Gebelikte 8. Ay

8
28 . ve 32 . haftalar arasındaki bölüm yani 8 . ayda kadın adayındaki en büyük değişim ” ne türlü doğum yapacağım ” ve ” umarım sabah doğum yapmam ” kaygısıdır .

”’”’

32 . haftada annenin doğum önü izni denilen bir izni vardır , bu müsaade şayet kadın ikiz bebek sahibi olacaksa 2 hafta eskiden başlamaktadır . Adaylarımız 8 . ayda bu izni kullanıp kullanmama konusunda da çelişkiler yaşayabilirler . Doğum öncesinde bu iznin kullanılması hekimler aracılığıyla tavsiye edilir . Nedeni Ise , bebeğin rahim (döl yatağı) içerisinde de bakıma gereksinimi vardır . Bu gereksinimi çalışarak değil de izni faydalanarak inşa etmek ek olarak güzel bir tercih olabilmektedir . Her kadın bu izni kullanıp kullanmayacağına bizzat hüküm vermelidir .

”’8 . ayda bebek hareketleri ”’

Bu ayda bebek hareketleri bir sürü olmakla beraber süre zaman , bilhassa çalışırken ve gündüz saatlerinde azalma görülebilir . Kadın bir köşeye çekildiğinde bebek hareketlerinde yükseliş gözlemliyorsa herşey yolunda demektir .

”’”’

Bebeğin akciğerleri ağır ağır olgunlaşmaya başlar . Benzer sürede gözleri de görme yetisi kazanır . Dışarıdan rahim (döl yatağı) içerisine yansıyan hafif ışığı bebeğin gözleri hissetmeye başlar . Yani bebek çoğalış 5 duyu organıyla beraber hazırdır . Bebek 32 . haftanın bitiminde doğsa dahi 40 haftalık bir bebek benzeri davranış edecektir . 40 haftalık bir bebekle arasındaki farklılık ise akciğer olgunluğu ve beyin gelişimidir .

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 7. Ay başlıklı makalemizde bebek imajı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir