Gebelikte 8. Ay

Doğum gittikçe yaklaşıyor. Doğum zamanına az kaldı bu yüzden doğum çantanızı hazır bulundurmanız gerekiyor.
Artık gittikçe daha da duygusallaşıyorsunuz. Göğüslerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.
Tansiyonunuzun artması ve bebek açısından risk taşıdığı için dikkat etmelisiniz.
Tansiyon değerlerinizin 14 / 9’u özellikle de küçük tansiyonun 9’u aşması durumlarında doktora başvurulmalıdır.

Bacaklarda şişmeler artar.
Kabızlık şikayetleriniz artacaktır.
Sık idrara çıkma, mide yanması ve gaz problemleriniz olabilir endişe etmeyin.
Rahim büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artar ve buna bağlı olarak sırt ağrılarınız artacak.

Rahmininizin büyümesinden dolayı düzensiz,ağrısız kısa süreli kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bunlar yalancı doğum ağrılarıdır endişelenmenize gerek yok. Fakat sıkça tekrarlanan ve acı veren kasılmalar, kanlı veya pembemsi vajinal akıntılar, alt karın boşluğunda basınç ve ağrı hissediyorsanız erken doğum belirtileri olabilir, hemen doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz herhangi bir engel görmediği takdirde cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Gebelik döneminde cinselliği yaşamak gayet sağlıklı bir durumdur.

Bebeğiniz

Bebeğiniz bu ayda 48 cm. uzunluğunda ortalama 2000 -2500 gr. ağırlığında. Bebeğiniz büyüdüğünden ve kilosunun artmasından dolayı rahimde çok yer kaplar ve bu nedenle hareketleri daha yavaş ve az olabilir. Endişe etmeyin. Anne adayı bu dönemden sonra bebeğin hareketlerini sıkı takip etmeli. Bebeğinizin hareketlerinde normale göre daha fazla hareket veya hareketlerinde azalma hissederseniz, hiç hareket etmeme durumunda 1 bardak süt içme sonrası 1 saat içinde hiç hareket hissedilmezse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinizin durumunu anlamak için bazı testler yaptırmak gerekebilir.
Cilt kırışıklıkları azalarak, yumuşak,pürüzsüz bir hal alır. Yağ ve kas dokusundaki artış hızlanır. Lanugo tüyleri dökülmeye başlar ve omuz ,sırt bölgesinde az miktarda doğum sonrası kalabilir.Bebeğinizin kemik gelişiminden dolayı bu dönemlerde daha fazla kalsiyuma ihtiyacı var. Bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

 Beslenme

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, yüksek civa içeren derin su balıkları, deniz kabukları, çiğ ya da az pişmiş et, tavuk ve balık, çiğ veya az pişmiş yumurta, sakatatlar, çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma, gereğinden fazla çay, kahve ve bitki çaylarından uzak durmalısınız ve tüketmemelisiniz. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Kafein, kahve, çay ve kolalı içeceklerde bulunur. Kafein tüketimi hamilelik döneminde olumsuz bir ilişki olduğu yönündeki veriler çelişkilidir. Sonuç olarak günde 1-2 fincan çay, kahve tüketiminin güvenli olduğunu söyleyebiliriz.
Gebelik döneminde anne adaylarının stresden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebek Gelişimi 3. Ay başlıklı makalemizde 3 aylık bebek beslenme tablosu, 3 aylık bebek beslenmesi ve 3 aylık bebek kaç kilo olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir