Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Glüten enteropatisi yani çölyak hastalığı ince bağırsağın glüten proteinine karşı ömür boyu gösterdiği alerjidir.

Kilo almamak,karın ağrısı gibi şikayelerle kendini belli eden bu hastalık diğer hastalıklarla karıştırılabiliyor.Buğday,arpa,yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunun glüten proteininden uzak durarak beslenmek tek tedavi gibi görünüyor.

Ömür Boyu Devam Eden Alerjidir
 
Çölyak hastalığı, yaşam boyu devam eden gıda alerjisidir. Vücudun tepki verir ve neticesinde 12 parmak bağırsak yapısı bozulur ve ince bağırsak normal yeteneğini kaybeder. Dolayısıyla kişiler gereken emilim faaliyetlerinden yoksun kalır.
 
Çölyak Belirtileri
 
Çölyak hastalığı farklı yaşlarda da ortaya çıkabilir. Çocukluk yaşlarında ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de kendini gösterebilir. Hastalığın hafif ilerlemesi ve belirtilerinin farklı rahatsızlıklarla karıştırılması teşhisin ileri yaşlarda konulmasına neden olabilir. Çocukluk döneminde en bilinen belirtisi ise büyüme geriliğidir.
 
· Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik
 
· Yaşa göre kilo azlığı
 
· Kas zayıflığı ve kansızlık
 
· Gaz şikayetleri ve dışkıda anormallik
 
· Kusma, halsizlik ve iştahsızlık
 
· Ağız içinde oluşan aftlar
 
· Eklem ve kemik ağrıları
 
· Sinirlilik
 
· Ciltte kaşıntılı ve döküntüler
 
Çölyak hastalığı farklı hastalıklarla da karıtırılabilir. Doğru tanının konulması için bazı özel kan testleri, endoskopi ve alınan doku örneklerinin patoloji tarafından incelenmesi gerekir.
 
Yiyeceklerinize Dikkat Edin
Çölyak hastalığının tedavisi glütensiz Diyet olarak bilinir. Glütensiz bir yaşama geçildiğinde hastalıkla ilgili bir sorun görülmemektedir. Burada önemli olan glütenli ve glütensiz gıdaların iyi ayrılması. Glüten daha çok buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunmaktadır. Ancak günümüzde hazır gıda sektöründe glüten sıklıkla kullanılmakta. Bisküviler, hazır çorba ve köfteler, malt içecekler, glüten içeren sakız ile çikolatalar çölyak hastaları için tehlikeli olabilir.
Hatta kadınların kullandığı bazı kozmetik ürünlerinin içinde bile gluten bulunabilir. Bunların yanı sıra ilaç, şampuan, krem gibi ürünler glüten içerikleri nedeniyle dikkatli kullanılmalı. Çok iyi bir etiket okuyucusu olunmalı, gıdaların etiketleri mutlaka okunmalı. Özellikle evde glütenli ve glütensiz gıdaların birbirinden ayrı ve uzak saklanması önemli. Yemek hazırlığı sırasında glütenli gıdalara değmiş veya bulaşmış çatal, kaşık, süzgeç, tabak gibi gereçler kesinlikle çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalı.
Diyeti aksatmamak Önemli
En sık görülen sıkıntı bağırsaklardaki emilimle ilgili sorunlar. Kötü beslenme ve besin emilimi bozukluğu en sık görülen rahatsızlıklar. Bunlarla birlikte halsizlik, kemik erimesi, osteoporoz, kısırlık, düşük ve depresyona neden olabilir. Tedavi edilmemiş çölyak hastalığı uzun dönemde ince bağırsak kanseri ve lenfoma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini artırır. Çocuklarda ise boy kısalığı, davranışsal sorunlar ve gelişme geriliğine neden olabilir. Kişi eğer diyetine gerekli dikkati gösteriyorsa ömrünün sonuna kadar rahatça yakınmasız yaşamını sürdürür. Ancak yine de belirli aralıklarla gerekli tetkikleri yaptırması önemlidir.
 
 

Bir önceki yazımız olan Depresyon Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde depresyon, depresyon nedenleri ve depresyon tedevasi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir