Çocuklarda Ağız Kokusu

bebiş-gözü

Ağız kokusu çocuklarda epeyce sık sık görülen , ancak genellikle temel nedenlere ilişkili olduğu düşünülen sorunlar aralarında yer ediniyor. Halbuki ki, çocuğunuzda ağız kokusu varsa bu problemi önemsemeniz gerekmektedir. Dr. Nas şu şekilde diyor: “Bilhassa sabahları kısa süreli ağız kokusu sık görülmektedir. Gerçekte, ağız kokusu pekçok mühim hastalığın bulgusu olabilmektedir.”

 

Nedenleri ve tedavisi

 

Dr. Nas ağız kokusunun nedenlerini şu şekilde sıralıyor:

 

• Ağız kokularının çoğu ağız, burun, sinüsler, akciğer ve mideden kaynaklanıyor. Bununla Beraber böbrek ve karaciğer sıkıntılarıyla metabolik hastalıklara ilişkili olarak bedende biriken maddelerin akciğerler yöntemiyle soluk ile atılması da ağızda kokuya ne sebeple olabilmektedir.

 

• Ağız kokusunun sebebinin belirlenmesi gerçek tedavinin tespitini de olanağı sağlar . Çocuklarda, bilhassa de minik çocuklarda 6 yer 8 saatlik açlığa ilişkili ağız kokusu olmaktadır. Diş çürükleri, diş emisyon, diş eti iltihapları ve dişler aralarında olan yiyeceklere ilişkili ağız kokusu sık görülmekle beraber, güzel bir diş ve ağız bakımıyla tamamıyla düzeltilebilmektedir.

 

• Geniz eti (adenoid) büyümesi ve buna ilişkili olarak gelişen geniz eti iltihabı, sinüzitler ve bunlara ilişkili gelişen geniz akıntısı sık sık ağız kokusuna ne sebeple olabilmektedir. Geniz eti büyümesi ve iltihabının bir bulgusu ağız kokusu olabilmektedir. Burun tıkanıklığına ilişkili olarak oral soluk-sık sık horlama ve ağız kokusuna ne sebeple olabilir . Bir taraflı burun tıkanıklığı ve iltihabı burun akıntısı, burunda başka cisim ya da rinolit denilen taşlara ilişkili olarak oluşabilmekte ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Tonsillit ve farenjit, akciğer apsesi de sık sık görülen ağız kokusu nedenidir.

 

• Gece beslenme, reflü rahatsızlığı, gastrit, bir takım yemek ve içecekler de ağız kokusuna ne sebeple olabilir . Sistemik hastalıklardan karaciğer, böbrek; şeker koması, istifra (istifra (istifra (kusma))) ve metabolik hastalıklar kanda üre, keton ve amonyağın artmasına ne sebeple olabilir , yükselen bu maddeler de akciğerler yöntemiyle atılırken ağız kokusuna yol açar.

 

Çocuklarda ağız kokusuna ne sebeple durumda olan hastalıkların tedavisi, uyumlu ağız ve diş bakımıyla ağız kokusu önlenmiş olabilir .

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Karın Ağrısı başlıklı makalemizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:ocuklarda az kokusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir