Son Haberler

Bebek Gelişimi ve Aşılar

iStock_000018253589Mediummansiicc

Hiç mimik yapmıyorsa dikkat !

Algı Özel Öğrenim ve Rehabilitasyon Merkezi psikologlarından Dilek Erzenli , çocuğunda değişik davranışlar gözlemleyen ailelerin nereye başvuracağını bilmediğini ifade etti . Otizm tanısının yalnızca konunun profesyonelleri aracılığıyla konulabileceğini belirten Erzenli , bu uzmanların da genç ve ergen psikiyatristleri ile genç nörolojisi uzmanları olduğunun altını çizdi .

Otizmin ilaçla tedavisi olmadığını fakat obsesyonlar , sinir denetimi buna benzer kabul görmeyen tutumları azaltmak amaçlı ilaç verildiğini açıklayan Erzenli , ” Genç psikiyatristleri çocuğu gözlemleyip , doğumundan bu yana geçtiğimiz zamanın öyküsünü alır , ruhsal testler ve tıbbı tahliller isterse . Tüm bu süreçten hemen sonra tanı koyar . Otizm teşhisi konan genç , ilerleyen yıllarda itinalı olarak genç psikiyatristini ziyaret etmeli , ilaçların tesiri ve çocuğun hali kontrol altında olmalıdır ” dedi .
Erzenli , frajil X sendromu , angelman sendromu , tuberoskleroz , bir takım kromozom bozuklukları ve bir takım nörolojik hastalıklarda da otizm belirtileri görüldüğünü fakat bunların tanısının genç nöroloğu aracılığıyla konulduğunu ifade ederek , ” Bir Takım durumlarda otizme eşlik eden epilepsi de genç nöroloğu aracılığıyla iyileştirme edilir ” diye sohbet etti .

Erzenli , otizm tanısı konulduktan hemen sonra yapılması gerekenleri de böyle sıraladı:
” Bir Takım hükümet hastaneleri , askeri hastaneler ve üniversite hastanelerinde yer alan özürlü sağlıklı kurullarına başvurmalısınız . Bu kurullarda nöroloji , psikiyatri , dahiliye , kulak burun boğaz , evrensel cerrahi uzmanları bulunur . Bu kurul çocuğunuza özürlü sağlıklı raporu verir . Bu raporla zaman kaybetmeden sizlere en yakın özel öğrenim ve rehabilitasyon merkezlerine başvurabilirsiniz . Bu merkezlerde verilen eğitimin aylık 12 saati hükümet aracılığıyla karşılanır . Fakat önerilen aylık öğrenim ömrü ayda en az 80 sancak 140 – aralarında olduğu düşünülürse 8 – verilen öğrenim hakkı genç amaçlı yeteri kadar olmaz . Bu sebeple siz de ayrıca ücretli dersler almalısınız . Eğitimcinizin sizi ve evdeki öte bireyleri de eğitmesi gerekebilir . “

Bir önceki yazımız olan Bebeğinizle sakin bir banyo için 5 ipucu başlıklı makalemizde bebek bakımı, bebek banyosu ve bebekle banyo hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.