Bebekte Şaşılık

bebeklerdesasilikÇocuğunuz yorgun olduğunda, uykudan yepyeni uyandığında gözleri kayıyorsa; televizyonu tek sürü yakından izlemeye çalışıyorsa, tek şeyleri takip ederken kafasını tek yöne eğiyorsa uyarı edin . Çocuğunuzda şaşılık olabilir… Hisar Intercontinental Hospital – Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu ile konuştuk.

Şaşılık nedir?

Halk aralarında göz kayması olarak da malum şaşılık, çocukluk çağı hastalıkları içinde en sık görülenlerin ve zamanında müdahale edilmediğinde tedavisi olanaklı olmayan görme kaybına neden olabilecek tek hastalıktır. Düz karşıya bakanımız tek şahsın 2 gözünün benzer istikamette olmaması yani tek göz karşıya bakarken öteki gözün burun, kulak, yukarıya yada aşağıya gerçek kaymasıdır. Şehla bakış, şaşılığın tam karşılığı olmayıp daha birçok yalancı kaymalar açısından kullanılan tek tariftir.

Şaşılık neden olur?

Şaşılığın genellikle tespit edecek tek nedeni yoktur fakat hatrı sayılır büyüklükte tek kısmı kalıtımsaldır. Çocuklardan birinde yada ailede varsa öteki çocuklarda şaşılık gelişme olasılığı yüksektir. Yüksekten düşme, ateşli rahatsızlık, havale geçirme ve erken doğum zeminde durumda olan tek şaşılığı meydana çıkarabilir. Görme kaybı yapan nedenler tespit edecek tek müddet hemen sonra gözün kaymasına sokak açabilirler. Görme kaybı birçok ufak yaşta olursa göz içeriye yani burun tarafına gerçek kayar, ileri yaş grubundaki görme kaybı olursa göz dışarıya yani kulak tarafına kayar. Travma, menenjit, beyin tümörü, beyin kanaması, şeker, fazla tansiyon ve guatr, göz sinirlerinde felç yaparak göz kaymasına neden olasıdır. Tekrardan Multiple Skleroz dediğimiz birtakım sinirsel hastalıklar da göz kaymasıyla belirti verebilir.

Şaşılığın belirtileri nelerdir?

Gözün tespit edecek tek yöne kayması en mühim belirtidir. Başlangıçta arada tek kayma görülebilir. Genç, yorgun olduğunda yada uykudan yepyeni uyanıp dikkati azaldığı vakitlerde daha çok kayma meydana çıkabilir. Kafanın tespit edecek tek yöne eğilmesi, televizyona birçok yakından bakılması ve gözlerde titreme öteki belirtilerdir. Bazen güneşe çıkıldığı süre çocuğun kayma durumda olan gözünü kısarak baktığı fark edilebilir. Bu, dışa gerçek durumda olan kaymalarda çok erken tespit edilen tek belirtidir. Doğuştan katarakt yada göz içi tümörlerinde kayma ile birlikte karşıdan bakıldığında göz bebeğinde beyazlık da görülebilir. İleri yaş grubundaki birdenbire meydana çıkan göz kaymalarında hasta baktığı her şeyi çift görebilir. Bu şikayet birden birçok ay içinde kaybolur. En birçok korktuğumuz ise hafif durumda olan ve ailelerin fark edemediği ufak kaymalardır. Öteki göz sağlam olduğu açısından genç büyüyünceye kadar gözden kaçabilir ve tembellik yerleşir. Bu sebeple en ufak kayma şüphesinde dahi çocukların ayrıntılı muayene edilmeleri şarttır.

Teşhis ne türlü konulur?

Oldukça kolaydır. Her yaştaki çocuğa şaşılık muayenesi yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple genç büyüyünceye kadar beklenilmeli diye tek yaklaşım mutlaka gerçek değildir. Muayenede uyarı edilmesi gereken puan şaşılığın gözlük kusuruna bağımlı olup olmadığıdır. Bunun açısından ilaçlı muayene yapılması şarttır. Bu muayenede çocuğa göz bebeğini büyüten ilaç damlatılır ve bir göze 2-bekletilir. Arkasından gözlük muayenesi yinelenir.

Nasıl sağlık edilir?

Şaşılık tedavisi ne kadar erken yaşta başlarsa tedavinin başarı derecesi öylesine fazla olur. Sağlık başarısındaki mühim durumda olan öteki tek puan şaşılığın tek yada 2 populer olup olmadığıdır. Eğer daima benzer göz kayıyorsa tedavide oldukça başarılı olma olasılığı daha yetersizdir. 2 gözün birden kaydığı hasta olanlarda ise tembellik daha az olduğu açısından başarı oranı da fazladır. Şaşılık tedavisi gözlük, ameliyat ve-ile yapılır. Fazla hipermetrop gözlük kusuruna bağımlı durumda olan şaşılıklarda sadece gözlük tedavisi yeterli olur. Fakat hastanın en az 18 yaşına kadar gözlüğe benzer ritimde devam etmesi gerekir. Şöyle hasta olanlarda ameliyatın faydası değil zararı dahi olasıdır. Gözlüğe bağımlı olmayan şaşılıklarda eğer sadece tek populer kayma varsa gecikilmeden ameliyat yapılmalıdır. Ameliyat açısından hastanın bir ,5 göze 2 yaşını geçmemesi gerekir. 2 populer birden kayma varsa 5 göze 6 yaşlarına kadar beklenebilir. Sadece tek populer kayma durumda olan hasta olanlarda gözlük yada ameliyat gerekse dahi-tedavisinin yapılması şarttır.-, tembel durumda olan gözün görme derecesinin artırılması açısından lüzumlu durumda olan tek tedavidir. Şaşılığın lazerle gerçek manada tedavisi yoktur. Ameliyatı bıçakla uygulanan tek tedavidir. Fakat 18 yaşın üstünde gözlük kullanan ve gözü kayan hasta olanlarda lazer tedavisi gözlüğü ortadan kaldırmak açısından yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Besin Alerjisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir