Son Haberler
Anasayfa / Gebelik / Gebeliğin 4. Ayında Beslenme

Gebeliğin 4. Ayında Beslenme

Hamileliğin ilk trimestri olan 3 aylık dönemin ardından ikinci trimester döneminde anne adaylarını daha rahat bir dönem bekler. Bulantı ve kusmaların sona ermesinden dolayı ikinci trimester hamileliğin balayı dönemi olarak adlandırılır. Anne adayları 4. Aydan itibaren hareketlerinde daha aktiftir, bebeğin hareketlerini ise hissetmeye başlar ve bebeğin sağlığı ile ilgili daha az endişe yaşarlar.

Gebeliğin 4.Ayında Bebeğe Neler Olur?

Hamileliğin 4. Aydan itibaren bebeğin gelişimi daha çok organların oluşması ve büyümesi ile ilgilidir. Tüm organları tamamen oluşmuş olan bebeğin, böbrekleri, gözleri, ayakları ve omuriliği gibi pek çok organı gelişimini tamamlamıştır. Bebeğin oluşan organları anne karnında işlev yapmaya başlamıştır. 

Gebeliğin 4. ayında bebeğin kemikleri de oluştuğu için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller ilk üç aylık döneme göre daha fazla artacaktır. Bu sebepten anne adaylarının bu dönemde beslenmelerine dikkat ederken yemeleri ve yememeleri gereken bazı besinler vardır.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Neler Yemeli?

1.Yüksek Lifli Gıdalar

sonrasında kabızlık sorunu ile karşılaşmamak için beslenme konusunda dikkat edilmeli. Sizde hamileliğinizin 4. Ayında iseniz her öğünde mutlaka lifli gıdalardan oluşan yemekler tercih etmelisiniz. Yulaf, tahıl ve yeşil yapraklı sebzeler lif bakımından oldukça zengindir ve 4. Ayda anne adayları mutlaka bunları yemeye özen göstermeli. Aynı zamanda demir takviyesi de kansızlık çekmemek için oldukça önemli. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmek de hamilelik döneminde olması gerekenlerden.

2.Temel Yağ Asitleri

Hamilelik beslenmesinde diğer önemli hususlardan biri de temel yağ asitleridir. Erken doğum, zeka geriliği ve düşük kilolu bebek doğumu gibi olasılıkları azaltmak için yağ asitleri oldukça önemli. Omega3,6, ve 9 gibi yağ asitlerinin vücuda girmesi için ton balığı ve tatlı su balıkları bu dönemde bolca tüketilmeli.

3.Süt Ve Süt Ürünleri

Vücudun her an ihtiyacı olan vitaminlerden biri de kalsiyum. Bu yüzden 4. Ayına giren her anne adayına doktorlar tarafından kalsiyum ve D vitamini ilaçları önerilmekte. Hamilelikte bebeğin gelişimini kalsiyumla desteklemek için normalden daha fazla süt tüketmeye özen göstermek lazım. Günde iki bardak süt, 200 gram lor peyniri gibi süt ve süt ürünleri kesinlikle tüketilmeli. Bu sayede bebeğiniz güçlü kemiklere sahip olacak.

4.Kırmızı Et

4.Aydan itibaren anne adaylarının beslenme düzenleri içerisinde kırmızı et yer alır. Ancak az pişmiş etin pek çok virüs ve bakteri içerme olasılığından dolayı tercih edilecek etin iyice pişmiş olması gerekir. Bunun için akşam kavrulmuş et sipariş etmek bebeğin gelişmesine artı katkı sağlanmış olur.

5.Meyveler

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan taze meyveler gebelik döneminde beslenme listesinde olması gereken yiyecekler. Hamilelik sürecinde bol su ve lif içeren besinlere anne adaylarının her zaman ihtiyacı var. Mevsim meyvelerinin doğal ve katkısız olmalarından dolayı mutlaka tercih edilmeli. Gebeliğin 4. Ayı içerisinde bazı mide sorunları anne adaylarını bekleyebilir. Bu nedenle mide ekşimesi ve yanması gibi sorunlara yol açabilir.Bu nedenle mevsiminde farklı renklerde meyvelere beslenme listenizde yer vermelisiniz.

 

6.Demirden Zengin Besinler

4. ayla birlikte bebek hızlı bir büyüme gelişimi sergiler ve bunun için çokça demire ihtiyacı var. Vücut ise gebelik döneminde daha fazla kan üretmek zorunda kalır. Bu sebeple 4. Ayda demir bakımından zengin gıdalarla bir beslenme düzeni oluşturmak bebeğin sağlıklı gelişimini destekler, vücut içinde yeteri kadar kan üretimi sağlanır. Hamilelik beslenmesine fındık, yumurta, kepekli gıdalar ve kuru meyveler mutlaka eklenmeli. Ek olarak demir vitamini kullanmak isteyenler mutlaka doktor onayı alarak başlamalılar.

Gebeliğin 4. ayında uzak durulması gereken besinler nelerdir ?

Birinci trimester döneminin bebeğin organ gelişimi bitmesine rağmen bu dönemde de uzak durulması gereken besinler vardır.

1.Gebelikte Yumuşak Peynir

Yumuşak peynirlerin çoğunlukla pastörize sütten yapılmamış olmaları bakteri ve virüs kaynağı olmalarına neden olur. Bu yüzden yumuşak peynir kategorisine giren her peynirden uzak durulmalı. Su miktarı az olan ve kıvamı sert olan peynirleri hamile bayanlar yiyebilir. Su miktarı az olan sert peynirlerde daha az vücuda zararlı mikroorganizma bulunur.

2.Gebelikte Rafine Un

Dördüncü ayda rafine un içeren besinleri sıkça tüketmek kabızlığı tetikleyeceği için anne adaylarının uzak durmaları gereken gıdalar arasında. İlk başta kabızlık çok fazla sorun olmasa da hemoroidi tetiklemesi ihtimali bulunmakta. Erişte gibi yiyecekler bu dönemde çok sık tüketilmemeli.

3.Gebelikte civa içeren balıklar

Gebelik döneminde çok fazla miktarda civa içeren balıklardan uzak durulmalıdır.Yüksek düzeyde civa içeren balık tüketilmesi anne karnındaki  bebeğin sinir sistemine zarar verir. Bu yüzden anne adayları bu dönemde yüksek düzeyde civa içeren balıklardan uzak durmalıdır.

4.Gebelikte Sokak Yiyecekleri

Sokak yiyecekleri pratik olmaları ve lezzetli görünmelerinden dolayı hamile bayanları cezbetse de, anne adayları sokakta satılan yiyeceklerden uzak durmalı. Kullanılan malzemelerin tazeliğinin ve yiyeceklerin hazırlandığı ortamın ve malzemelerin temizliğinden emin olmak mümkün değil.Bu yüzden Hamilelikte sokak yiyeceklerinden yemek, gıda zehirlenmesi ve tifo gibi hastalıkları tetikleyebilir. Bu nedenle yemekleri evde hazırlamak en doğu olanı.

5.Gebelikte Aşırı Kuru Meyve Tüketilmemeli

Kuru meyveler hamile bayanlar için sağlıklı ve besleyici yiyeceklerden biri olsa da, 4. Ayda çok fazla kuru meyve tüketmek bazı anne adaylarında kasılmaları artırabilir.Bu sebeple anne adayları 4. ayda aşırı kuru meyve tüketmemeli.

6.Gebelikte Meyan Kökü

Meyan kökü hamilelerde kasılmaları artırma özelliğine sahip bir bitki olduğu için, bebekte bazı hasara neden olması mümkün. Bu nedenle meyan kökünden anne adayları uzak durmaları gerekir, bazı kullanılan diş macunu gibi ürünlerin içeriğinde meyan kökü olmamasına da dikkat edilmeli.

 

Gebeliğin ikinci trimesteri anne adayları için muhteşem bir zamanı kapsayan dönem. Bebeğin gelişimi oldukça büyülü bir dönüşümü kapsıyor.  Beslenme ile ilgili bu tür önlemleri almak koşulu ile hamleliğin keyfini çıkarmak oldukça eğlenceli.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde doğum öncesi, gebelik ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Hatice

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.