Bebeklerde Aşı Uygulaması

33040_650x390

Dünyada 5 yıl altı çocuklarda heryıl 11 – vefat meydana gelmekte ve bunun 2. en sık sık nedeni ev hastalığıdır. Yani ishalle izliyen bu rahatsızlık gastoenterittir. Gastroenteritin yeryüzünde en sık sık nedeni rota virüstür.Her sene 2 – ölüme ne sebeple durumda olan gastoenteritin %29-45 nedeni bu virüstür. Yabancı bir deyişle rota virüs her sene 600 000 çocuğun ölümüne, 2 milyondan pek çocuğun hastanede dehidratasyonla savaşmasına sebeptir. Bu hastalığın seyri, prognoz üstünde epeyce katı olabileceği benzeri değişken neticeleri da vardır. Başka ülkelerde başka sonuçlarla sonlanmaktadır. Vaktiyle ve erken tedaviyle remisyon yani tam şifa sağalabilecek bu rahatsızlık , – Asya ve Afrika benzeri geriye kalmış ülkelerde %80 ölümle sonuçlanmaktadır.

 

1. Aşı Ne Sözü Veriyor ?

 

Yapılan çalışmalar ışığında Dünya Sıhhat Örgütü (who) bu virüse karşın en güzel çözümün bu aşı olduğunu söylüyor. Çünkü;

 

? Aşı vücudun immun sistemini(bağışıklık) güçlendirerek, kazanılmış durumda olan rotavirüs enfeksiyonuna karşın sığınma sağlıyor.
? Rota virüsün yayılmasına karşın en güzel çözümler; hijyen şartlarına uyulması, aşıyla topluluk sağlığının korunması ve devletin sıhhat politikalarıyla başka ishal yapan rahatsızlık ve virüslerle savaşılmasıdır.
? Yaşam kurtarıcı durumda olan damar yöntemiyle verilecek durumda olan ilaçlar, ishalle vücudundaki kaybetmiş durumda olan suyu bir daha mahaline koyma prensibine dayanan ve çocuklar amaçlı epeyce kolay değil bir hastane dönemine ne sebeple olacak durumda olan droglardır. Yani bu iyileştirme epeyce uzunca , kolay değil , zahmetli ve pahalıdır.
? Aşı, gelişmiş ve gelişmekte durumda olan ülkelerde yaşam kurtarıcı pahalı olmayan ve virüse en son verici en güzel çözümdür.

 

2. Yeni Rota virüs Aşısı

 

2 başka şirket aracılığıyla üretilen, ağızdan kullanılan ve rota virüsüne karşın geliştirilmiş bu aşılar, Avrupa ilaç Dairesi ve Birleşmiş Milletler Yemek Ve ilaç Denetleme Kurulu ( European Medicines Agency and the U.S. Food and Drog Administration) aracılığıyla 2006 senesinde onaylanmıştır. Aşının gastroenterite ne sebeple durumda olan rota virüne karşın koruyuculuğu Avrupa ve Amerika’daki klinik testlerle ispatlanmıştır. Birçko gelişmiş ve gelişmekte durumda olan ülke bu aşıya takdir vererek, ülkelerinde aşılama programlarında rutine eklemiştir. Elbet ki bu aşı, ülkemizde de birçok sıhhat kuruluşunda rutin olarak uygulanmaktadır.
Bu aşılar kalkınmış ülkelerde geliştirimli fakat başka bölgelerde uygulanmaya başlanmıştır. Nedeni Ise dünya sıhhat örgütü Asya ve Afrika bölgesine imtiyaz tanınmasını sağlamış, farklı ülkelerle iş birliği yapılarak bu aşı hızla kullanılmaya başlanılmıştır.

 

3. Rota virüs Aşısının Gelişme Aşamaları

 

İlk rota virüs aşısı Birleşmiş Milletlerde 1998 yılınmda yapılmıştır. USA, Venazuella ve Finlandiya’da kullanılmaya başlayan bu aşının %80-100 etk,m olduğu anlaşıldı bununla birlikte çok kritik olmayan bir takım yan etkilerinin olduğu anlaşıldı.
Ancak 1999 senesinde , barsak tıkanıklığı yapması ve her 12000 çocuktan birinde virüsun hücreye girişini engellememesi amacıyla aşı piyasadan kaldırıldı.
Araştırmacılar rota virüs aşısının yarar-zarar dengesiyle alakalı olarak Bilim insanları , topluluk sıhhat ofisleri ve aşı üreticileri içinde bu konun tartışılmasına karşı yüklü çalışmalarda bulunmuşlardır. Tartışmalar sürüyorken genç ölümleri, salgınlar ve hastaneye düşen çocuklar devam ediyordu.
Bugünün rotavirüs aşıları hücrelerin virüsle enfekte olması riskinde herhangi bir artışa neden vermeyecek biçimde tasarlanmıştır. Yani açık bir deyişle bugünkü sevyeye gelmemizi imkanı sunan çalışmalar, her hangi bir karışıklığa neden vermeyecek aşılar üretilmesini sağlamıştır.

 

4. Aşı Uygulamasıyla İlgili Eleştiriler

 

Araştırmalar şunu göstermiştir ki herhangi bir aşı uygulanabilir olduğunda ona en fazla gereksinimi durumda olan bireylerin aşıyı ele geçirmesi yılların geçmesiyle gerçekleşebilmektedir.
Örneğin 2. dünya ülkelerinde Hepatit B ve influenza aşılarının kullanım alanına geçmesi, gelişmiş ülkelere yönelik 15-18 sene gbi bir gecikme göstermiştir. Eksik erişim , belirlenememiş ihtiyaçlar ve fazla yüksek maliyet bu denli negatif bir biçimde ilacın yaygınlaşamamasına zemin hazırlamıştır. Bir Takım ülkelerde bu sorunun olmasının nedeni hastalığın büyüklüğü ve ciddiyeti ile ilgili haber yoksunluğundan kaynaklanmaktadır. Sıhhat kuruluşları tarafında gereken haber verilmedikçe aşıların potansiyel değeri anlaşılamamıştır. Aşı gelişimi ile aşının gelişmekte durumda olan ülkelerdeki uygulanabilirliği arasındaki vakti kısaltmak amaçlı rota virüs aşı yazılımı çok sıhhat kuruluşuyla partner iş yürütmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bebek Aşıları başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir