberonun emziğinin aynı marka ve tür olmasına dikkat etmelisin.

Bebeğinin beslenmesi yeterliyse ya da doktorun ek gıdaya geçilmesini söylemediyse bebeğin için en faydalısı anne sütüdür ve en az 6 ay anne sütü ile beslenebilsin diye göğüs pompası almayı ihmal etmemelisin.

Anne Sütü Sağma

Hem işe başlayacağın için hem de acil durumlarda yedek besinin olması için göğüs pompası almanın tam zamanı. Unutma göğüs pompasına sadece çalışan annelerin ihtiyacı yok! Sütü çok olan annelerin de ihtiyacı var. Çünkü stok yapman, hem grip olduğunda ya da dışarı çıktığında bebeğinin anne sütünden mahrum kalmamasını hem de çok fazla sütün varsa süt kanallarının tıkanıp ağrı yapmamasını sağlayacak. Tüm bunlar için de sütünü sağman gerekiyor.

Biriken torbaların üzerine tarih yazarak dondurucuya koyduğunda 6 aya kadar saklayabilirsin. Fakat daha güvenli olması için 3 ayı geçirmeden içirmelisin. Anne sütünün pompalanması başlarda yaklaşık 45 dakika sürerken zamanla sen de tecrübe kazanacağın için 30 ya da 15 dakikaya inecektir.

2 Aylık Bebek Beslenmesi İle İlgili Dikkat Etmen Gerekenler

 

-Doktorun, bebeğinin sağlığı için ek mamaya geçmen gerektiğini söylemediği sürece anne sütüne devam etmelisin.

-Yumuşak besinler ve anne sütü dışındaki besinler için henüz çok erken, kullanmamalısın.

-İlaç kullanman gerektiğinde doktoruna mutlaka emzirdiğini belirtmeli, mutlaka ilaç kullanman gerekiyorsa stok yaptığın anne sütünü bebeğine vermelisin.

-Her öğünde iki göğsünden de emzirmeye dikkat etmelisin. Fakat birindeki bitmeden diğerine geçmemelisin çünkü asıl besleyici olan her memenin sonundaki süttür.

-İnek sütü besin desteği için yanlış bir süttür ve bebeğine zararlıdır, 1 yaşa kadar kesinlikle vermemelisin.

Anne Sütünüz Yeterli Gelmiyorsa;

Doktorun, bebeğin için 2 aylık bebek fiziksel gelişimi normal değerlerde diyorsa, kafanıza takacağınız bir sorun görünmüyor. Ayrıca, bebeğin günde 6’dan fazla idrar yapması da beslenmesinin yeterli olduğunu gösterir ve anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya ihtiyacı olmaz. Fakat doktorun yeterli gelmediğini söylüyorsa da sorgulamadan yine doktorunun önerdiği ek gıda ile bebeğinizi beslemelisiniz.

Memenin Reddi

Bebeğin severek ve sorunsuz bir şekilde emerken bir anda memeni reddetmiş olabilir. Bunun nazarla hiç alakası yok, böyle şeylere inanma. Eğer 2 aylık bebek emmek istemiyor ise, bu durum son zamanlarda yediklerinle, bebeğinin burnunun tıkanık olmasıyla, sütünün yavaş gelmesiyle alakalı olabilir.

Böyle bir durumda çözümü önce bebeğinin burnunun tıkanık olup olmadığını kontrol ederek arayabilirsin. Sonra yediklerini gözden geçirmelisin. Mesela sarımsaklı, baharatlı ya da keskin tada sahip bir şeyler yediysen bebeğin bu tattan hoşlanmamış olabilir. Yediklerine dikkat ederek durumu gözlemlemelisin.

Son zamanlarda gerginsen bu da etkileyebilir. Özellikle bebeğinle ilgilenirken rahatlamaya çalışmalısın. Sütün yavaş geliyor olabilir ve bebeğinin çok açken buna katlanmasını bekleyemezsin. Belki de sadece o an canı yemek istemiyor bile olabilir.

Tüm bu seçenekleri kontrol edip düzelttiğin halde hala gelişme yoksa doktoruna danışmalısın.

2 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Yaşasın! Bu ay bebeğin daha fazla uyuyacak. 2. ayda uykusu biraz daha fazla düzene girdiği için sen ve eşin daha rahat olabileceksiniz. Üstelik bu ay gündüzleri daha fazla uyanık kalıp geceleri neredeyse 7 saate kadar uyuyabilir. Bu her bebek için aynı değildir tabii, 2 aylık bebek en fazla kaç saat uyur sorusuna cevap vermek zordur.

Artık karanlığı fark edebildiği için gece uykusu sırasında özellikle onu beslerken asla konuşma, oyun oynama! Böylece uykuya rahatlıkla devam etsin.

Bebeklerde Konak Nedir?

Bebeğin doğumundan 3. aya kadar görülen kafa derisinde kabuklu ve kızarıklığa sebep olan bir tabakadır. Kaşıntı ya da rahatsızlık yapmaz. Nedeni alerji, hastalık ya da hijyen değildir. Peki, 2 aylık bebekte cilt kuruluğu neden oluşur? Aslında bebeklerde görülmesinin nedeni tam olarak bilinmiyor.

Uzmanlar konağın, genellikle anneden gelen hormonlardan dolayı bebek derisinde yağ bezlerinden salgılanan salgılardan kaynaklandığından söylemektedir. Ayrıca henüz gelişmemiş sindirim sisteminin biyotin ve Vitamin B çeşitlerini yeterince ememediği için oluştuğundan da şüphelenmektedirler.

Konağın Belirtileri

Bebeğinin saç derisinde kalın, yağlı ve beyaz ya da sarı renkte pullanmalar görüyorsan bunlar konağın belirtilerindendir. Nadiren de olsa kızarıklık olabilir. Bu gibi durumlarda normalde olmamasına rağmen kaşıntı olur.

Konağın Tedavisi

Konak müdahale etmeden birkaç haftaya geçebilir veya 3 ay içinde kendiliğinden kaybolur. Fakat nadir de olsa bazı bebeklerde daha uzun sürdüğü de görülmüştür. Böyle durumlarda doktoruna danışarak bebek yağı, vazelin sürmeyi deneyebilir, yumuşak bir fırça ile(bebek tarağı)ölü derileri dökebilirsin.

Eğer kızarıklık yayılırsa, kızarık olan yerlerden sıvı sızılırsa ya da konaktan dolayı bebeğin huysuzlaşırsa doktorunu aramalısın.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Cinsel İsteksizlik (Cinsel Soğukluk) başlıklı makalemizde cinsel, cinsel isteksizliğin nedenleri ve cinsel isteksizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir