Son Haberler
Anasayfa / Doğuma Hazırlık / Dış Gebelik Nedenleri Ve İlk Belirtilerİ

Dış Gebelik Nedenleri Ve İlk Belirtilerİ

 dış gebelik belirtiler

DIŞ GEBELİK

rahim boşluğunun dışarı tarafında yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir bölümdür. Çok geçiktirip ihmal edilirse ve Geç tanı konulduğu şeklinde hayati tehlikede büyük rol oynar. Erken tanı dikkatli bir öykü alınmadan ve detaylı ir vaginal ultrasonograf yapılmadan çoğu kez mümkün olmayabilir. En sık rastlanan yerleşim yeri yumurtalıkla rahim arasındaki tüplerdir.

Nedenleri:

  • Tüp iltihaplanması
  • Tüplerin tıkalı olması
  • Tüplerin karın zarı veya rahim duvarına yapışık olması
  • Geçirilmiş rahim ve tüp ameliyatları
  • Geçirilmiş karın ameliyatları ameliyatları

 

Tüplerin uygun bir biçimde yerleşen gebelik keseleri en iyi şekilde beslenemez ve büyüyemez. Belli bir zaman dan sonra veya günler geçtiğinde tüpte kanama olur ve iç kanamada gerçekleşir.

Tüplerde yerleşen gebelik kesesi uygun şekilde beslenemez ve büyüyemez. Günler geçtikçe tüpde kanama olur ve iç kanama gelişir. Bu duruma bakılırsa şok tablosuna kadar gidebilen ciddi komplikasyonlar(yan etki) gelişir.

İlk Belirtiler

  • Adet olmanın gecikmesi sırasında kasık ağrıları şeklindedir. Kasık bölgesindeki ağrı ise genellikle bir tarafta daha fazladır. Bu durum da Teşhis konulmasın için en uygun yöntem vajinal ultrason! ile rahmin ve tüplerin incelenmesidir. Ultrasonografide rahim içinde gebelik kesesinin görülmesi dış gebelik olasılığını ortadan kaldırır. Şüpheli durumlarda gebelik hormonu olan HCG’nin kan düzeylerini de seri olarak incelemek gerekebilir. Normal gebeliklerde HCG hormonu düzenli bir şekilde artarken dış gebelikte bu artış sınırlıdır.
  • Dış gebelik teşhisi konulduktan hemen sonra çoğunlukla operasyona karar verilir. Bu operasyonda normalde açık ameliyat veya kapalı laparoskopi ile yapılır. Bu operasyonda tüp tamamen veya kısmen çıkarılır. Bazı şartlarda ilaç tedavileri muhtemeldir. Methotrexate gebelik kesesi içine veya kalçadan enjeksiyon biçiminde uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik testlerinin neden yapılmalıdır ! başlıklı makalemizde Erken doğum, Hamileliğin kontrolünü sağlamak ve Hamilelik testleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında furkan şeker

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.