Gebelikte 5. Ay

5

16 . ve 20 . haftalar arası yani 5 . ayda kadın adayının karnı ağır ağır belirmeye başlar . Bir Takım kadın adayları karınlarının büyüdüğünü daha öncesinden ya da 5 . aydan daha sonra da gözlemleyebilir . Bu normaldir ve kişiye yönelik değişebilir .

 

Bu dönemde karın büyümeye başladığı ve eskiyen kıyafetleri çoğalış üstlerine olmayabileceği amaçlı kadın adayları çoğalış yepyeni elbiseler almaya başlayabilirler . Bununla Birlikte karnın büyümesinden nazaran deride çatlaklar da görülebilir . Bunu engellemek amaçlı doktor tavsiyesi ya da kozmetik reyonlarındaki çatlak önleyici kremlar kullanılabilir .

 

”’Bebekteki değişiklik”’

 

Bebekteki en büyük değişiklik organlarının kütlesel olarak büyümesidir . Bebeğin ağır ağır çekiç , örs , üzengi denilen kulak kemikleri oluşmaya başlar . Beyin bu dönemde bir sürü çabuk bir biçimde büyümeye başlar . Beyin gelişimindeki en mühim besin kaynağı omega 3 yönünden zengin durumda olan balık , ıspanak , semizotu , ceviz benzeri besinleri almaya itina göstermelidir . Kadın hekimin önerdiği vitaminlere aynı ritimde devam edebilir .

 

Bebek bu ayda ultrasonografide tam olarak bir biçimde görülebilir ve 3’lü test denilen test bu haftalarda yapılır .

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 4. Ay başlıklı makalemizde 4. ay ve bebekteki değişimler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir