Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / Gebelikte 6. Ay

Gebelikte 6. Ay

66 . ayda kadın adayındaki en büyük değişim çocuk hareketlerini hissetmeye başlamasıdır . Çocuk esasında esasen bir sürü hareketlidir ancak ilk kez kadın durumda olan bayanlar 19 . ve 23 . haftalar aralarında bu hareketleri hissetmeye başlar . Ek Olarak öncesinde doğum yapanlar bu hareketleri 16 . haftada hissetmeye başlayabilir .

Anne adayı şayet bebeğin hareketlerini hissetmezse paniğe kapılmamalıdır . Kadın bebeğin hareketlerine alışık olmadığı amaçlı hissetmeyebilir . Baba adayı ise bebeğin kemik yapısı güçlendiği amaçlı 6 . ayın bitiminde bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayabilir .

”’Bebeğin 6 . aydaki gelişimi”’

Bebekteki en büyük farklılık kas gelişimidir . Çocuk bu dönemde kaslarını geliştirmek amaçlı profesyonel biçimde hareket eder . Kol bacak oynatması , solunum hareketleri yapması bu yüzdendir . Çocuk bu kasları bu dönemde kullanmazsa doğduğu süre en mühim gereksinimi durumda olan solunumu yapamayabilir . Çocuk , doğumundan ek olarak sonra gereksinimi durumda olan emme , yakalama refkleslerinin antremanlarını bu dönemde yapar .

Bebek 6 . ayın bitiminde ilk sesleri duymaya başlar . Duyduğu ilk ses annesinin kalbinin sesidir . Çocuk annesiyle bir bağlantı kurmaya sürdürür . Çocuk annesinin bağırsak hareketi seslerini ve dışarıdan iştirak eden sesleri de duymaya başlar . Kulaktaki kemiklerin gelişme aşamasından nazaran çocuk yalnızca ince sesleri duyabilir . Çocuk ses hafızası oluşturmaya başlar ve 6 . ayın bitiminde imaj olmadığı amaçlı seslerle alakalı rüyalar görür .

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 5. Ay başlıklı makalemizde ultrasonografi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.