Son Haberler

Bebek Gelişimi 3. Ay

Artık 3 ay bitmek üzere ve bebeğiniz hareket kabiliyeti artıyor.Sizi tanıyabilecek ve yaptığınız oyunlara az az karşılık verebilecek.Artık sizin ve bebeğiniz için keyifli zamanlar başladı.

3 Aylık Bebeğin Hareket Kabiliyeti

 • Bebeğinin hareketleri önceki aylara göre hızlı ilerleme kaydedecek. Başını daha iyi kontrol edebilir. Dik tutabilir ve  ellerinden tutup kaldırır gibi yaptığında da kafasını dik tutabilir.

 • Dik tuttuğunda tüm kuvvetiyle yere basıp adım atma hareketleri yapabilir.Tabi yürümesine daha çok var.

 • Beyin gelişimi gözle görülür bir artış gösterir. Gerçek dünya ile daha uyumlu olur ve etrafında olup bitenlere hassaslaşacak.Senin sesini duyduğunda, doğrudan sana bakıp tepki verecek.

 • Bu ay itibariyle ellerinin farkında olmaya başlayacak. Ellerini yumruk halinde değil neredeyse tüm parmaklarını açarak inceleyecek.

 • Ellerinin bir şey tutmaya yaradığını ve tuttuğu cisimleri sallamaya başlamasını da bu ay içinde öğrenecek . 3. ay, elindeki her şeyi de ağzına götürecek bu yüzden dikkat edilmeli.

 • Artık yakınlarını net bir şekilde ayırt etmeye başlayacak. Size ve eşinize daha farklı davranacak, daha fazla gülüp daha az ağlayacak.Ve sürekli bebeğiniz ilgi bekleyecek.

   

  3. Ayın Sonunda Bebeğiniz Neler Yapabilir?

 

 • Bu ay bebeğin daha az ağlayacak, çünkü dış dünya ile ilişkisi gelişecek.

 

 • Artık annesini resmen tanıyacak.

 

 • Daha az ağlacak ve kendiliğinden çığlıklar atarak gülmeye başlayacak.

 

 • Yatağında ve halı da yuvarlanmaya başlayacak.

 

 • Yavaş hareket ettirilen cismi görebilmek için kafasını o yöne doğru çevirebilecek.

 

 • Başını ve gövdesini daha kolay hareket ettirebilecek. Hatta karnının üzerindeyken kafasını yukarı kaldırabilecek.

 

 • Yalnız bırakıldığında sinirlenecek ve size ve tepkisini gösterecek.

 

 • Ellerini birbirine kavuşturacak ve onları inceleyecek. 
 • Çevresine sürekli gülecek.

 

 • Yabancılara olan tepkisi ortaya çıkacak. Tanımadığı biri onu kucağına aldığında, önce inceleyecek ve tanımadığını anladığında ağlamaya başlayacak.

 

 • Bu ay tutma refleksi oluşacak ve parmaklarını oyuncağa yaklaştırdığında oyuncağı sıkıca tutmaya başlayacak.

 

Bebeğinizin Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Bu ayda önceki aylar gibi bebeğinin gelişim göstermesi için bebeğine ilgi göstermelisin ve artık öğrenme sürecine geçtiğini bilmelisin.

Bebeğinin bu ay dokunsal gelişimine destek olmaya çalışabilirsin.Ona farklı dokularda bebeğine uygun materyaller alıp dokunsal gelişimine ilerlemesini sağlayabilirsin.

Bebeğine bir ayna ile kendini gösterebilir ve bebeğine burnunu,ağzını,gözleini tanıtabilirsin.Bu tanıtmalarını anlamayacağını düşünebilirsin ama bebeğinin beyninin bir köşesinde bu bilgilerin yer alacağına emin olabilirsin.

Herşeyi ağzına götüreceği için küçük parçalı oyuncakları tercih etmemek en güzeli…Ağzına alamayacak kadar büyük parçalı oyuncaklar en mantıklısı.

Bebeğinin gelişimi için ona küçük öpücükler kondurup sevgini gösterebilirsin.Bundan çok hoşlanacaktır emin olabilirsin.

Bu ayda bebeğine masaj yapabilirsin.Yıkadıktan sonra bebek yağını elinde ısıtıp hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsin bunu yaparken de rahatlatan bir müzik açman faydalı olacaktır.

3 Aylık Bebeğinin Beslenmesi

Bebeğin artık yavaş düzeni oturmaya başlamıştır.Aynı saatlerde emer,uyur ve uyanır.Öğleden sonra ise akşama kadar uyanık kalır yada uyusa bile kısa bir süre uyur.Bebeğini 3 saatte bir emzirmen gerekir ama doymuyorsa daha sık emzirmelisin.

Anne sütü yada mama veriyorsan devam etmelisin.Çünkü katı gıdaya geçmek için daha erken.Bebeğinin sindirim sistemi gelişmiş olmasına rağmen katı gıdaları daha sindiremez bu yüzden katı gıdalar için biraz daha zaman var.Anne sütü bebeğin için yetmiyorsa mama takviyesi yapabilirsin ama buna kendi başına karar vermemelisin doktoruna başvurmalı ve tavsiyesini dinlemelisin.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde çocuk, çölyak hastalığının belirtileri ve çölyak hastalığının tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Hatice

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.