Çocuğunuza televizyon karşısında yemek yedirmeyin – Sağlıklı Beslenme

Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. nadir Pehlivanoğlu, çocuklarda iştahsızlıkla kafa etmenin yollarını anlattı.

yaşamın ilk bir yılı boyunca hızlı büyüyen ve kilo sektör bebek, daha sonraki aylarda büyüme hızındaki azalmaya paralel şekilde daha az gıda tüketmeye başlar. iştahı belli olarak azalır. fakat buna rağmen yeterli beslenme gerçekleşir. Beslenmenin amacı, çocuğun ve babayı tatmin edecek miktarda yemek yemesi değildir. gelişme ve gelişmenin sürdürülmesi, sıhhat ve mutluluğun sağlanması, kronik ve akut hastalıkların önlenmesi, fiziksel ve mental kapasitenin artırılması ve stres durumları için lüzumlu depoların oluşturulmasıdır.

Kilosunu kontrol edin
Doğumdan sonra mucize gıda anne sütü ile beslenen bebek, bu sayede sağlık kazanır. Biberon kullanması ve ilave besinlere geçiş sürecinde; anne ve çocuk arasında çatışma kaçınılmaz olur. çocuk, anne sütü dışındaki yeni lezzetleri kabul etmekte isteksizdir. Sebze, meyve ve tahıllara alışması süre alır. çocuğunu her koşulda çok fazla iyi beslemek ve büyütmek arzulayan annenin bu hale sabır ve anlayış göstermesi her zaman mümkün olmayabilir. iyi yemek yiyerek ailenin mutlu olduğunu gözlemleyen çocuk, yemek yemediğinde annenin üzüntüsünü de anlar. 2 yaşına doğru çocuğun bu durumu algılama yeteneği gelişmiştir. Yemek yeme yada yememe yardımıyla çocuk istediği kadar merakı çeker. Aileyi yönetmeye başlar.

iştahsızlık çocuk ve gençleri bulunduğu kadar aileyi de rahatsız eden aşırı yönlü bir sorundur. Henüz konuşma ve hareket yetenekleri gelişmemiş olan bebek, beslenme esnasında anneye bağımlıdır. Tokluk hissini başını çevirme, ağlama veya emmeyi reddetme biçiminde göze çarpan eder. fazla beslendiğinde kusması kaçınılmazdır. Yemek yeme esnasında problem çıkaran süt çocuğu; anne, baba yada bakan insanın baskısını hisseder. gerçekte vücut ağırlığı ve boyu yeterli miktarda artmaktadır. lakin o, zayıf olmadığını ve karnının doyduğunu bir çeşitli anlatamaz. Besinlerin ağza kadar gelmesi sıklıkla görülmektedir. Bu halde iştahın daha da azalması kaçınılmazdır. çok aşırı çeşitli sıhhat sorunları iştahsızlık ile kendisini göze çarpan eder. iştah, çocukluk çağında bir tür alarm işareti görevini görür. Daha evvela normal beslenen kişinin yemek yeme arzusundaki düşme ve bunu izleyen kilo kaybı, araştırılması gereken bir hastalığı düşündürmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Tesettür Hamile Elbiseleri 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Çocuğunuza televizyon karşısında yemek yedirmeyin – Sağlıklı Beslenme” için bir yorum

  • 19 Mart 2018 tarihinde, saat 15:18
    Permalink

    Akşam yemeği yeme vakti, fakat bebeğiniz bu hafta üçüncü defa yemek yemeyi reddediyor. Sinirlisiniz, neden yemek yemek istemediğini bilmiyorsunuz ve böyle giderse yemeyeceğinden endişelisiniz. Peki, ne yapmalısınız? Öncelikle, derin bir nefes alın ve sakinleşin. Yemek yedirmesi zor bir bebeğe sahip olmak nadir bir durum değildir ve bu aşamada bebeğinizin beslenmesi konusunda biraz sabretmelisiniz. Bebeğin nasıl besleneceği konusundaki fikirleri öğrenmek ister misiniz? İşte yemek yedirmesi zor olan bebeğinizi yedirmek için 10 ipucu.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir